Szájkarate: „Annyit is ér” vs. „Soha nem vetemednénk arra”

Ez itt a Szájkarate, a Telex cikksorozata, amiben az olvasók szavazhatják meg a NER tizenöt évének ikonikus mondatát. Arról, hogy miért és hogyan működik ez, itt írtunk.
Szorul a hurok, a jelöltek fele már kiesett, úgyhogy már a legjobb nyolc közé jutás a tét ebben a fordulóban. Kezdjük is!
„Annyit is ér” vs. „Soha nem vetemednénk arra”
„Akinek nincs semmije, az annyit is ér” – Lázár János, 2008
Lázár Jánosnak sosem kellett a szomszédba mennie egy kis arroganciáért, de ez az eszmefuttatása ezzel együtt is elég nagy port kavart annak idején. Kicsit ki is lóg a Szájkarate mezőnyéből azzal, hogy eredetileg még a NER-korszak előtt, 2008-ban hangzott el a hódmezővásárhelyi közgyűlésen, de csak 2011-ben lett belőle botrány, amikor a sajtóban megjelent a hangfelvétel. Lázár ezen még polgármesterként osztja ki az ellenzéket a vagyonnyilatkozatokkal kapcsolatban, és eléggé belebonyolódik abba, hogy ha egy politikusnak a saját jövedelméhez és pozíciójához képest feltűnően kevés a vagyona, ott valami nem stimmel.
Ebből, némileg a kontextusból kiemelve híresült el az „akinek nincs semmije, az annyit is ér” beszólás, amiért amúgy később Lázár bocsánatot is kért. Pedig ha az eredeti mondanivalót vesszük, az is elég erős lett volna, például ha párhuzamba állítjuk azzal, hogy Orbán Viktornak hivatalosan egészen minimális megtakarításai vannak csak évek óta, miközben a környezetében gyakorlatilag mindenki milliárdos, és neki is sokmilliós a fizetése.
„Mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk” – Orbán Viktor, 2018
Judith Sargentini, az Európai Parlament képviselője Magyarországra jött 2018-ban, meglátta, hogy kipaterolták a CEU-t, elkezdték vegzálni a civil szervezeteket, sőt, a kormány komplett kampányt épített arra, hogy Brüsszelt meg kell állítani, és benyújtotta a nevével örökre összefüggő jelentést, ami arra kérte az országot, hogy legyen szíves, ezeket a dolgokat ne csinálja. Jelenleg még mindig próbáljuk Brüsszelt megállítani, CEU nincsen, és hát a civil szervezetekbe már bele se menjünk, de akkor úgy érezte Orbán Viktor miniszterelnök, hogy egy dörgedelmes beszéddel kell a jelentésre válaszolnia. Egy beszéddel, ami felkérdezte Brüsszelt, a magyar szuverenitás mellett érvelt, és az üzenet érdekében még azt is belecsempészte, hogy Magyarországon egészen biztosan nem fognak lecsapni senkit, ha nem ért egyet a kormánnyal.
A magyar független sajtó munkatársaként ezt olvasni különösen fájdalmas, hiszen tudjuk, mi történt az Origóval, a Népszabadsággal, hogyan tudnak ellenzéki politikusok bejutni a közmédiába, és hogy sokan odáig jutnak, hogy inkább magukat hallgattatják el, nehogy a NER tegye ezt velük.