A Fidesz-székház mellett feszültek egymásnak a tüntetők és a rohamrendőrök

2023. május 19. – 14:52

frissítve

A Fidesz-székház mellett feszültek egymásnak a tüntetők és a rohamrendőrök
Fotó: Huszti István / Telex

Másolás

Vágólapra másolva

2501

  • 16:30-tól több százan gyülekeztek a Tisza István emlékműnél a diákok által szervezett demonstráción. A tüntetők az oktatás általános rossz helyzete mellett fel akarták hívni a figyelmet a bevezetni tervezett státusztörvény problémáira.
  • Az idővel többezresre duzzadt tömeg nem sokkal 17:00 után elindult az Oktogon irányába. A tüntetők a „Könnygáz nem tanít” és a „Szabad ország, szabad oktatás” rigmusokat skandálták, a körutat a rendőrök lezárták.
  • 18:30-kor megérkezett a többezres tömeg az Oktogonra, ahol a Pedagógusok Szakszervezetének tagjai várták őket. Itt néhány ellentüntető zavarta meg az egyik felszólaló beszédét, de őket a biztonsági emberek kikísérték a tömegből. A diákok a beszédeikben arra kérték a tüntetőket, hogy csatlakozzanak a „7igenes” népszavazási kezdeményezésükhöz.
  • A tüntetés hivatalosan nem sokkal 19:00 után véget ért, a diákok bejelentették, hogy június elsejére a Tanítanék Mozgalom és a noÁr mozgalom közös tüntetést szervez. Ezután sok tüntető indult el az Oktogonról a Hősök tere irányába. Majd a diákok a Fidesz Lendvay utcai székházához akartak menni, de a rendőrök elállták az útjukat a Rippl-Rónai utca sarkán.
  • Egy félórás patthelyzet után a diákok elkezdték hátrébb nyomni a rendőröket, ezután sok rohamrendőr érkezett, akik visszanyomták őket, dulakodás alakult ki. A rendőrök több tüntetőt kiemeltek a tömegből, majd saját sorfalukon áttörve elkezdték hátrébb tolni a tüntetőket, ezzel három részre osztották a tömeget.
  • A dulakodás után újabb patthelyzet alakult ki, utána már békés volt a hangulat, a tüntetők csak beszélgettek, énekeltek.

Ezt a közvetítést már lezártuk.

Fél órával az újabb diáktüntetés előtt közleményben jelezte a Belügyminisztérium, hogy a parlamenti pártokkal is egyeztetni kíván a státusztörvénynek is nevezett új pedagógus életpályatörvény bevezetéséről.

Pintér Sándor belügyminiszter jövő szerdára hívta egyeztetésre a parlamenti pártok (Fidesz-KDNP, DK, MSZP, Momentum, Jobbik, Mi Hazánk) frakcióvezetőit, politikusait, szakértőit. „A Belügyminisztérium bízik benne, hogy a baloldali pártok – ahelyett, hogy gyakran erőszakig fajuló tüntetéseket fűtenek, és bevallottan azért dolgoznak, hogy megakadályozzák a pedagógusbéremelés fedezetét biztosító uniós források kifizetését – hajlandóak a higgadt, konstruktív párbeszédre annak érdekében, hogy javuljon a gyermekek oktatásának színvonala és megtörténjen a pedagógusok béremelése” – áll a minisztérium közleményében.

A Belügyminisztérium március 2-án tette közzé a kormány honlapján a pedagógusok és a diákok által bosszútörvénynek nevezett státusztörvény tervezetét. A törvény tervezete azért kapta a „bosszútörvény” nevet, mert a kritikusok szerint a kormány ezzel a törvénnyel akar bosszút állni a pedagógusokon és a diákokon.

Több bevezetni tervezett változtatásról eddig is lehetett hallani, és írtunk is ezekről részletesebben: ilyen például a bérrendezés kérdése vagy a pedagógusi előmeneteli rendszer helyett a teljesítményértékelés bevezetése. Az egyik legfontosabb változás, hogy a jövőben megszűnne a közalkalmazotti jogviszony, ehelyett a kormány köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyt akar bevezetni. A tervezetből az látszik, hogy a jövőben a pedagógusok és tantestületek inkább véleményezési joggal fognak rendelkezni a saját iskolájukat érintő kérdésekben, a végső döntéseket pedig az igazgató és a fenntartó hozná meg. A törvény elfogadásával a tanévet július 15-ig meg lehetne hosszabbítani, a heti munkaidő pedig növekedhetne: a 48 órát nem haladhatná meg.

