Az Európai Bizottság az ellehetetlenítési törvény visszavonását kéri a magyar kormánytól

820

Az Európai Bizottság állítólag azt kéri Orbán Viktor kormányától, hogy vonja vissza az átláthatóságról szóló törvény javaslatát, ugyanis ha a jogszabályt a jelenlegi formájában elfogadnák, az az uniós alapelvek és jogszabályok súlyos megsértését jelentené – írja a Bizottság egyik szóvivőjére hivatkozva a Népszava. A cikk megjelenése után a Telex is megkereste a Bizottságot, amelynek szóvivője lapunknak megerősítette:

a Bizottságnak komoly aggályai vannak a tervezettel kapcsolatban, ezért azt kéri a magyar kormánytól, hogy vonja vissza azt.

Az Európai Bizottság korábban nem volt hajlandó kommentálni a tervezetet, de jelezte, „megvannak az eszközei”, ha elfogadják. Az ellehetetlenítési törvénytervezet miatt szerdán rendkívüli európai parlamenti vitát tartottak, itt Michael McGrath, az Európai Bizottság igazságügyért, demokráciáért és jogállamiságért felelős tagja azt mondta, a tervezetnek jelenlegi formájában „számos pontja aggodalmat kelt”.

McGrath azt mondta, úgy tűnik, hogy a törvénytervezet „súlyos korlátozásokat és következményeket jelent” azoknál a szervezeteknél, amelyek a Szuverenitásvédelmi Hivatal szerint külföldi forrást kaptak. Az Európai Bizottság figyeli a fejleményeket, és „nem fog habozni, hogy megtegye a szükséges lépéseket az EU-jog biztosítására”, beleértve az alapvető jogokat.

Az Európai Bizottság szóvivője a Telexnek is megírta ezt, ahogy azt is, hogy nagy fontosságot tulajdonítanak a civil társadalomnak, elkötelezettek az egyesülési jog ösztönzése mellett, beleértve a finanszírozását. Korábban ugyanakkor, mivel nem végleges jogszabályról van szó, ennél bővebben az újságíró megkeresésekre válaszul nem kommentálták a tervezetet.

Ehhez képest a kérés, hogy az Orbán-kormány vonja vissza a tervezetet, komoly szintlépésnek tűnik.

A testület egy kötelezettségszegési eljárásban Szuverenitásvédelmi Hivatalt létrehozó törvény miatt tavaly már indított egy pert, mert az szerinte uniós jogot sért. Ahogy arról korábban írtunk, elvben nem kizárt, de korábbi példa alapján gyakorlatilag nem is biztos, hogy az Európai Bizottság abban az eljárásban kérhet ideiglenes, azonnali intézkedést a mostani tervezet miatt. Egy új eljárás pedig évekig is tarthat.

Csütörtökön több mint 320 civil szervezet szólította fel az Európai Bizottságot, hogy tegyen azonnali intézkedéseket az ellehetetlenítési törvényjavaslat miatt, amely szerintük veszélyezteti a független médiát, a civil szervezeteket és a jogállamiságot is. A csütörtökön elküldött levélben az aláírók arra kérik Ursula von der Leyent, az Európai Bizottság elnökét, hogy kezdeményezzen ideiglenes intézkedést az Európai Unió Bíróságán keresztül „a közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslat végrehajtásának megakadályozására.

A nyilvánosságot és a civil szférát érintő, a finanszírozást potenciálisan nagyon megnehezítő és szervezeteket megbélyegző törvényjavaslat általános vitája hétfőn zajlott az Országgyűlésben, a megszavazására várhatóan a június 10-i héten kerül sor. A törvény ellen számos érintett is szolidáris külföldi szerkesztőség tiltakozott, az Európai Parlament is sürgős vitát rendezett róla szerdán. A Fidesz képviselői szerint viszont a tiltakozók félreértik az egészet, és nincs senkinek félnivalója, aki nem vétkes külföldi érdekek kiszolgálásában. Azt, hogy miért veszélyezteti a névleg az átláthatóság érdekében benyújtott javaslat a hazai demokratikus nyilvánosságot, itt magyaráztuk el.

A cikket frissítettük az Európai Bizottság szóvivőjének válaszával.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!