Megint összeül a nemzetbiztonsági bizottság, hogy a Tisza Párt és az ukránok vélt kapcsolatát elemezzék
Jövő kedden megint nemzetbiztonsági bizottsági ülést tartanak a parlamentben, hogy ott a Tisza Párt és az ukránok vélt kapcsolatát elemezzék tovább, írta Kocsis Máté a Facebookon.
A Fidesz frakcióvezetője szerint „olyan újabb információk jelentek meg a sajtóban az ukrán befolyásolási tevékenységek és a Tisza Párt kapcsolatáról, melyek tisztázása elengedhetetlen. Alapos feltárást és magyarázatot igényel Magyar Péter és az ukrán katonai közigazgatás magas rangú tisztviselője közötti kapcsolat a hazai titkosszolgálatok részétől”.
Kocsis a kormánymédia cikkeire hivatkozik, amiben arról írnak, hogy Magyar tavalyi ukrajnai útját állítólag az ukrán titkosszolgálat szervezhette, a pártelnök ukrán kapcsolatait pedig egy Magyarországról kitiltott ukrán ügynök segíthette.
Magyar Péter erre úgy reagált, hogy a kormány hazudik. Az utat ők maguk szervezték, hogy adományokat vigyenek a lebombázott kijevi gyermekkórházba, de ott valóban találkoztak ezzel a férfival. Majd egy fotót posztolt arról, hogy a kormánymédiában ukrán ügynöknek nevezett férfinak közös képe van Szijjártó Péter külügyminiszter helyettesével, Magyar Leventével is. „Akkor vajon nem volt ukrán titkosszolgálati tiszt, amikor Szijjártó helyettesével tárgyalt?” – tette fel a kérdést a Tisza Párt elnöke.
Magyar Levente minderről azt írta, hogy valóban találkoztak, egyszer, évekkel ezelőtt, egy ellenzéki parlamenti képviselő mutatta be őket egymásnak. A miniszterhelyettes szerint a közös fotó elkészülte után figyelmeztették őt a nemzetbiztonsági szolgálatok, hogy a férfi „egy idegen állam titkosszolgálatának megbízottja, aki befolyásszerzési céllal épít ki kapcsolatot közéleti szereplőkkel”.
A parlament nemzetbiztonsági bizottsága a héten egyszer már összeült a Tisza Párt miatt. Az ülés utáni sajtótájékoztatón Kocsis Máté azt mondta, még elemzik a Tiszához csatlakozott volt vezérkari főnök, Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatrendszerét, akinek tevékenysége szerintük az ukrán szolgálatok kezére játszik. Arról is beszéltek, hogy Ruszin-Szendi a NATO-üléseken nem a magyar kormány álláspontját képviselte a háború ügyében.
De közben meg ötven évre titkosították, hogy pontosan mi hangzott el az ülésen.
A Tisza Párt nemrég nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amin Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2023 áprilisában, vagyis bő egy évvel a háború kezdete után arról beszél, hogy a magyar kormány döntése értelmében szakítanak a békementalitással, és átállnak „a háború felé vezető út nulladik fázisára”. A miniszter erre úgy reagált, hogy ő egy „Magyarország fegyveres védelmére kész és alkalmas hadsereget épít, mert a békéhez erő kell”.
Ezután kiderült, hogy az ukrán titkosszolgálat elfogott két személyt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a magyar államnak kémkedtek, azon belül is olyan katonai művelet előkészítésében vehettek részt, amely Kárpátalja magyar katonai megszállásáról szól. A kémügy egy olyan kémháború része, ami már hónapok óta zajlik. Kommunikációs fronton a kormány nem egyértelmű tagadással, hanem válaszcsapással reagált, ukrán diplomaták kiutasításával és egy állítólagos illegális ukrán hírszerző elfogásával, majd kiutasításával. Orbán Viktor lejárató kampányról beszélt.
De ezzel párhuzamosan a belpolitikában is láthatóan hasznosítani akarja az egyébként eredetileg rá nézve kínos történetet. Mégpedig azzal, hogy azt sejteti, mintha a Tisza Párt és az ukrán titkosszolgálat összejátszott volna egymással, és összefüggés lenne a hangfelvétel nyilvánosságra hozása és az ukránok által kirobbantott kémügy között, legalábbis az időzítést illetően. A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté egészen odáig ment, hogy sokat sejtetően azt pedzegette: vizsgálni kellene, van-e kapcsolat az ukrán titkosszolgálat és a tiszás Ruszin-Szendi Romulusz között. A volt vezérkari főnök visszautasította a vádakat: „Hirtelen kém lettem. Két év után kitalálták, hogy ukránbarát vagyok, jelentést hamisítottam. Helló! Akkor a kirúgásom után miért nem indult eljárás ellenem? Miért dicsért meg a miniszter a kormánypropagandában?”
Orbán Viktor még a védelmi tanácsot is összehívta. A miniszterelnök szerint „az összehangolt lejárató akciót Ukrajna indította Magyarország ellen azért, hogy ellehetetlenítse az uniós tagságról szóló szavazási kezdeményezésünket”. Ebben pedig a miniszterelnök szerint a Tisza Párt segít az ukránoknak, ezzel pedig „tevékeny szerepet vállalt egy ukrán titkosszolgálati akcióban”. Magyar Péter erre akkor úgy reagált, hogy feljelenti a miniszterelnököt.
A Telex Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert pápai fórumán arról kérdezte, milyen hivatalos információik vannak a Kárpátalján elfogott állítólagos magyar kémekről. Arról is kérdeztük a minisztert, hogy miért most állnak elő Ruszin-Szendi Romulusz állítólagos ukránbarátságával, ha már 2023-ban is problémájuk volt ezzel.