Herendi Gábor: Az alkotás szabadságfoka sokkal lejjebb van, mint amennyire tudnám élvezni

Herendi Gábor: Az alkotás szabadságfoka sokkal lejjebb van, mint amennyire tudnám élvezni
Herendi Gábor filmrendező – Fotó: Huszti István / Telex

Herendi Gábor filmrendezőt hetedik éve negligálják az állami szinten, ezért is volt neki elégtétel, hogy független filmként milyen nagy nézőszámot ért el a Futni mentem, derült ki a Telex egész napos élő műsorában helyet kapott beszélgetésből.

Herendi előzetesen nem látta bele ezt a sikert, lassan 800 ezer mozinézője van a filmnek, de élvezte a visszajelzéseket. Úgy látja, hogy jó marketingje volt a Futni mentem-nek, az első héten megnézte egy kritikus tömeg, aztán szájhagyomány útján terjedt tovább, hogy érdemes megnézni, organikusan terjedt a Facebookon is, beszédtéma lett.

Az indulás egyébként nem volt kiemelkedő. Egy mozifilm az első hétvégéhez képest 20-30 százaléknyi nézőt szokott veszíteni, egy rossz 50-60-at is, de a Futni mentem-nél nem estek meredeken számok. Herendi sok olyan emberről tud, akik többször megnézték, és jó időszakban, karácsony körül került a mozikba, és ekkor már felhőtlen kikapcsolódásra várnak az emberek, hogy másfél órára elfelejthessenek minden gondot.

Herendi úgy érzi, hogy nem egy felszínes, bohókás vígjátékocskát készítettek, hanem annál fajsúlyosabbat, van mélysége, tovább lehet gondolni a film problémafelvetéseit is.

A Futni mentem a Netflixre is felkerült, pedig még javában játszották a mozik is. Az alkotók maguk sem gondolták, hogy tényezők lehetnek február közepén a mozikban, pedig akkor is csinált 40-50 ezer nézőt egy héten, de a megállapodást már előbb megkötötték, így játszani kellett a streaming platformon is. Herendi úgy tudja, hogy a magyar Netflixen minden idők legnagyobb kattintásszámát érte el a filmje.

Új filmje, a Szenvedélyes nők forgatását most fejezte be, ami egy romantikus komédia lesz, párkapcsolati témát dolgoz fel, de ebben is lesz mélység, ígérte a rendező. A Futni mentem-hez hasonlóan ez is egy cseh film remake-je. Herendi szerint a producereknek nagyobb biztonság egy olyan filmet finanszírozni, ami valahol már bizonyított, ezért választották ezt a megoldást.

„Csinálnék más műfajt, de én nem tudok pénzt kapni a pályázataimra, ott fekszenek a forgatókönyvek a fiókomban, bízom, hogy egyszer előkerülnek” – mondta Herendi.

A rendező azt mondta, hogy imád filmet csinálni, és nem bánja, ha ez egy remake is, és lelkileg is jót tett neki a sikert. „Fantasztikus elégtétel, hogy a regnáló rendszer, ha ezt egyáltalán annak lehet nevezni, a hetedik éve negligál, és mégis meg tudom magam mutatni, nem is akárhogyan.”

Szerinte csalóka piaci alapúnak nevezni a Futni mentemet, mert az alkotók nagy része nyomott árakon dolgozott, és feszített munkatempóban, negyven forgatási nap helyett hússzal. Mivel kicsi a piac, csak úgy lehet rentábilis egy film, ha a 750 ezres nézőszámot fele pénzből éri el. Ez a keret már eleve meghatározza, hogy milyen filmeket tudnak elkészíteni a függetlenek. Herendi szerint ezért kell a mában, kevés szereplővel és helyszínnel dolgozó filmeket forgatni.

„Az alkotás szabadságfoka sokkal lejjebb van, mint amennyire tudnám élvezni, az én terveim ennyi pénzből nem megcsinálhatóak” – mondta a filmrendező. Herendi régóta szeretne Máté Péterről egy életrajzi filmet forgatni, és tervben vagy a Tízparancsolat 2.0 is, ami a közösségi média fiatalokat manipuláló hatásáról szólna.

Adód 1%-t idén már a Telexnek is felajánlhatod!
Telex a Szabad Sajtóért Közhasznú Alapítvány – adószám: 19347215-1-41
Minden szükséges információt megtalálsz a Telex 1%-os aloldalán.
Tovább a felajánláshoz! link: https://eszja.nav.gov.hu/

Az egész napos élő adást itt lehet követni:

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!