Sürgős vitát rendezhet szerdán az Európai Parlament a magyar ellehetetlenítési törvényről
Az Európai Parlament szerdai brüsszeli plenáris ülésén sürgős vitát rendezhet Magyarország új átláthatósági törvényjavaslatáról – közölte a Euronews-szal Tineke Strik (Hollandia/zöldek), a Parlament Magyarországgal foglalkozó jelentéstevője. Strik a lapnak azt mondta, a napirend megnyitásakor plenáris vitát fog kezdeményezni, és bízik abban, hogy meglesz a többség, ebben az esetben szerdán késő délutánra várható a vita.
A holland zöldpárti EP-képviselő szerint elegendő párt áll a kezdeményezés mögött, az összes olyan frakció támogatja, amelyek egy hónappal ezelőtt Budapesten jártak a LIBE-bizottság tényfeltáró útján. „Mindannyian nagyon-nagyon aggódunk a jelenlegi, a jogállamiság folyamatos visszalépése miatt, és ez az új törvényjavaslat nagyban hozzájárul ehhez.” A Euronews szerint a Patrióták Európáért, az Európai Konzervatívok és Reformerek, valamint a Szuverén Nemzetek Európája kivételével valamennyi képviselőcsoport támogathatja majd a vita megrendezését.
Az EP-képviselő szerint az ellehetetlenítési törvény lehet az utolsó lépés az újságírók és a civil társadalom összeomlása felé.
A május 13-án benyújtott átláthatósági törvényjavaslatával a Fidesz a Putyin-féle
Oroszországban is látott autoriter taktikákat követi. Ha a javaslatot elfogadják – márpedig semmi nem utal arra, hogy ne fogadnák el –, az lehetőséget ad arra, hogy célba vegyék azokat a magyarországi médiumokat és civil szervezeteket, amelyek bármilyen külföldi forrásból – legyen az adomány vagy az EU által biztosított átlátható támogatás – fenntarthatóságukhoz szükséges forrásokhoz jutnak. A törvény ellen 22 ország 85 főszerkesztője is felszólalt.
A magyar parlamenti vita így nézett ki: