Szájkarate: „Elvesztette közpénz jellegét” vs. „Soha nem vetemednénk arra”

Szájkarate: „Elvesztette közpénz jellegét” vs. „Soha nem vetemednénk arra”

Ez itt a Szájkarate, a Telex cikksorozata, amiben az olvasók szavazhatják meg a NER tizenöt évének ikonikus mondatát. Arról, hogy miért és hogyan működik ez, itt írtunk.

Innentől pedig már a fele sem tréfa! A Szájkarate a következő négy szavazáson arról szól, hogy már a legjobb négy közé jutás a tét, szóval úgy kell nyomogatni a gombokat.

„Elvesztette közpénz jellegét” vs. „Soha nem vetemednénk arra”

„Az MNB által létrehozott alapítvány vonatkozásában az alapító által juttatott vagyon elveszíti közvagyon jellegét” – Bánki Erik, 2016

Bár ezt a szállóigét Kósa Lajoshoz szokás kötni, „elvesztette közpénz jellegét” formában, valójában „közvagyon jelleg” fogalmazással hangzott el eredetileg, és Bánki Erik fideszes képviselőtől származik, aki az MNB-s alapítványok körüli botrányok korai szakaszában, egy törvényjavaslat indoklásába írta bele ezt. A javaslat célja az volt, hogy titokban maradhassanak az MNB-s alapítványok gazdálkodásának részletei – amiről akkoriban még csak a független sajtó írta meg rendszeresen, hogy nagyon gyanúsak, és még kilenc évnek kellett eltelnie, hogy egy ÁSZ-vizsgálat is kimondja, hogy itt bizony százmilliárdok párologtak el, illetve vándoroltak magánzsebekbe. A fideszes politikusok akkor minden követ megmozgattak, hogy az alapítványi biznisz zavartalanul folytatódhasson – ma már ugyanezek az emberek azt bizonygatják, hogy semmi közük az egészhez, és részükről minden törvényesen zajlott.

A közpénz jelleg elvesztése az első két fordulóban nagyon magabiztosan menetelt, ha léteznének szájkarate-fogadóirodák, biztosan a végső győzelemre is esélyesnek tartanák. Az első fordulóban Orbán magánrepülős, meccsre járós „Harminc év óta mindig is így mentem, jövő héten is így fogok menni” mondását győzte le 87 százalékos szavazataránnyal (hogy egy kulisszatitkot is eláruljunk, ez szám szerint 20 493 voksot jelentett 3018 ellenében), a másodikban pedig szintén fölényesen, a szavazatok 75 százalékával verte meg a másik legendás MNB-botrányos idézetet, ami szerint „De sikerült?”

„Mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk” – Orbán Viktor, 2018

Judith Sargentini, az Európai Parlament képviselője Magyarországra jött 2018-ban, meglátta, hogy kipaterolták a CEU-t, elkezdték vegzálni a civil szervezeteket, sőt, a kormány komplett kampányt épített arra, hogy Brüsszelt meg kell állítani, és benyújtotta a nevével örökre összefüggő jelentést, ami arra kérte az országot, hogy legyen szíves, ezeket a dolgokat ne csinálja. Jelenleg még mindig próbáljuk Brüsszelt megállítani, CEU nincsen, és hát a civil szervezetekbe már bele se menjünk, de akkor úgy érezte Orbán Viktor miniszterelnök, hogy egy dörgedelmes beszéddel kell a jelentésre válaszolnia. Egy beszéddel, ami felkérdezte Brüsszelt, a magyar szuverenitás mellett érvelt, és az üzenet érdekében még azt is belecsempészte, hogy Magyarországon egészen biztosan nem fognak lecsapni senkit, ha nem ért egyet a kormánnyal.

A magyar független sajtó munkatársaként ezt olvasni különösen fájdalmas, hiszen tudjuk, mi történt az Origóval, a Népszabadsággal, hogyan tudnak ellenzéki politikusok bejutni a közmédiába, és hogy sokan odáig jutnak, hogy inkább magukat hallgattatják el, nehogy a NER tegye ezt velük.

Orbán idézete az első fordulóban Mészáros Lőrinc csodás életbölcsességét („Bátorak legyetek”) gyűrte le, szoros meccsen, a szavazatok 53 százalékával, a másodikban pedig Lázár János örökbecsűjével („Akinek nincs semmije, az annyit is ér”) került szembe, és még kisebb különbséggel, 50,5-49,5 százalékos aránnyal jutott tovább.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!