Lovas Rozi: Nagyon komoly mélységeket járok be az ellehetetlenítési törvény benyújtása óta

Lovas Rozi: Nagyon komoly mélységeket járok be az ellehetetlenítési törvény benyújtása óta
Lovas Rozi és Horváth János Antal – Fotó: Huszti István / Telex

A Telex hétfői, egész napos élő műsorában Lovas Rozival színésznővel és férjével, az író-rendező Horváth János Antallal, a Lupe Színházi Társulás alapítóival is beszélgetett Klág Dávid.

„Ahogy telnek-múlnak a napok egyre sötétebbnek látom ezt az egészet” – mondta Lovas Rozi az ellehetetlenítési törvényjavaslatról, elmondása szerint nagyon komoly mélységeket járt meg emiatt az elmúlt napokban. Horváth János Antal szerint a törvény egy vörös vonal, ami a független sajtó mellett a független színházra is komoly veszélyt jelenthet.

A Loupe sikere az alapítók szerint többek között abból a szabadságvágyból fakad, amit a társulat képvisel. Emellett fontosnak tartják, hogy az előadások reflektáljanak a mindennapokra – elvont művészi koncepciók helyett közérthetően egy-egy ügyet dolgozzanak fel és egy közös gondolkodást, kommunikációt indítsanak el. „A színház azért jött létre, hogy a közös traumáinkat, problémáinkat feldolgozzuk, ez a színház ősi mivolta”– tette hozzá Horváth János Antal.

Elmondásuk szerint a Loupe-ban alapvető a demokratikus működés, ha valamelyik társulati tagnak bejön egy másik felkérés, van bennük rugalmasság ezzel kapcsolatban. Ha jönne egy Tenkes kapitánya, amiben Molnár Áron lenne a címszereplő és el szeretné vállalni, nincs az az isten, hogy visszatartsuk, fogalmazott Lovas Rozi.

Arról, hogy a demokratikus működés hogyan értelmezhető rendezőként, Horváth azt mondta, mindig erős vízióval gondol egy anyagra, de akkor működik jól rendezőként, „ha ezeket olyan keretek közé tudja szabni, amelyek között a színészek a lehető legszabadabban tudnak mozogni.”

„Van a kulturális megmondó elitnek egy nagyon káros zártsága, amivel ránéz az emberekre, és ahogy gondolkozik a folyamatokról – ez egy nagyon terméketlen dolog”

– fogalmazott Lovas Rozi. Ennek a zártságnak Horváth szerint hosszú távú következményei is vannak, amit nekik kell feloldani. Elmondták azt is, hogy a Titkosszolgák című előadásuk megkapta a kritikát, miszerint „belbudai ellenzékhez” szól, ők viszont fontosnak tartják, hogy a társulatuknak nézői és ne szavazói legyenek.

Szerintük ezeknek a kritikákat cáfolja, hogy előadásaikat vidéken is álló tapssal fogadják. Horváth János Antal hozzátette, bármennyire is azon dolgozik a hatalom, hogy a vidéket kulturálisan ellehetetlenítse, próbálnak ellene menni ennek a folyamatnak és igyekeznek minél többet vidéken játszani.

„Az mindig visszaránt a valóságba, hogy mennyibe kerül egy ytong tégla” – mondta Horváth János Antal azzal kapcsolatban, ilyen siker és nyomás mellett hogyan tudnak a földön maradni. „A beszélgetés rettenetesen fontos dolog, pont most, amikor a hatalom próbálja ránk erőltetni hogy ne beszélgessünk, maradjunk csendben, ne forduljunk a másikhoz” – fogalmazott a rendező.

Adód 1%-t idén már a Telexnek is felajánlhatod!
Telex a Szabad Sajtóért Közhasznú Alapítvány – adószám: 19347215-1-41
Minden szükséges információt megtalálsz a Telex 1%-os aloldalán.
Tovább a felajánláshoz! link: https://eszja.nav.gov.hu/

Az egész napos élő adást itt tudja követni:

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!