
Bár voltak olyan adatok, amelyek azt is jelezték, hogy rossz GDP-adat sem elképzelhetetlen, „a mínuszos GDP elég nagy meglepetésként szolgált” – mondta Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője a Telex egész napos élő műsorában arról, hogy 2025 első negyedévében 0,4 százalékkal zsugorodott a magyar gazdaság.
A visszaesésnek több oka van, amelyek közül a legfontosabb talán, hogy az idei első negyedévben előző év azonos időszakához képest a hazai akkugyárak termelése majdnem a felére esett vissza. Ezzel ez az egy ágazat 0,2-0,3 százalékos GDP-csökkenést produkált, tehát önmagában felelős a -0,4 százalékos GDP-visszaesés feléért. Annak, hogy a hazai akkugyártás ennyire szenved az is az oka, hogy a Magyarországon működő két legnagyobb akkumulátorgyártó cég – az SK és a Samsung – nem kapnak megrendeléseket, mert most épp elég rosszul állnak a piaci versenyben – mondta Weiler Vilmos, a Telex újságírója.
Az EU az április elején bejelentett vámok alapján is a középmezőny alsó részébe tartozott, a maga 20 százalékával az alacsony vámok közé tartozott. Ez most még le is van felezve 10 százalékra, Németh szerint ebből nem valószínű, hogy Trump nagyon engedni akarna majd. Ettől adott esetben majd eltérhet az USA, és alacsonyabb vámokat alkalmazhat majd azoknál a termékeknél, amelyekre nagyobb szüksége van Európából. Ilyen áruk már most is vannak, például az autóalkatrészeknél, hiszen, ha bizonyos alkatrészeket nem szállítanak Amerikába, az az Egyesült Államok gazdaságára is visszaüt.
„Az európai autóipar egyik fő problémája, hogy a kínai piacot az elmúlt években nagyon gyors ütemben elveszítette” – mondta Weiler. Míg korábban Kínának nem voltak saját autógyártói, mostanra ezek annyira felfejlődtek, hogy az európai gyártókat kezdték el kiszorítani az európai piacról.
Habár az új német kormány lazított az adósságfék szabályain, és az elmúlt évekhez képest nagy költekezésbe fog Németország, Németh szerint ez elsősorban belső, infrastrukturális fejlesztésekre lesz költve, tehát ebből Magyarország közvetlenül valószínűleg nem fog sokat profitálni. Inkább közvetett pozitív hatások elképzelhetőek, ha a német cégek, német gazdaság felpörög, azzal Magyarország is jól járhat. Weiler arról beszélt, hogy bár viszonylag sok ázsiai cég nyitott üzemet itthon az elmúlt években, ezek zömében Németország felé termelnek, a németekkel kialakult gazdasági függőségünk tehát nem hogy csökkent volna, hanem meg is erősödött.
„Az első 1-2 hónap inflációs adatai nem azt mutatták, hogy lefele kéne módosítani az inflációs várakozást” – mondta Németh. Magyarországon vannak olyan elemek, amik folyamatosan hajtják az inflációt, és egy magasabb pályán tartják, ilyen Németh szerint a szolgáltatói szektor és az élelmiszerek is. Ennek ellenére az elemző szerint attól nem kell tartani, hogy 5-6 százalékos sávba tartósan visszakerüljön az infláció.
Weiler Vilmos szerint az árrésstopoknak politikailag csak akkor lenne értelme, ha a kormány a választásokig fenntartaná az intézkedést, az viszont kérdéses, hogy ez gazdaságilag meddig fenntartható, meddig bírja ezt ki a kiskereskedelem. Az árrésstopok tényleges hatását Németh szerint majd csak azután lehet majd rendesen látni, ha kivezették őket, és eltelt legalább egy félév, hiszen az árstopok kivezetése után is nagy áremelések jöttek.
A forint árfolyamával kapcsolatban Németh azt mondta, hogy stabil árfolyamra számít, jelenleg nem alulértékelt és nem is túlértékelt a magyar fizetőeszköz. Ha 385 és 415 között – ami egy nagyon tág sáv – van a forint, akkor Németh szerint a forint nagyságrendileg az egyensúlyi állapot körül van. Ha ezen kívül van az árfolyam, az már egy extrém elhúzás valamelyik irányba.
Adód 1%-t idén már a Telexnek is felajánlhatod!
Telex a Szabad Sajtóért Közhasznú Alapítvány – adószám: 19347215-1-41
Minden szükséges információt megtalálsz a Telex 1%-os aloldalán.
Tovább a felajánláshoz! link: https://eszja.nav.gov.hu/
Az egész napos élő adást itt lehet követni: