Így tud gyorsabban tb-finanszírozott csípő- és térdprotézisműtéthez jutni

Fél évtől kezdve akár évekig is várnia kell a betegeknek, mire valóban megvalósul egy tb-finanszírozott ortopédiai műtét. De akkor sem dőlhetnek hátra, ha van időpont: nagyon gyakori a műtéti időpontok lemondása, átszervezése. Tavaly ősszel költözött Budapestre az országos várólista csökkentési programban is a kezdetektől részt vevő Kastélypark Klinika, a Doktor24 Csoport tagja, ahol évi mintegy 2000 államilag finanszírozott ortopédiai műtétet végeznek, az országosnál rövidebb, néhány hónapos várakozással. Dr. Seres Zoltán ortopéd szakorvost kérdeztük a mozgásszervi megbetegedések fő okairól, lehetséges megelőzéséről és az ellátás menetéről.
Itthon mennyire jellemzőek a mozgásszervi megbetegedések?
A magyar társadalomban azért is fontos ez a szakterület, mert egy elöregedő, egyben elhízott társadalomról van szó. A csípő-, térd-, és bokaízületi problémák mellett egyre gyakrabban találkozunk vállízületi gondokkal is. A napi 8 órás ülőmunka és a mozgásszegény életmód is hozzájárul az elhízáshoz, ami miatt nagyobb terhelést kaphatnak az alsó végtagok ízületei, így gyorsulhat a csípő-térdízületi kopásos folyamatok kialakulása.
Melyek a leggyakoribb panaszok?
Sajnos egyre korábban, már a 40-es korosztály is ízületi problémákkal fordul hozzánk, az 50-60 éves korosztálynál pedig már olyan ortopédiai panaszok jelentkeznek, amelyeket nagy valószínűséggel már csak műtéti úton lehet kezelni. A csípő- és térdízületi problémák az ortopédiai panaszok majdnem 60 százalékát teszik ki, ezt követik a váll, a boka és a láb egyéb problémái, majd a kisízületek betegségei. Emellett nagy mértékben, 15-20 százalékban gerincproblémákkal is találkozunk, amelynek konzervatív kezelését végezzük ortopédusként, egyéb esetekben más szakterületre irányítjuk a betegeket.

Közismerten hosszúak a várólisták az ortopédiai műtétek esetén. A térdprotézis átlagos várakozási ideje 266 nap, a csípőprotézisé átlagosan 122 nap most a NEAK adatbázisa szerint országosan. Mitől függ a végső sorrend, elsőbbségtől vagy súlyosságtól, esetleg mindkettőtől?
Tudunk olyan intézményről, ahol már 4 év a várakozási idő, de általában 14 hónapos várakozási időről számolnak be az ide forduló betegek a lakcím szerint illetékes vagy általuk választott intézményben. Sok tényezőn múlik, mikor tudnak valakit megoperálni, de a várólistára vonatkozó szabályok mindenhol érvényesek. Előzni csak kivételes esetben lehet, alapvetően a bekerülési idő számít a sorrendnél. A várakozási idő függ a NEAK-finanszírozás rendelkezésre álló keretétől, és az adott orvos és műtő kapacitásától is.
Miért csatlakoztak a várólista csökkentési programhoz?
Mivel sok intézményben felgyűlnek a betegek, az állam külön finanszírozással motiválja az intézményeket, hogy szabad kapacitásuk terhére növeljék a műtétek számát. A Kastélypark Klinika, amely 2020 óta része a Doktor24 Csoportnak, már a várólista csökkentési program 2015-ös kezdetekor csatlakozott, mert nagy igény mutatkozott a magas szakmai színvonal iránt. A Klinika azóta is részt vesz a programban és van NEAK-finanszírozott műtéti kapacitása, így akár néhány hónapos várakozási idővel is műtétre kerülhet a sor. A Klinika tavaly ősszel költözött Budapestre, a Budapest One irodaházba, pácienseket országosan fogadunk lakcímtől függetlenül.
Milyen vizsgálatok előzik meg a műtétet és milyen sorrendben?
A protézis műtét előkészítése és kivizsgálása fontos lépései a sikeres beavatkozásnak. A páciensnek először ortopéd szakorvossal kell konzultálnia, aki megvizsgálja a panaszokat, és eldönti, hogy szükség van-e protézis beültetésre. Az orvos megvizsgálja az érintett ízület mozgástartományát, fájdalmát és funkcióját és a páciens általános egészségi állapotát is felmérik, hogy megállapítsák, alkalmas-e a műtétre. A felkészülést kiegészítik képalkotó és laborvizsgálatok. Időnként a páciensnek esetleg változtatnia kell az életmódján, például a dohányzás abbahagyásával vagy a testsúly csökkentésével.

Jellemzően mennyi ideig tart a műtét?
A protézisműtét átlagosan 1,5 órás. A páciens három napot tölt bent a klinikánkon. A műtét másnapján a gyógytornász már bent segédeszközök használatával megtanítja a mozgásszabályokat, amikkel a protézist védve tud mozogni a páciens. A klinikánkat a páciensek saját lábukon, az alap dolgokban kvázi önellátóként hagyják el.
Hogyan zajlik a műtéteket követő rehabilitáció, utókezelés?
A műtét után rehabilitációs programra van szükség, melyet a rehabilitációs szakmai vezetőnk által képzett gyógytornászok közreműködésével végzünk. Az utókezelés részét képezik a kontrollvizsgálatok is, amelyeket a szakrendelőnkben tudunk biztosítani. Ezt a műtét utáni 6. héten, a 6. hónapban és egy év után kell elvégezni.
Dr. Seres Zoltán ortopéd traumatológus szakorvos, 2012-ben szakvizsgázott a Semmelweis Egyetemen. Munkáját a tatabányai Szent Borbála kórház ortopéd traumatológia osztályán kezdte, két évet a Siófoki Kórház traumatológiai osztályán is dolgozott. 2024-ben csatlakozott a Doktor24 új ortopéd-traumatológiai csapatához. Dr. Seres Zoltán fő profiljai a nagy ízületi betegségek kezelése (csípő és térd), totál endoprotézis beültetés, térd- és bokaízületi sportsérülések ellátása, artroszkópos műtétek. Nagyobb tapasztalatot szerzett a csecsemőkori csípőficam, csípő diszplázia szűrésében is – ehhez kapcsolódóan szűrőállomás kialakításában is részt vett.
A cikk megjelenését a Doktor24 támogatta.