Megszavazta a parlament, hogy elítélik az orosz katonai agressziót, és hogy a háborúból Magyarországnak ki kell maradnia

2022. március 10. – 15:44

frissítve

Másolás

Vágólapra másolva

799

174 igennel, 1 nemmel és 2 tartózkodással elfogadta az Országgyűlés csütörtökön azt a politikai nyilatkozatot, amit a külügyi bizottság fideszes elnöke nyújtott be, és amivel elítélik az „orosz katonai agressziót”, és azokat, akik szerintük katonákat és fegyvereket küldenének Ukrajnába.

A nyilatkozat szerdai tárgyalásakor csak a fideszes képviselők voltak ott, csak ők szavaztak róla, az ellenzékiek nem. Ez egy tízpontos nyilatkozat, aminek címe Az orosz-ukrán háborúról, és amiben elítélik az orosz katonai beavatkozást, kiállnak Ukrajna területi épségének sérthetetlensége mellett, a békét és a béketárgyalásokat sürgetik; elkötelezik magukat amellett, hogy Magyarországnak ki kell maradnia a háborúból, nem küld sem katonát, sem fegyvert és közben elítélik a fegyverszállítást és katonák küldését sürgető politikusokat; kifejezik támogatásukat a kárpátaljai magyarok felé.

A szavazás előtt a képviselők vitatkoztak hosszasan a nyilatkozatról. Az irat benyújtója, a fideszes Németh Zsolt szerint most fontos, hogy „világos és nyugodt magyar konszenzusos ponttal rendelkezzünk a háború és béke kérdésében”, erre jó ez az irat. Németh szerint Magyarország az ukránok uniós csatlakozása mellett van. A politikus szerint a kormány és Magyarország álláspontja ebben a háborúban egyértelmű, és négy szóban összefoglalható: béke, biztonság, egység, szolidaritás, és a háború árát sem lehet megfizettetni a magyarokkal. Németh örülne annak, ha a háború nem lenne a választási kampány része, és „az ellenzék nem tekintené a háborút egy csodafegyvernek a kampányában”.

Magyar Levente külügyi államtitkár ezután a kormány álláspontját közvetítette az Országgyűlésnek, ami megegyezett Némethével, és hozzátette azt is: az ellenzék háborúval kapcsolatos nyilatkozatait csak úgy tudja értelmezni, hogy ők bele akarnak sodródni a háborúba. Ezután a fideszes Zsigmond Barna Pál mondta azt, hogy a Fidesz parlamenti frakciója is támogatja a nyilatkozatot, ahogy a KDNP-s Simicskó István is.

Az MSZP-s Tóth Bertalan szerint lehet, hogy a nyilatkozatról konszenzus lesz a parlamentben, de teljesen mást gondol az ellenzék és a kormány a háború elmúlt heteiről. Míg Putyin lakóházakat és civileket bombáz, a Fidesz csak két hét után jutott el oda, hogy egy ilyen nyilatkozatot nyújtson be, mondta. Tóth szerint Orbán, aki „Putyin pincsije”, a „geopolitikai mozgásaival ezt a háborút elősegítette”, Putyin érdekeit védte, és még most is Paks II.-t akar, miközben az oroszok ukrajnai atomerőműveket bombáznak. Közben még Szijjártó Péter külügyminiszternek is van barátság kitüntetése az oroszoktól. „Mindaz, ami most történik Ukrajnában, Orbán Viktor külpolitikájának teljes csődjét jelenti”, mondta Tóth.

A DK-s Arató Gergely egyet tudnak érteni abban, hogy elítélik az orosz agressziót és minél hamarabb béke legyen, ahogy abban is, hogy az uniónak és a NATO-nak közösen kell fellépnie, és a háború nem terjedhet át Magyarországra; ahogy az ukrajnai magyarokat is segíteni kell. Épp ezekért a DK támogatja a nyilatkozatot. De Arató azért nem megy el szó nélkül amellett, hogy „ebben a helyzetben Orbán Viktornak és a Fidesznek erkölcsi felelőssége van”. A politikus szerint épp a kormány csinál kampányt a háborúból azzal, hogy ellenzékre akarja tolni a felelősséget.

A párbeszédes Szabó Tímea ezután azt mondta, támogatható a nyilatkozat tartalma, de már a címét is rossznak találta: „itt nem orosz-ukrán háború van, hanem Oroszország háborúja Ukrajna ellen”. Szabó szerint Orbán tizenkét éve háborúzik mindenkivel: Soros Györggyel, Brüsszel ellen, hajléktalanok ellen, a melegek ellen, közben pedig titokban kötötte meg az oroszokkal a szerződést Paks II.-ről. Szabó szerint Orbán „Putyin és Oroszország karjaiba navigálta Magyarországot”, az ellenzékről pedig azt hazudják, hogy katonákat és fegyvereket küldenének Ukrajnába. Szabó azt sem érti, miért mondja azt a Fidesz, ha felmondják a Paks II. szerződést, akkor nem lesz fűtés az országban, hiszen „még egy kapavágás sem történt” érte.

Dúró Dóra a Mi Hazánktól azt mondta, az uniós szankciók, amiket a magyar kormány is megszavazott, károkat okoznak Magyarországnak, pedig az ország békéjét kell nézni. A jobbikos Dudás Róbert szerint is az a fontos, hogy Magyarország elkerülje a háborút.

Az LMP-s Keresztes László Lóránt is előbb azt mondta, elfogadják a nyilatkozatot, majd ő is paksozott a hátralévő idejében. Ezután azt kérte a kormánypárti frakcióktól, állítsák le a közmédiás orosz propagandát.

Minden fontos információ az orosz-ukrán háborúról egy helyen.
Közvetítések, helyszíni tudósítások, összefoglalók, elemzések.

Tovább

Vágólapra másolva
Kapcsolódó
Kövess minket Facebookon is!
EUR 404,26 Ft
USD 358,97 Ft
További élő árfolyamok!
ÉLŐ
Élő műsor az Oroszország-törvényről