Átlépte a lélektani határt, 10,7%-ra nőtt az infláció májusban

2022. június 8. – 07:02

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

2244

Átlépte a lélektani határt és 10,7 százalékra nőtt az éves infláció májusban – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán. Legutóbb 2001 nyarán volt két számjegyű áremelkedés, akkor 10,8 százalékon tetőzött a pénzromlás üteme. Mivel áprilisban még „csak” 9,5 százalékos volt az infláció, ez egy hónap alatt 1,2 százalékos gyorsulást jelent. A fogyasztói árak havi emelkedése ennél is nagyobb, 1,7 százalékos volt. Ez szintén gyorsuló mértéket jelez, áprilisban még csak 1,6 százalék volt ez az érték.

A szezonális hatásoktól megtisztított, úgynevezett maginfláció még ennél is magasabb, 12,2 százalékos volt májusban. Ebbe nincsenek beleszámítva olyan gyorsan változó árú termékek, mint az üzemanyag, az energia és a gyógyszerek.

A KSH adatai szerint az utóbbi 12 hónapban az élelmiszerek és a tartós fogyasztási cikkek drágultak a legjobban, míg a háztartási energia és a ruházkodási cikkek ára nem növekedett annyira. Az élelmiszerek ára májusban 18,6 százalékkal emelkedett, ezen belül például

a margarin ára több mint 40 százalékkal, a kenyér, a száraztészta, a baromfihús és a tejtermékek és sajtok ára több mint 30 százalékkal nőtt.

A szeszes italok, dohányáruk átlagosan 6,4 százalékkal drágultak, a tartós fogyasztási cikkek 11,4 százalékkal, míg a lakásjavító és -karbantartó cikkek 28,3 százalékkal. Az állateledelek ára 22,3 százalékkal, a járműüzemanyagoké 10,8 százalékkal, a szolgáltatásoké pedig 6,8 százalékkal emelkedett.

Áprilishoz viszonyítva, vagyis egy hónap alatt a fogyasztói árak 1,7 százalékkal növekedtek, de jelentős különbség van a különböző terméktípusok között. Az élelmiszerek átlagosan 3,5 százalékkal drágultak, de ezen belül is nagy eltérések vannak. A legjobban az alábbi termékek ára változott:

  • a vaj 9 százalékkal;
  • a sonka 8,2 százalékkal;
  • a tejtermékek 7 százalékkal;
  • a száraztészta 6,7 százalékkal;
  • a sajt 6,3 százalékkal;
  • a péksütemények 6 százalékkal;
  • a kenyér 5,8 százalékkal;
  • a párizsi, kolbász 5,4 százalékkal;
  • a baromfihús 5,2 százalékkal.

Az élelmiszerek árának növekedését a Telex saját, egy magyar háztartás átlagos hétvégi bevásárlását modellező terméklistáján is kimutattuk. A Lidl áraival vizsgált, 24 termékből álló vásárlói kosarunk tavaly december és idén május eleje között, azaz kevesebb mint öt hónap alatt 20 százalékkal drágult. A hatósági áras termékeken kívül pedig szinte mindennek nőtt az ára, a hagymának, a paradicsomnak és a szőlőnek például körülbelül 50 százalékkal.

Ehhez hasonlóan vizsgáltuk az árak változását a Tescóban is, ahol hónapról hónapra mutattuk be, hogyan drágult 36 termék az utóbbi egy évben. Abból az derült ki, hogy szeptember–októberben és január–februárban, két hullámban drágultak nagyot az élelmiszerek.

A 9,5 százalékos áprilisi inflációs jelentés után felmerült a kérdés, hogy vajon jól méri-e a KSH a drágulást, sokan ugyanis nem hiszik el, hogy „csak” ennyit romlana a pénz. A GKI akkor egy reprezentatív közvélemény-kutatást is végzett, ami szerint az emberek 22 százalékosnak érzik az áremelkedést a boltokban, a KSH szerint viszont „pszichológiai tényezők” is állnak amögött, hogy nagyobbnak érezzük a drágulást annak valódi mértékénél.

A KSH védekezése mögött az áll, hogy sokak szerint nem jól mérik az inflációt, vagy egyenesen trükköznek az adatokkal. Ezt a kérdést egy hosszabb cikkünkben részletesen körbejártuk, és arra jutottunk: a statisztikai hivatal ugyan valószínűleg nem a legjobb módszertant használja, de semmiképpen nem trükköznek az adatokkal. A KSH ráadásul az Eurostat elvárásainak megfelelően gyűjt és közöl adatokat, tehát a lehetséges pontatlanságok sem magyar sajátosságok.

Az infláció egyébként nem magyar jelenség, áprilisban írtuk meg, hogy a fejlett országokat tömörítő OECD tagállamaiban 31 éve nem volt akkora az infláció, mint idén. Meg akartuk nézni, hogy ez a hétköznapokban mit jelent, ezért elmentünk egy osztrák Lidlbe is, kipróbálni, hogy nem lett-e olcsóbb a magyarnál, és kiderült: kint 31 százalékkal drágább ugyanaz a vásárlói kosár. Németországban pedig az év első három hónapjában 5,8 százalék volt az infláció, miközben a bérek csak 4 százalékkal emelkedtek, arányosan tehát 1,8 százalékkal érnek kevesebbet a fizetések.

A koronavírus után kialakult áruhiányt, és az infláció elszállását itt tekintettük át, az energiaválságot és ennek következményeit a drágulásokra ebben a cikkünkben elemeztük ki részletesen, az orosz–ukrán háború miatt fenyegető brutális élelmiszerválságot pedig itt jártuk körbe.

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 404,24 Ft
USD 359,16 Ft
További élő árfolyamok!