Kocsis Máté szerint érdemes lenne megnézni, vannak-e ukrán titkosszolgálati kapcsolatai Ruszin-Szendi Romulusznak

5763

„(…) Csak azt szeretném mondani az összefüggésre vonatkozó kérdésére, hogy van egy ukránbarát egykori altábornagy, ahogy egyébként a szakzsargon hívja, fennáll a gyanúja annak is, hogy be van ütve az ukránokhoz, tehát hogy ukrán titkosszolgálati kapcsolatai lehetnek. Ez az ő esetében külön vizsgálatot érdemelne” – fogalmazott Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője a Kossuth rádió Vasárnapi újság c. műsorában, ahol téma volt többek között a Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnökről készült minisztériumi jelentés, illetve az is, hogy az ukrán szolgálat jelentése szerint letartóztattak két főt, akik egy magyar kémhálózat tagjai.

Kocsis Máté szerint „aki figyeli a politikát”, látja az országok egymás közti viszonyát is, „az világosan látja, hogy nyilvánvalóan nem a véletlen műve, hogy kijön egy honvédségi jelentés a korábbi altábornagy, ma már tiszás fontos ember Ruszin-Szendi Romulusz ügyében”, majd ezután Magyart Péter kiad egy hangfelvételt, nem sokkal később pedig „az ukránok mindenféle bizonyíték nélkül azzal vádolnak két kárpátaljai magyart, hogy kémkedett és azon dolgoztak, hogy felmérjék az ukrán katonai erőt Kárpátalján, ami persze súlyos vád, de miután semmilyen bizonyítása ennek nincs, ezért teljesen nyilvánvaló, hogy az elmúlt évek propagandaháborújába illik bele” – mondta Kocsis a műsorban. A frakcióvezető még említette a Voks 2025 szavazást is, „amelyben a magyarok elmondhatják a véleményüket arról, hogy támogatják-e a gyorsított ukrán EU-csatlakozást. És nyilván ez nem tetszik sem Brüsszelben, sem Kijevben, éppen ezért ilyen propaganda eszközökhöz nyúlnak.”

A frakcióvezető szerint az eseményláncolatnak teljesen nyilvánvaló következtetése, és az időzítésből is az látszik, „szinte törvényszerű, hogy valami kapcsolat kell, hogy legyen, és sajnos az én személyes véleményem az az, hogy számára gyanúja annak, hogy ez a kapcsolat maga Ruszin-Szendi Romulusz, aki sajnálatos módon egykor hazánk vezérkari főnöke volt.”

Kérdezték Kocsist arról, hogy lehet-e ennek bármiféle jogi vagy büntetőjogi következménye, amire a frakcióvezető azt mondta, „ezt így nehéz megmondani”, és nem is minősítené ő, „de a politikának értenie kell, hogy a velünk szemben álló politikai erő, a Tisza Párt rendelkezik olyan ukrán kapcsolatokkal, amelyek sérthetik az ország szuverenitását.”

Arra a kérdésre, hogy az Ukrajnában letartóztatott személyekért tett-e valamit a magyar állam, ha magyar állampolgárok, Kocsis azt mondta, „az érintett személyek védelmében nem hiszem, hogy fel lehet lépni. Elsősorban azért nem, mert nem tudjuk, hogy mi a pontos vád és mi a bizonyíték mindenre. Vagy az van, amit ön is mondott, hogy az ilyen kémelfogó akciók ezek a nyilvánosság kitárásával történnek és nincs ez ügyben kommunikáció, vagy ha van, akkor viszont meg kell mondani, hogy mi történt, kik ők és mi a bűnük és mi a bizonyíték ellenük. Ez nem történt meg, ez teszi az egészet gyanússá a Tisza Párt időzítésével kapcsolatban is”.

Pénteken az Ukrán Biztonsági Szolgálat (SZBU) bejelentette: lelepleztek egy magyar katonai kémhálózatnak nevezett szervezetet Nyugat-Ukrajnában, és őrizetbe vettek két ügynököt, akik állításuk szerint Magyarországnak kémkedtek. A két személyt állítólag a magyar titkosszolgálat toborozta az akciók végrehajtására. Korábban mindketten az ukrán hadsereg alkalmazásában álltak, most hazaárulással vádolják őket.

Válaszul Szijjártó Péter még pénteken kiutasított két ukrán diplomatát, Kijev pedig szintén kiutasított két magyar diplomatát.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!