Lakner Zoltán: Orbán azért támogatja Simiont, mert vétópartnerre van szüksége
Gyurcsány Ferenc lemondása és annak módja teljesen szembemegy azzal, amit eddig róla gondoltunk, hiszen az elmúlt húsz évben többször is visszavonulhatott volna, mégsem tette, és eddig kifejezetten indulatosan utasította vissza ennek a lehetőségét, mondta a Telex Élőben Laknerrel című havonta jelentkező műsorában Lakner Zoltán politológus, a Jelen főszerkesztője.
Lakner szerint ilyet nem egy olyan párt szokott csinálni, amelyik magabiztosan készül a következő választásra, a DK-ban feltételezhetően azt látják, hogy nem áll jól a szénájuk, és erre valamilyen politikai reakciót kellett adniuk. Dobrev Klára vasárnapi üzenete, színre lépése is arról szól, hogy megpróbálja összegyűjteni a még lehetséges baloldali szavazatokat, persze kérdés, hogy 2025-ben Magyarországon hányan vannak, akik azt gondolják, ideológiai voksot kell leadni akkor, amikor a 15 éve fennálló Orbán-rendszer fennmaradásáról kell dönteni, mondta a politológus.
A DK azzal indokolta Gyurcsány lelépését, hogy véget akarnak vetni az örökös gyurcsányozásnak, de Lakner szerint a Fidesz eddig is elég kreatívan oldotta meg a gyurcsányozást, ezután is meg lehet ezt oldani – bár egy újabb „Mini Feri-kampányt” nem lát már maga előtt. A Tiszának is lehet kommunikációs veszteség, hogy ezután már nem tudja azt mondani, hogy egyik oldalról Orbán Viktor, másik oldalról Gyurcsány Ferenc, de „letisztul a pálya a Tisza szempontjából, mielőtt sor kerülne arra, hogy egyeztetni kell a választókerületekről”.
A Momentum éppen zajló széteséséről Lakner azt mondta, kérdés, hogy ha egy párt nem indul, és ezzel lemond az állami támogatásról, akkor „vajon van-e értelme annak, hogy addig eléget több százmillió forintot a kampányra?” Azt nem látni, hogy ezt a szellemet ezután hogy lehet visszanyomni a palackba, ha az már onnan kiszabadult.
A Kutyapárt is bejelentette mostanában, hogy önállóan indulnak 2026-ban, mert a Tisza Párt nem akar velük együttműködni – Lakner szerint komoly előnye a Kutyapártnak, hogy nem tartoznak a régi ellenzékhez, miközben ők voltak a legnagyobb vesztesei a 2024-es választásnak, mert ha nem lett volna a Tisza Párt, akkor lett volna módjuk áttörni. Most is van esélyük arra, hogy azok a szavazók, akik nem akarnak Magyar Péterre szavazni, de nem akarnak az eddigi ellenzéki pártokkal sem menni, a Kutyapártot választhatják.
Mindenki mindent őszödi beszédnek akar beállítani
Magyar Péter legfrissebb hangfelvételen a honvédelmi miniszter arról beszél, hogy szakítanak az eddigi béketevékenységgel – ezt Gulyás Gergely miniszter közben lepkefingnak nevezte. „Mindenki mindent őszödi beszédnek akar beállítani”, a Fidesz Kollár Kingával, a Tisza most ezzel, de „ez nyilván nem egy őszödi beszéd, nincs akkora svungja”, bár a „háború felé vezető út nulladik fázisa” mondás „van olyan rossz megfogalmazás, mint Márki-Zay Péter bármelyik 2022-es nyilatkozata”, mondta Lakner. A politológus azt tartaná racionálisnak, ha ezt a mondatot ellenzéki oldalról sokszor ráolvasnák a honvédelmi miniszter fejére ezután.
Lakner szerint a Fidesz az Ukrajna uniós csatlakozásáról szóló VOKS2025 szavazással „a 2022-es háborús pszichózis újrajátszásában van, amit gazdasági elemekkel spékelt meg”, de közben meg „rossz gazdasági közhangulat is van, úgyhogy nehéz meggyőzni az embereket arról, hogy három évvel ezelőtt befagytak az uniós pénzek egy egy éve alakult párt miatt, meg azért van rossz helyzetben a gazdaság, mert öt év múlva fel fognak venni egy országot az unióba”. Közben a Tisza megpróbálja visszafordítani a kormányra a biztonsági narratívát a hangfelvétellel.
A Tisza az elmúlt hetekben új állandó jelzőt kapott a fideszes kommunikációs gépezettől: ukránbarát – Lakner nem gondolja, hogy ez hatástalan lesz majd, de közben ez arra is jó a Fidesznek, hogy erősebb készültségi állapotba hozza a saját szavazótáborát. Közben a Fidesz azzal vádolja a Tiszát, hogy összejátszik az ukrán titkosszolgálattal, vizsgálnák is akár Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatait, de „ha ebből egy kémügyet fognak kreálni Ruszin-Szendivel szemben, az az Orbán-kormány Rajk-pere lesz, éppen csak a csőszkunyhót kell megtalálni”, mondta Lakner.
Most lett elegük az ukránoknak
Az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) szerint lelepleztek egy magyar katonai kémhálózatnak nevezett szervezetet Nyugat-Ukrajnában, két ügynököt letartóztattak. Ezután Szijjártó Péter külügyminiszter bejelentette, hogy Magyarország kiutasított két ukrán diplomatát, válaszul Kijev is kiutasított két diplomatát. Lakner szerint annak üzenetértéke van, hogy „az oroszokkal oda-vissza kiutasítás nem volt”, miközben az ukránokkal meg igen.
