Karácsony Gergely a Rákosrendezőről: Ha nem tudunk megállapodni a kormánnyal, én felgyújtom magam

Karácsony Gergely a Rákosrendezőről: Ha nem tudunk megállapodni a kormánnyal, én felgyújtom magam
Karácsony Gergely – Fotó: Huszti István / Telex

A demokratikus nyilvánosság úgy működik, hogy vannak cikkek, amiknek van politikai hatása, és vannak politikusok – ideális esetben – , akiket érdekel a valóság – mondta Karácsony Gergely főpolgármester, a Telex egész napos élő műsorában.

Karácsony beszélt Bolla Tibor BKV-vezérigazgató kirúgásáról is. A főpolgármester szerint a BKV nagyon nehéz helyzetben van, pénzügyi problémák is vannak, ezért „nagyon nagy menedzsment képesség ezeket a cégeket életben tartani, működtetni nap mint nap”.

„A BKV mindig is egy ilyen legszívesebben bottal se piszkálnám típusú hely volt” – mondta Karácsony, aki ezzel magyarázta Bolla hosszú pályafutását a közlekedési vállalat élén.

Karácsony arról beszélt, hogy az üggyel kapcsolatban megkereste Tarlós István volt főpolgármestert is, aki Karácsony állítása szerint nem emlékezett a szerződésre. Ez azért lehetett, mert a BKV-nak önálló igazgatótanácsa volt, a főpolgármestert ezért még csak tájékoztatni sem kellett annak megkötéséről. „Én azért olyan főpolgármester vagyok – tudom nem ez az imidzsem –, hogy a nagy cégek, nagy közbeszerzéseit azért többé-kevésbé követem” – mondta Karácsony.

Ez egy olyan ügy, ahol „a TEK szállt ki, és húzott zsákot emberek fejére, ehhez képest mi mellékszereplők vagyunk”. Ezt az egész ügyet Karácsony szerint egyedül a „Nagymester” köti össze a fővárossal. Pont emiatt viszont, ha bárkinek – így Bollának is – kapcsolata volt vele, arról tájékoztatnia kellett volna a főpolgármestert. „Utólag ez menthetetlen” – mondta a főpolgármester.

Karácsony szerint nincs semmilyen megalapozott információ, a képek ellenére is, ami alapján azt kéne feltételezni, hogy bármilyen budapesti adófizetői pénz rossz helyre ment volna.

Rákosrendezővel kapcsolatban a főpolgármester arról beszélt, hogy 3 feladat áll a főváros előtt. Az egyik, hogy használati szerződést kell kötni a MÁV-val, mivel a területet jelenleg még az állami cég használ a napi üzemben. Egyelőre hiába a főváros már a terület tulajdonosa, amíg a MÁV azt hivatalosan nem adja át, addig nem vehetik birtokba. A második, hogy az ÉKM-től kérhet a főváros speciális jogszabálymódosításokat a terület fejlesztéséhez. „Az arabok ugye azt kérték, hogy építhessenek 500 métert. Mi ezt biztosan nem fogjuk kérni, de azt szeretnénk kérni, hogy ne kelljen minden egyes lakás után garázst építeni, mert ez egy autómentes városrész lesz.” A harmadik, hogy hogyan állapodik meg a főváros a kormánnyal, arról, hogy az állam, az arab befektetők felé vállalat közberuházásokat milyen ütemben valósítja meg.

A választáshoz közeledve, Karácsony szerint politikailag vállalhatatlan lenne, ha nem tudnának megegyezni a kormánnyal, mert az visszacitálná a politikai napirendre – a kormánynak elég kínos – Rákosrendező-ügyet.

„Ha nem sikerül megállapodni, akkor én nyilván felgyújtom magam. Mindenhol el fogom mondani, hogy az araboknak jár a kisföldalatti meghosszabbítása, a budapestieknek nem.”

Karácsony szerint lesz Budapest Pride június 28-án és senki ne érezze magát veszélyeztetve. A főpolgármesternek a jogszerű megvalósításra többféle ötlete is van, de egyiket sem árulta el, mert nem szeretne „tippeket adni valakinek, hogy hogyan lehet ezt is ellehetetleníteni”.

