Semmilyen eszközt nem zár ki az Európai Bizottság az ellehetetlenítési törvényjavaslat miatt

Semmilyen eszközt nem zár ki az Európai Bizottság az ellehetetlenítési törvényjavaslat miatt
Michael McGrath, az Európai Bizottság igazságügyért, demokráciáért és jogállamiságért felelős biztosa (balra), és Adam Szłapka lengyel európai uniós ügyi miniszter az Európai Unió Tanácsának 2025. május 27-i ülése utáni sajtótájékoztatón Brüsszelben – Fotó: Európai Unió Tanácsa / Európai Unió

Kedden ismét meghallgatták a magyar kormányt az uniós alapértékeket betartató hetes cikkes eljárásban. A tagállami miniszterek testületében sokan felszólaltak, közölte a soros lengyel elnökség nevében Adam Szłapka az ülés utáni sajtótájékoztatón: akadt, aki aggódott, akadt, aki kérdezett.

Hetes cikk, hét év, nyolc meghallgatás, nulla haladás előre vagy hátra

Az Európai Bizottság is ismertette az értékelését. Michael McGrath jogállamisági biztos elmondta: a testület az eljárást elindító 2018-as európai parlamenti jelentés számos aggodalmát osztja, de új fejleményekre is figyel.

Ilyen az ellehetetlenítési törvénytervezet, amiről elismételte: ha elfogadják, az az uniós jog és elvek komoly megsértését jelentené, ezért a múlt héten levélben kérték a javaslat visszavonását a kormánytól. Megjegyezte, hogy bár a javaslatot egyéni képviselői indítványként adták be, látták a múltban, hogy a kormány ezt használta jogalkotásra. Az EUrologus szerint viszont Bóka János magyar EU-ügyi miniszter az ülés utáni sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány nem tudja visszavonni a javaslatot, mert nem ők terjesztették be.

Ha mégis megszavazzák, az Európai Bizottság nem fog habozni, hogy minden rendelkezésre álló eszközzel betartassa az uniós jogot, jelezte McGrath. A civil szervezetek munkája kulcsfontosságú, biztosítani fogják a támogató környezetet nekik, beleértve a finanszírozást. Még nem hoztak semmilyen végleges döntést, de semmit nem zárnak ki, ideiglenes intézkedés kérését sem.

McGrath a magyar igazságügyi, alkotmányos és választási rendszer változásairól, valamint a Pride elleni jogszabályról és az arcfelismerő rendszerek használatáról is tájékoztatta a minisztereket. A békés gyülekezés jogát az uniós alapjogi charta biztosítja, ami nem fenyegeti a gyerekeket vagy bárkit, az EU alapja az egyenlőség és szabadság.

Emlékeztetett rá, hogy a könyvfóliázós törvény miatt már kötelezettségszegési eljárást indítottak, ami pernél tart. Várhatóan jövő hónap elején kiadják róla a főtanácsnoki véleményt (ez általában előre jelzi, milyen ítélet születik).

Ilyen eljárást kezdeményeztek a Szuverenitásvédelmi Hivatalt létrehozó jogszabály miatt is, ami már szintén bíróság előtt van, McGrath szerint év végéig születhet belőle ítélet.

Továbbra is aggasztja őket a titkos megfigyelés hatékony felügyeletének hiánya büntetőeljárásokon kívül.

Még mindig jelentős aggályaik vannak, és ezek sajnos csak súlyosbodtak. Így fenntartanák a hetes cikkes eljárást, amíg az okait nem kezelték, de továbbra is készek a konstruktív párbeszédre a magyar hatóságokkal.

Június végén nem lesz olyan helyzetben, hogy elutazzon a Pride-ra, de nem ez a fontos, hanem hogy a magyarok elmehessenek rá, válaszolta a részvételét firtató kérdésre. (A hét elején felröppent, hogy az Európai Bizottság elnöke távolmaradásra kérte a biztosokat, de ezt a testület az első, kevésbé határozott válasz után tagadta.)

