1,8 tonnányi elpusztult halat szedtek ki a Velencei-tóból
Kedd délig 1800 kilogrammnyi elhullott halat szállítottak el a Velencei-tó mellől – közölte a Magyar Országos Horgász Szövetség (MOHOSZ) az MTI-vel.
Az elmúlt napokban tömeges halpusztulás történt a Velencei-tavon, az esetről ebben a cikkben írtunk részletesen. Az elhullások szombaton kezdődtek jelentős mennyiségben, majd hétfőn mérséklődött a friss elhullások száma, keddre pedig ez a mérőszám még tovább csökkent. A horgászszövetség szerint mindez azt mutatja, hogy folyamatosan javulóban van a helyzet.
Az elhullott halak túlnyomó többségét, 99 százalékát az inváziós idegenhonos ezüstkárász kisméretű (8-12 centiméteres, átlag 30 grammos) egyedei tették ki. Ezen egyedek jelentős részben ivadék formában a vízgyűjtőről kerültek be, egy korábban már feltárt probléma részeként. Az ezüstkárászok mellett néhány vegyes korosztályú ponty és compó is elpusztult, de ezek mennyisége elenyésző.
Az elhullott halfajok összetétele, az elhullások lefolyása és az eddigi vizsgálati adatok alapján feltételezhető, hogy a pusztulás hátterében nagyrészt egy specifikus, kizárólag a kárászféléket – így az inváziós ezüstkárászt – fertőző kórokozó állhat.
A helyszíni vizsgálatok alapján az elhullások összefüggésben lehetnek a halak ívásával, illetve a május elején történt hirtelen lehűléssel. Ekkor szűk két napon belül 7 fokot csökkent a vízhőmérséklet (egy héttel korábban pedig ugyanennyivel nőtt a vízhőmérséklet ugyanennyi idő alatt, tehát nagyon gyorsan), amely nagy stresszhatást jelenthetett. A lehűlés hatására az ívás hirtelen leállhat, amely az ikrás halaknál okozhat elhullást. Ez amiatt történik, mert a lerakásra kész, érett ikrát a halak nem tudják leadni, és a bennük maradó ivartermék bomlásnak indul, amely belső „mérgezést” (szepszis) okoz. Feltehetően ez állhat elsősorban a ponty és compó pusztulásának hátterében – sorolták az okokat.

A MOHOSZ szerint a következtetéseket megerősíti, hogy a vízminőségi paraméterek eddigi vizsgálati eredményei nem mutattak sem oxigénhiányra, sem gázfelszabadulásra utaló tényezőket. A Közép-dunántúli Vízügyi Igazgatóság tájékoztatása szerint az április 28-án és május 7-én vett vízminták alapján oxigénhiány nem volt a tóban, ahogy az olajszennyezés is teljes mértékben kizárható, így a víz minőségével kapcsolatosan nem találtak problémát. A hatóságok által vett vízminták elemzése még folyik, azok eredménye a következő napokban várható. A halegészségügyi vizsgálatok szintén folyamatban vannak, melyek végleges eredményei a laboratóriumok közlése szerint a következő 1-2 hétben várhatóak.
A MOHOSZ szerint gyakorlatilag teljes biztonsággal ki lehet jelenteni, ha beigazolódnának a specifikus halbetegségre vonatkozó feltételezések, akkor ez az emberi szervezetre nem jelent veszélyt sem kontaktus, sem a hal elfogyasztása esetében. Közölték azt is, hogy az összegyűjtött halakat halőreik a telefonos bejelentés alapján rendszeresen begyűjtik, a leadás legjobb módja, ha a zsákba összegyűjtött halakat egy, a bejelentésben meghatározott, lehetőleg (csónakkal vagy autóval) jól megközelíthető helyszínen elhelyezik.