Közben ennek van egy nemzetközi kontextusa is: „Ukrajna azért borította ezt a kémügyet a nyilvánosság elé, mert most ők eljuthatnak egy olyan rendezés küszöbére, hogy nem megalázó módon kell Zelenszkijnek találkoznia Putyinnal, visszanyerte az amerikaiak ingatag jóindulatát – és így nem fogják hagyni, hogy másodvonalbeli külpolitikai szereplők, orosz proxyk ezt elrontsák. És arról szólt ez az üzenet, az ő kémleleplezésük, hogy "most volt elegünk, és most annyira érzékeny minden, hogy ezt most hagyjátok abba, mert nem engedjük meg, hogy emiatt menjen gajra, amiről úgy tűnik, most tudunk elérni".
Orbánnak vétópartner kell
Egy másik szomszédos országban is zajlik az élet, Romániában George Simion nyerte az elnökválasztás első fordulóját. A magyarellenes kijelentéseiről is ismert politikus egyik kijelentésével Orbán Viktor nyilvánosan is egyetértett, ezzel: „Most a nemzetek Európájának, a keresztény Európának van itt az ideje, amelyben harcolni fogunk a jogunkért, hogy európai polgárok legyünk”. Ezt a Tisza Párt és a Mi Hazánk is elítélte, és még Kövér László házelnök is megpróbálta megmagyarázni a miniszterelnök szavait. Lakner szerint „Orbán Viktornak alapvetően egy vétópartnerre van szüksége, és azért cserébe, hogy ő kölcsönösségi alapon támogatója Simionnak, talán el tudná érni, hogy ne legyen ilyen fullosan magyarellenes, mint amilyen eddig volt”.
Sorozatban a harmadik év, hogy Nagy Márton növekedést ígér
Miközben Orbán Viktor repülőrajtot és fantasztikus évet ígért 2025-re, az első negyedében 0,4 százalékkal csökkent a GDP, így a vártnál is rosszabbul teljesített a magyar gazdaság. „Ha ennyire bizonytalanok a külső hatások, akkor miért nyújtották már be most a 2026-os költségvetést? Mit akarnak kezdeni a 2026-os költségvetéssel?”, tette fel a kérdést Lakner, aki szerint az sem véletlen, hogy a kormánypropaganda a háborúval van elfoglalva, és nem a jó hírekkel, a kampánnyal, amit korábban annyira belengetett a Fidesz. „Az tényleg a vicc kategóriájába tartozik, hogy ez sorozatban a harmadik év, hogy Nagy Márton a következő évre megígéri a növekedést”, mondta Lakner.
Zárolták az MNB-ügyben érintett Somlai Bálint bankszámláját. Somlai Bálint cégcsoportja – különösen a Raw Development Kft. – sokáig a NER egyik szerencsés haszonélvezője volt. A társaság felfutása nagyrészt a Magyar Nemzeti Bank, valamint a jegybankhoz közeli cégek, alapítványok megbízásainak volt köszönhető, ugyanis ebből a körből érkeztek azok az üzletek, amelyek komoly szereplővé tették a Raw csoportot. „Az Orbán-rendszer lényegéhez tartozik a szelektív jogalkalmazás is – szeretik időnként azt játszani, hogy itt jogállam van, hogy a felügyeleti szervek csak végezzék a munkájukat”, mondta erről Lakner. Szerinte ahhoz, hogy Varga Mihály ne váljon köznevetség tárgyává az első jegybankelnöki hónapjaiban, kellett valamit kezdenie a „teljesen tébolyult alapítványi rendszerrel”, ennek pedig van olyan következménye, hogy néhány ügy a nyilvánosság elé kerül. Amikor pedig egy ügy nyilvánosságra kerül, akkor kell találni bűnbakokat is.
Ez a NER maga
Polt Péter és Hende Csabát jelöli a Fidesz alkotmánybírónak. Lakner erről azt mondta, Polt 70 éves lesz, ez az utolsó alkalom, hogy őt megválasszák alkotmánybírónak. A 2026 és 2030 közötti parlamenti időszakban mindössze 5 alkotmánybíró mandátuma jár le a 15 tagú testületből, tehát ebben az időszakban 5 új alkotmánybírót kell majd választania az Országgyűlésnek. Ez azt jelenti, ha nem lenne fideszes többség a parlamentben 2026 után, még akkor is fideszes kinevezetteknek lesz többsége az Alkotmánybíróságban. „Ez tényleg a NER maga”, ha Polt bekerül az Alkotmánybíróságba, esetleg még az elnöke is lesz, hiszen „ő egy nagyon fontos embere a rendszernek”.
Orbánnak esze ágában sincs visszavonulnia
Orbán Viktort az elmúlt időszakban mintha elkezdte volna foglalkoztatni az utódlás, de Lakner szerint Orbán továbbra is úgy képzeli el, hogy ő vezeti a Fidesz politikai közösségét. „Orbánnak esze ágában sincs visszavonulnia, ezek ilyen, egy magát nagy politikusnak tartó személyiség örökségéhez tartozó mondatok, én nem látom, hogy ezt a küzdelmet ő feladná”, mondta Lakner.
Lázár János mostanában sokat szerepel, de Lakner magyarázata erre nem az, hogy utódjelöltként jelenne meg, inkább az a magyarázat, hogy „Menczer Tamás nem alkalmas még arra sem, amire őt szánták: hogy keményeket mondjon, és fellelkesítse a fideszes híveket”. Helyette inkább nagyobb ismertségű és súlyú politikusokat kell bevetni, így Lázár Jánost vagy Gulyás Gergelyt.
A teljes adást itt lehet megnézni: