Szájkarate-elődöntő: „Soha nem vetemednénk arra” vs. „Saját lábunkon állunk”

Szájkarate-elődöntő: „Soha nem vetemednénk arra” vs. „Saját lábunkon állunk”

Ez itt a Szájkarate, a Telex cikksorozata, amiben az olvasók szavazhatják meg a NER tizenöt évének ikonikus mondatát. Arról, hogy miért és hogyan működik ez, itt írtunk.

Mielőtt ráfordulnánk a mai meccsre, egy szolgálati közlemény: sajnos tegnap belefutottunk a Szájkarate első nagyobb csalási kísérletébe, valaki sok ezer szavazattal szórta meg a Gyurcsány-szálat egy scripttel. Hogy azt szerette volna elérni, hogy ez az idézet jusson tovább, vagy azt megakadályozni, hogy a „Vége van kicsi” menjen tovább, rejtély – mindenesetre a kamu szavazatokat diszkvalifikáltuk. És most vissza a mai menetre!

Ez már a végjáték, lement három forduló, csak négy idézet maradt állva a 32-es mezőnyből, most az elődöntők jönnek, és ahogy a foci vébékről jól tudjuk, ezek szoktak a legizgalmasabb meccsek lenni. Amikor a Szájkarate három és fél hete elindult, még nem tudhattuk, hogy mostanra milyen bónusz aktualitást nyernek a mai elődöntő mondatai – aztán azóta jött egy ellehetetlenítési törvény, és egy friss leggazdagabb-toplista, és ezek tükrében még súlyosabban hangzik az, hogy…

„Mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk” – Orbán Viktor, 2018

Judith Sargentini, az Európai Parlament képviselője Magyarországra jött 2018-ban, meglátta, hogy kipaterolták a CEU-t, elkezdték vegzálni a civil szervezeteket, sőt, a kormány komplett kampányt épített arra, hogy Brüsszelt meg kell állítani, és benyújtotta a nevével örökre összefüggő jelentést, ami arra kérte az országot, hogy legyen szíves, ezeket a dolgokat ne csinálja. Jelenleg még mindig próbáljuk Brüsszelt megállítani, CEU nincsen, és hát a civil szervezetekbe már bele se menjünk, de akkor úgy érezte Orbán Viktor miniszterelnök, hogy egy dörgedelmes beszéddel kell a jelentésre válaszolnia. Egy beszéddel, ami felkérdezte Brüsszelt, a magyar szuverenitás mellett érvelt, és az üzenet érdekében még azt is belecsempészte, hogy Magyarországon egészen biztosan nem fognak lecsapni senkit, ha nem ért egyet a kormánnyal.

A magyar független sajtó munkatársaként ezt olvasni különösen fájdalmas, hiszen tudjuk, mi történt az Origóval, a Népszabadsággal, hogyan tudnak ellenzéki politikusok bejutni a közmédiába, és hogy sokan odáig jutnak, hogy inkább magukat hallgattatják el, nehogy a NER tegye ezt velük.

Orbán idézete az első fordulóban Mészáros Lőrinc csodás életbölcsességét („Bátorak legyetek”) gyűrte le, szoros meccsen, a szavazatok 53 százalékával, a másodikban pedig Lázár János örökbecsűjével („Akinek nincs semmije, az annyit is ér”) került szembe, és még kisebb különbséggel, 50,5-49,5 százalékos aránnyal jutott tovább. A negyeddöntőben újabb nagyon szoros meccs jött, ekkor az MNB-alapítványi botrány mottóját, a közpénz jelleg elveszítését sikerült felülmúlni 50,8 százalékkal.

„Férjemmel önálló családunk van, saját lábunkon állunk” – Orbán Ráhel, 2014

Orbán Ráhel a miniszterelnök legidősebb és a közéletben legtöbbet szereplő gyermeke 2014-től egy éven át a svájci École hôtelière de Lausanne elit egyetemen tanult, ahol nagyjából 15-18 millió forintnyi svájci frank a tandíj. Mivel ez nagyjából annyi, mint akkoriban a miniszterelnök teljes éves fizetése volt, sokakban merült fel a legendás kérdés: MIBŰ? Erre született a kissé sértődött, viszont azonnal mémmé vált saját lábas reakció, egy azóta már nem elérhető Facebook-posztban.

Amúgy technikailag igaza is volt: a férje, Tiborcz István, akkoriban ugyan még nem volt százmilliárdos, de hírhedt cége, az Elios már túl volt annyi közvilágítás-felújításon, hogy ne okozzon nekik problémát a tandíj kicsengetése. Más kérdés, hogy ezek a bizniszek annyira csalásgyanúsak voltak, hogy az EU 13 milliárd forintnyi támogatást vissza is kért a költségvetésükből, amit végül a magyar állam, úgy, ahogy van, benyelt. Szóval az a bizonyos saját láb kicsit mindannyiunk lába is.

Orbán Ráhel örökzöldje a Szájkarate első fordulójában Lánczi András legendás NER-definícióját („Amit korrupciónak neveznek, az gyakorlatilag a Fidesz legfőbb politikája”) győzte le a szavazatok 64,5 százalékának besöprésével, aztán a másodikban a saját édesapja egyik mondása volt az ellenfél, de a kisvasutas metafora (ha támadják, meg kell hosszabbítani Bicskéig) is vereséget szenvedett, ezúttal 65,1 százalékot húzott be a saját láb. A negyeddöntőben jött egy újabb Orbán-Orbán rangadó, de a „Most jövök a templomból” is kevésnek bizonyult, 60 százaléknyi szavazatot ért el ellene Orbán Ráhel.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!