
„Hende Csabát, az Országgyűlés törvényalkotásért felelős alelnökét
és Polt Péter legfőbb ügyészt jelöltük az Alkotmánybíróság új tagjainak” – jelentette be a Fidesz-frakció csütörtök délután. Ez azt is jelenti, hogy Polt lemond a Legfőbb Ügyészség éléről, és az utódját a köztársasági elnök javaslatára az Országgyűlés fideszes többsége választja meg majd kilenc évre.
A bejelentés sokakat nem érhetett meglepetésként, mert a 24.hu már kedden írt arról, hogy információik szerint Polt Péter lehet az Alkotmánybíróság új elnöke. A Legfőbb Ügyészség nem kívánta kommentálni akkor a találgatásokat, de Kövér László a szerdai kapuvári fóruma előtt már lényegében megerősítette a hírt, amikor azt válaszolta a Gulyáságyú Médiának, hogy Polt Péter „kiváló alkotmánybíró lesz”.
Gulyás Gergely a csütörtöki kormányinfón azzal hárította a kérdést, hogy a frakció jelenti majd be a javaslatukat, de annyit azért elárult, hogy ő egészen kiváló jogásznak tartja Poltot.
„Nincs abban vita, hogy a saját szakterületén az egyik legkiválóbb jogász az országban, és bármilyen jogász által betölthető közjogi tisztségre kiválóan alkalmasnak tartom”
– fogalmazott a Miniszterelnökséget vezető miniszter, majd a következő kérdésre azt is hozzátette: ha Polt lesz a jelölt, akkor a legjobb lelkiismerettel támogatja őt a szavazáson. Az új legfőbb ügyészt pedig még a tavaszi ülésszakban megválasztja az Országgyűlés.
A 1994-es választáson még fideszes képviselőjelöltként is induló Polt Pétert először 2000-ben, az első Orbán-kormány alatt választották meg legfőbb ügyésznek, és hat évig töltötte be a tisztséget. 2010-ben, a Fidesz első kétharmados győzelme után ismét őt nevezték ki a legfőbb ügyésznek, és komoly szerepe van abban, hogy az elmúlt 15 év olyan korrupciós botrányok sem jutottak bíróság elé, mint az Elios-ügy vagy a trafikmutyi. Gulyás Gergely a kormányinfón nem tartotta méltányosnak, hogy Poltot elfogultsággal vádolják csak azért, mert a rendszerváltás után a Fidesz tagja volt. Szerinte azt senki nem kifogásolta, hogy a két korábbi legfőbb ügyész, Györgyi Kálmán és Kovács Tamás a rendszerváltás előtt párttag volt.
Poltot legutóbb 2019-ben erősítette meg a pozíciójában az Országgyűlés újabb kilenc évre, a mandátuma 2028-ig tartott volna.
Utódjáról így még idén, a 2026-os választás előtt dönthet a fideszes többségű Országgyűlés, és az új legfőbb ügyészt 2035-ig bebetonoznák.
Gulyás szerint a váltás azonban nem arról szól, hogy a Fideszben attól tartanának, elveszítik a jövő évi országgyűlési választást.
Magyar Péter már a hétvégén kész tényként állította, hogy Orbán Viktor hamarosan leváltja Poltot, az utódja pedig Tuzson Bence jelenlegi igazságügyi miniszter lesz. Másnap az ügyészség és Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője is tagadta, hogy a kormány leváltaná a legfőbb ügyészt, hiszen erre nincs is lehetőségük. Hadházy Ákos független országgyűlési képviselőhöz is eljutott Polt távozásának a híre. Az ő információi szerint azonban nem Tuzson Bence, hanem Rétvári Bence államtitkár a poszt várományosa.
Polt Péter esetleges lemondásáról már régóta pletykálnak, és ezt a gyanút erősítette az Alaptörvény tavaly év végi módosítása is, amely lehetővé tette, hogy a legfőbb ügyészt ne kizárólag az ügyészek közül választhassák meg.
Polt új munkahelye az Alkotmánybíróság lesz, amely a törvényileg előírt 15 helyett csak 12 fővel működik több mint egy hónapja. Erre Kövér László épp a napokban hívta fel a parlament igazságügyi bizottságának figyelmét. Vejkey Imre, a bizottság KDNP-s elnöke hétfőn a Facebook-oldalán jelentette be, hogy csütörtökig várja a frakcióvezetőktől a javaslatokat az új alkotmánybírók személyére.
A Fidesz másik jelöltje Hende Csaba, szombathelyi országgyűlési képviselő, a törvényalkotási bizottság elnöke. Hende a Fidesz régi, megbízható tagja, 2002 óta országgyűlési képviselő. Az első Orbán-kormányban az Igazságügyi Minisztérium politikai államtitkára volt, 2010 és 2015 között pedig honvédelmi miniszter. Hende 2006 óta az összes választást megnyerte a szombathelyi központú választókerületben, de jövőre már nem indul újra ott. Orbán az év elején Vámos Zoltánt, Vas vármegye főispánját nevezte ki a választókerület elnökének.
A frakciók jelöltjeit az igazságügyi bizottság jövő keddi ülésén hallgatják meg, és ott tesz hivatalos javaslatot a fideszes többség az Országgyűlésnek, amely május 20-án szavazhat az új alkotmánybírókról. Az alkotmánybírók megbízatása 12 évre szól, és csak olyan jelölt választható meg, aki még nem töltötte be a 70. évét.
A jelölésekkel kapcsolatban kerestük a Legfőbb Ügyészséget és Hende Csabát. Előbbi cikkünk megjelenése után azt választa, nem kívánja kommentálni Polt alkotmánybírói jelölését, illetve „az elnökségre vonatkozó sajtóban megjelent találgatásokat”.
Cikkünk frissült a Legfőbb Ügyészség reakciójával.