A tömeg vége még csak most hagyta el a Tisza István emlékművet, miközben a tömeg eleje már az Alapvető Jogok Biztosának hivatalánál tart a Falk Miksa utcában. A diákok folyamatosan skandálnak, a közintézmények előtt a „Szabad ország, szabad oktatás” felkiáltással haladnak el.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

„Fizessétek meg a tanárainkat!”, „A könnygáz nem tanít” „Szabad ország, szabad oktatás” – skandálják a vonuló diákok. Információjuk szerint az egész körút le van zárva, rendőrök biztosítják a forgalmat. A tüntetők a tervek szerint 17:45-re fognak megérkezni az Oktogonra.

Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

A mostanra ezresre duzzadt tömeg nem sokkal 17:00 óra után elindult a Tisza István emlékműtől az Oktogon felé. A tömeg a „Nincs tanár, nincs jövő” rigmust skandálja. A vonulás elején diákok vannak, akik egy „7 igenes molinót” fognak, illetve „Tanár nélkül nincs jövő” és egy „Szabad oktatást” molinó is van egymás mellett. Tudósítónk szerint a diákok arról beszélnek, hogy „mindenre számítanak, bármi lehet ma”. Sokan abban bíznak, hogy lesz vonulás a Karmelitához, mert „nagy már az elégedetlenség a rendszerrel szemben”. Egy diák a Telexnek azt mondta:

ismerőseiket nem is engedték el a szüleik, mert féltik őket a könnygáztól, és attól, hogy eldurvul a helyzet.

A diákok Facebook-eseményét gyűlöletbeszédre hivatkozva május 10-én váratlanul törölte a Meta/Facebook. A diákok az eset után azt írták, hogy őket erről senki nem tájékoztatta és azt sem tudják, pontosan miért törölték a meghirdetett tüntetésüket.

A tüntetés szervezői szerint „a Megafon és a kormány annyira fél tőlünk, hogy az eseményünkre ráküldték a trollhadseregüket”. Szerintük azt lehetett ugyan látni, hogy „a kormányt mennyire nem érdekli a jövő generációja”, de azt nem gondolták volna, „hogy odáig jutnak majd, hogy egy eseményt megpróbáljanak eltüntetni”.

Helyszíni tudósítóink szerint több százan gyűltek össze már fél 5-kor a Tisza István emlékműnél, a 2-es metró aluljárója tele van kockás ingesekkel, a státusztörvényről szóló transzparensekkel. Többen hoztak hangosbemondót is magukkal, folyamatosan érkeznek a résztvevők a gyülekező helyszínére. A hangulat békés, többen arról beszélnek, hogy ma is rendőri összetűzésre számítanak.

Fotó: Huszti István / TelexFotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex
Fotó: Huszti István / Telex

A legutóbbi tüntetés május 3-án volt. Ekkor az oktatás ügyéért tüntető diákok és rohamrendőrök csaptak össze a budai Várban Orbán Viktor kormányfő hivatala közelében. A nagyrészt diákokból álló tüntetők elkezdték nyomni a rendőrsorfalat, ezután többször felszólította őket a rendőrség, hogy kényszerítő eszközt fognak alkalmazni.

Néhányan megpróbáltak a közeli építési terület ideiglenes kerítésének megbontásával közelebb jutni a Karmelitához, ekkor csaptak össze a diákok a rendőrökkel, akik könnygázt is bevetettek. A rendőrök több tüntetőt berángattak a kerítések mögé, a rendőrség hivatalos közlése szerint „a rendőrökre támadók közül” öt embert előállítottak, velük szemben hivatalos személy elleni erőszak miatt indult eljárás. A rendőrök a Momentum képviselőjét, Tompos Mártont is elvitték.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) az eset után közleményben reagált a történtekre, eszerint: az igazán súlyos erőszakot nem a tüntetők, hanem a rendőrök követték el, akik kiskorúak ellen, aránytalanul és indokolatlanul vetettek be könnygázt és tonfát. Mindezt egy olyan tüntetésen tették, ami egy több mint egy éve tartó, békés és a kormány által eddig teljességgel semmibe vett tiltakozássorozat következő állomása volt.

„Gyerekeket bántasz! – 7IGEN-nel a gyermekbántalmazó rendszer ellen” – ezzel a címmel ismét tüntetést tartanak a diákok az oktatásért Budapesten. A tüntetés 16:30-kor kezdődött a Kossuth téren, a Tisza István emlékműnél, innen a tervek szerint 17:00-kor az Oktogonra vonulnak a demonstrálók. Az esemény Facebook-oldalán a diákok azt írják:

„A bosszú eszköze, a státusztörvény továbbra is elfogadhatatlan, követeljük a teljes tervezet azonnali visszavonását! Továbbá követeljük, hogy a kormány tartsa be korábbi ígéreteit, és üljön le tárgyalni az Egységes Diákfronttal!”

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Kövess minket Facebookon is!
EUR 404,61 Ft
USD 364,36 Ft
További élő árfolyamok!
ÉLŐ
Sorozatban ez a harmadik év, hogy Nagy Márton a következő évre ígér növekedést – élőben Laknerrel