A parlament hozott döntéseket, Alaptörvény módosítást, gyülekezési törvény módosítást, de ebből nem egyértelmű, hogy a bírósági gyakorlatra nézve mi következik Karácsony szerint. A bíróság még dönthet szerinte másképp, mint ami a törvények mögött meghúzódó politikai szándék. „Azt nem lehet beleírni egy törvénybe, hogy Pride-ot nem lehet tartani, ezért körülírták. De ha nem érti a bíróság, hogy mire gondolt a költő, akkor… A Pride nincs betiltva Budapesten, szerintem nincs ilyen törvény” – mondta Karácsony.

„Ha az Európai Unió egy tagállamában be lehet tiltani a Prideot, akkor minek az egész Európai Unió?” A főpolgármester arról beszélt, hogy kiábrándító, hogy az EU egy „ilyen fogatlan oroszlán”, hogy ezt meg lehet csinálni.

Az ellehetetlenítési törvénnyel kapcsolatban Karácsony azt mondta, hogy az Európai Bizottságnak igenis megvannak azok az eszközei, amikkel azonnal hatállyal fel lehet függeszteni ezeknek a törvényeknek a végrehajtását. Ezt már egyébként meglépte az Unió, amikor az RTL Klubot akarták kiszorítani a reklámtörvénnyel. Karácsony szerint ezt akkor nagyon helyesen tették, mert egy nagyon durva beavatkozás lett volna a sajtószabadságba.

„Ez most egy nagyon fontos teszt, hogy a magánadományokból, erőforrásszegényen működő, nem multinacionális hátterű, kormánykritikus sajtótermékek vannak-e olyan fontosak az Európai Bizottságnak, mint a német hátterű RTL Klub” – mondta Karácsony. Nagyon furcsa helyzet lenne az a főpolgármester szerint az, ha egy EU-s civil szervezetet egy EU-s tagállamban joghátrány érne amiatt, mert egy uniós projektből pénzt kapott az európai uniós célok elérésére. Karácsony szerint ha ezt lehet az Európai Unióban csinálni, akkor az EU megmutatja Orbán Viktornak, hogy hogyan kell szétverni az Uniót.

Vannak azért még kormányok Európában, akik eléggé szimpatizálnak ezekkel a gondolatokkal, ez pedig „szét fogja verni az egész európai egységet”. A magyar jogállamiságnak hiányoznak az ellensúlyai, az országon belül nincs olyan szereplő, aki ezekre a törvényekre azt mondaná, hogy nem. Az Európai Unió viszont a magyar jogrend része, vannak uniós intézmények, és ha ezeket nem használják ezen törvények ellen, akkor „le kell adni a Mercedes-kulcsot és haza kell menni” – mondta Karácsony. „Ez egy kicsi léknek tűnik az Unió hajóján, de hogy ebben el lehet süllyedni, az tuti.”

Karácsony arról is beszélt, hogy amikor a Tisza a Fidesszel együtt kiszavaz fővárosi programokból olyan civilszervezeteket, amelyeket az ellehetetlenítési törvény alapján nemsokára ügynökké fognak nyilvánítani, akkor az nem egy jogtechnikai kérdés, hanem a Tisza a Fidesz kottájából játszik. Ezeket a fővárosi ügyeket Karácsony szerint nem lehet elválasztani az országban zajló ügyektől. „Óriási különbség van a Tisza és a Fidesz között, de ebben az ügyben nincsen.”

„Én értem, hogy a rendszerváltás azokon a szavazóknak az átbillentésén múlik, akik nem tudják, hogy mi az a K-Monitor, de a fővárosi közgyűlésben a képviselők miért nem tudják megszavazni, hogy a Transparency International egy legitimi partnere a fővárosi önkormányzatnak?” Karácsony szerint ez egy nagyon rossz út.

A 2026-os választásokkal kapcsolatban a főpolgármester azt mondta, hogy szerinte minden jel arra mutat, hogy a Fidesz érzékeli, hogy megfordult a közvélemény. Lehet látni, hogy másként készülnek a választásra mint korábban, négy évvel ezelőtt az ő nevét ki se mondták, Magyar Péterét most igen. „Nem tudom, hogy mi következik utána, de a diktatúránál a káosz egy fokkal jobb.”

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!