Európai Bizottság az ellehetetlenítési törvényről: Megvannak az eszközeink

831

Az Európai Bizottság nem kommentál jogszabály-javaslatokat, de egy dolog, amit nyilvánosan mondhat, egy másik, amit zárt ajtók mögött, és megvannak az eszközeik, ha elfogadják – mondták a testület szóvivői az ellehetetlenítési törvény tervezetéről pénteken.

A testület tud a javaslatról, szoros figyelemmel követi, ismételte Markus Lammert szóvivő a Népszava érdeklődésére a korábban már kiküldött írásos bizottsági egyenválaszt, ami a Telex kérdéseire is érkezett. Nagy fontosságot tulajdonítanak a civil társadalomnak, elkötelezettek az egyesülési jog ösztönzése mellett, beleértve a finanszírozását. Ugyanakkor mivel nem végleges jogszabályról van szó, ezért nem kommentálják.

A szóvivő arra is emlékeztetett, hogy a testület egy kötelezettségszegési eljárásban tavaly pert indított a Szuverenitásvédelmi Hivatalt létrehozó törvény miatt, mert az szerinte uniós jogot sért.

Ahogy arról korábban írtunk, elvben nem kizárt, de korábbi példa alapján gyakorlatilag nem is biztos, hogy az Európai Bizottság abban az eljárásban kérhet ideiglenes, azonnali intézkedést a mostani tervezet miatt. Egy új eljárás akár évekig tarthat.

A Népszava arról érdeklődött, bánja-e a testület, hogy eleve nem kért ideiglenes intézkedést a Szuverenitásvédelmi Hivatal miatt. Lammert emlékeztetett rá, hogy már korábban kértek gyorsított eljárást, de nem fog spekulálni azon, indítványoznak-e valamikor ideiglenes intézkedést. „Megvannak az eszközeink, ha a jogszabályt formálisan elfogadják” – figyelmeztetett Paula Pinho vezető szóvivő.

„Időnként történhetnek spontán találkozók” – fogalmazott, amikor egy újságíró azt pedzegette, hogy Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök és Orbán Viktor egyeztethet-e a jogszabályról, mivel mindketten Tiranában, az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján vannak.

Egy dolog, amit nyilvánosan elmondhatnak, és egy másik a kapcsolat a tagállamokkal, valamint az, amit zárt ajtók mögött mondanak el. A nyilvános kommentek hiánya nem jelenti, hogy nem kezdték meg a párbeszédet, közölte Pinho.

Szerdán élő adásban beszéltünk arról, mit jelent ez a törvény, és mi lesz a hatása. Független szerkesztőségek, a Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán közös rendkívüli élő műsorral is reagált a javaslatra, ebben a cikkben pedig arról írtunk, mivel járhat a gyakorlatban az ellehetetlenítési törvény.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!