A Népszava arról kérdezte, hogy ha húsz tagállam kormánya kérte minden eszköz használatát a Pride védelmében, ráadásul már egy felvonulást megtiltottak az új jogszabállyal, miért nem kér a már elindult eljárásban ideiglenes intézkedést. McGrath komoly fejleménynek nevezte a rendőrségi határozatot, de azt most bíróság vizsgálja, és Bóka szerinte azzal védekezett, hogy így még nincs jogerős döntés.

A magyar miniszter az ülésre menet kijelentette: „nincs Magyarországon olyan, hogy Pride-betiltás”. Amikor az EUrologus a találkozó után arról kérdezte, hogy ha uniós biztosok, más országok parlamenti képviselői vagy EP-képviselők utaznak a Pride-ra, számíthatnak-e büntetőeljárásra, azt válaszolta, hogy még nem jelentettek be igényt a rendezvény megtartására, ezért ilyen kérdés nem merült fel.

Bóka szerint ez és minden jogállamisági eljárás Ukrajnáról szól

„Kibújt a szög a zsákból a mai 7-es cikk szerinti meghallgatáson” – írta az ülés után Facebookon Bóka. Szerinte „több tagállam is kimondta, hogy a valódi problémája Magyarországgal az, hogy milyen álláspontot képvisel Ukrajna támogatásával és európai uniós tagságával kapcsolatban.

Az összes politikai nyomásgyakorlásnak és hisztériakeltésnek az az oka, hogy Magyarország markáns, határozott és a saját nemzeti érdekein alapuló álláspontot képvisel Ukrajnával kapcsolatban”,

de ez így sem fog változni, tehát a 2018-ban indult hetes cikkes és „más jogállamisági eljárások tovább fognak folytatódni Magyarországgal szemben. Erre lehet számítani.”

Bóka az ülés után az MTI szerint olyan kötelezettségszegési eljárásokat sorolt, amelyek – magyar módosítások után – megszűntek. Ilyen, ami a Közép-európai Egyetemről vagy a sorosozós törvénycsomagról szólt. A civil szervezetek támogatásával és átláthatóságával kapcsolatos, 2020-ban indult, folyamatban lévő kötelezettségszegési eljárásnál a magyar parlament 2022-ben fogadott el változtatásokat. Az Európai Bizottság azóta Bóka szerint nem jelzett olyan további aggályt, amelyet a magyar kormánynak figyelembe kellene vennie, vagy a jogalkotót terheli, „várjuk, hogy ez az eljárás minél hamarabb lezáruljon”.

Nem maradt egyedül Bóka egy vétónál

Az ülésen más témákkal is foglalkoztak, például egy állásfoglalással a demokratikus ellenálló képességről. Bóka azzal érkezett az ülésre, hogy vétózni fogja ezt a javaslatot.

A magyar és a szlovák miniszter sem „állt készen az efféle következtetések elfogadására – maga is meg tudja válaszolni, miért nem”

– válaszolta Szłapka egy erről szóló kérdésre a sajtótájékoztatón.

Az MTI szerint Bóka az ülés után arról beszélt, hogy a szöveg összemossa az alkotmányos intézmények és a civil szervezetek helyzetét, valamint a politikai pártok és a civil szervezetek helyét egy demokratikus társadalomban. A tagállamok demokratikus intézményrendszerének erősítése helyett a demokratikus ellenálló képességet valójában a tagállami demokratikus folyamatokba való külső beavatkozás alátámasztására használják fel, jelentette ki. A nyilatkozatot végül a 25 támogató tagállam nevében adták ki.

Az ülésen elfogadták többek között az EU haderőfejlesztési hitelprogramját, amit csak a magyar kormány nem támogatott, de itt nem kellett egyhangú beleegyezés, így nem lehetett egyedül vétózni.

Cikkünket a megjelenése után kiegészítettük Bóka János Facebook-bejegyzése, az MTI közleménye és az EUrologus cikke alapján.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!