Ennél nyilvánosabban már nem tudunk működni, nincs semmi takargatnivalónk – élő az életben maradásért, 2. rész
„Megjárjuk a poklok poklát és közben meg olyan impulzusok érnek, hogy bár nagyon ritkán érzékenyülök el, ez az utóbbi héten többször is megtörtént” – mondta Pusztay András, a Telex vezérigazgatója a hétfői egész napos élő műsor utolsó blokkjában, amiben rajta kívül Német Tamás főszerkesztő volt Fábián Tamás vendége.
„Szó nincs arról, hogy végveszélyben lennénk, de az biztos, hogy a politikai szándék az, hogy így érezzük magunkat, és hogy abba is kerüljünk” – mondta a Telex vezérigazgatója arról, milyen hatása lesz az ellehetetlenítési törvénynek a lap működésére. Pusztay hozzátette „egyre erősebbek és egyre nagyobbak vagyunk és ez így is fog maradni.”
„Szerintem ennél nyilvánosabban már nem tudunk működni, semmi takargatnivalónk nincs” – mondta Német Tamás főszerkesztő, kiemelve, hogy a Telex rendszeresen közzéteszi átláthatósági jelentését. A főszerkesztő szerint a hatalom folyamatosan fenn akar tartani a neki nem tetsző szabad műhelyek körül egy olyan látszatot, hogy „valami nem stimmel” – ez azonban szerinte annyiból nem működik, hogy ha az emberek hiteles információt keresnek, ezeket az oldalakat keresik fel és a saját pénzükből áldoznak arra, hogy működjenek ezek a szerkesztőségek.
Német Tamás szerint megszűnik az újságírás, ha a mostani szövegével elfogadja és betartatja az Országgyűlés az ellehetetlenítési törvényjavaslatot, ami a gazdasági szankciók mellett megszabná, hogy milyen témákról milyen hangnemben lehet írni. „Ez a munkánk, ezért olvasnak, ezért támogatnak minket. Ha ezt kivesszük a rendszerből, akkor az Origót lehet böngészni” – mondta a főszerkesztő, hozzátéve, addig csináljuk, „amíg egy laptopot a kezembe vehetek és nem viszik el.”
„Indulásunkhoz mérhető módon állnak mellénk az olvasóink, amit itt is nagyon köszönünk” – mondta a főszerkesztő, aki arra kérte a nézőket, mindenképp ajánlják fel az adójuk egy százalékát: elsősorban a Telexnek, vagy ha nem, akkor egy másik szimpatikus szervezetnek.
Ezekről volt szó a mai élő adásunkban
Hétfőn, az adó 1% leadásának utolsó előtti napján egész napos élő műsorral jelentkeztünk. A nap folyamán a Telex több újságírójával és számos meghívott vendéggel beszélgetünk közéleti, gazdasági és kulturális témákról – foglalkozunk a Fidesz ellehetetlenítési törvényével, szó esik az MNB-ügyről, a kémügyről és az orosz-ukrán háborúról, de beszélgetünk a független színházak helyzetéről is.
„Ahelyett, hogy megiszik egy vagy két stampendlit, és azzal kapja meg a szerotonin mennyiségét, inkább ölelni kéne egymást” – mondta Schwab Richárd belgyógyász, akivel Békés Gábor közgazdász mellett a tudományos kutatások megbízhatóságáról, valamint a böjtölés és az alkoholfogyasztás hatásairól beszélgettünk. Lovas Rozi színésznő és Horváth János Antal rendező is vendégünk volt a hétfői műsorban: a Loupe Színházi Társulás alapítóiként a társulat sikerének kulcsáról, független színházi működésről és az ellehetetlenítési törvényről beszélgettünk. „Ahogy telnek-múlnak a napok egyre sötétebbnek látom ezt az egészet” – mondta a színésznő.
Nemes Jeles László Oscar-díjas filmrendezővel elsősorban új filmjéről, az Árváról beszélgetett Klág Dávid. Nemes Jeles arról beszélt, a filmben ott van az „elnyomás tematikája, a dolgok amikről nem beszélünk, de ott vannak, cipeljük, de nem tudunk róla beszélni”. Vendégünk volt Hegedűs Máté, a Pride szóvivője is, akinek az a személyes benyomása, hogy az LMBTQ emberek nagyon megijedtek a vonulással kapcsolatosan belengetett büntetések miatt. „Bennem erősíti a magyarságtudatot, hogy pont a saját országomban próbálnak támadni” – mondta Hegedűs.
Hann Endrével, a Medián igazgatójával is beszélgettünk: ő többek között arról beszélt, hogy a Fidesznél kapkodást, bizonytalanságot és hibákat érzékel, a közvélemény-kutatások alapján pedig szerinte kijelenthető, hogy a Tisza Párt népszerűbb a kormánypártnál.
Gulyás Márton, a Partizán vezetője a Telex stúdiójában többek között arról beszélt, semmi okunk azt hinni, hogy puhulni fog az ellehetetlenítési törvény, a kormány azonban valószínűleg nem azonnali kivéreztetésre, hanem kifárasztásra játszik „Ez nem egy gumicsont, nem arról van szó, hogy a szerkesztőségek felültek egy provokációnak. Ez a pisztoly esete, de nem a pisztolyról kéne alapvetően beszélnünk” – mondta Gulyás Márton.
Rácz András Oroszország-szakértő az ellehetetlenítési törvénnyel kapcsolatban arról beszélt, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal orosz stratégia mentén működik és a kezdetektől orosz mintán alapszik. Vendégünk volt Strbka Anna, Gajzágó József és Pirint Gergő egykori diáktüntető is, Az elárult generáció című dokumentumfilm főszereplői – ők többek között arról beszéltek, sokan irreálisan tőlük várták a kormányváltást, amikor az oktatás átfogó reformjáért diáktüntetéseket szerveztek;
Németh Dáviddal, a K&H Bank vezető elemzőjével és Weiler Vilmossal, a Telex újságírójával a hazai akkugyártásról és a magyar gazdaság kihívásairól beszélgettünk, de vendégünk volt Tapasztó Orsi mentálhigiénés szakember is, akinek elmondása szerint a Ceaușescu-korszak jutott eszébe az ellehetetlenítési törvényről, de reméli, jobban meg van ijedve annál, mint ami történni fog.
Beszélgettünk Ács Dániellel, a 444 újságírójával is, aki biztos benne, hogy lapja a Szuverenitásvédelmi Hivatal top 3 célpontja között van, de abban is, hogy őket „nem fogják bekussoltatni” Herendi Gábor filmrendezőt a Futni mentem sikeréről, illetve a Szenvedélyes nők című új filmjéről kérdeztük, ami előbbihez hasonlóan szintén egy cseh film remake-je. Karácsony Gergely főpolgármester is elfogadta a meghívásunkat, őt a Bolla-ügy és a Budapest Pride mellett Rákosrendezőről is kérdeztük. „Ha nem tudunk megállapodni a kormánnyal, én felgyújtom magam” – mondta utóbbival kapcsolatban Karácsony.
Hétfői adásunk első részét ezen a linken, másodikat itt tudod visszanézni.
Adód 1%-t idén már a Telexnek is felajánlhatod!
Telex a Szabad Sajtóért Közhasznú Alapítvány – adószám: 19347215-1-41
Minden szükséges információt megtalálsz a Telex 1%-os aloldalán.
Tovább a felajánláshoz! link: https://eszja.nav.gov.hu/