Kocsis Máté megnevezte a két kiutasított ukrán hírszerzőt

Zajlik Ruszin-Szendi Romulusz ukrán kapcsolatrendszerének elemzése – mondták el a nemzetbiztonsági bizottság szerdai ülése után tartott sajtótájékoztatón. Barthel-Rúzsa Zsolt, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) irányításáért felelős államtitkár elmondta, hogy bekérették azoknak a NATO-üléseknek az anyagait, amiken Ruszin-Szendi részt vett. Ez négy alkalom volt. Azok alapján három megállapításra jutottak:
- Ruszin-Szendi a magyar kormányzati állásponttal nem összeegyeztethető, részrehajló véleményt képviselt.
- Egyetlen alkalommal sem képviselte a háborúellenes narratívát.
- A mandátumával ellentétesen nem ismertette a magyar aggályokat.
Kocsis Máté az ukrán kémüggyel kapcsolatban megnevezte a két kiutasított ukrán hírszerzőt: Juroj Kenicsit és Dmitro Kisfalusit. Valamint megnevezett egy harmadik személyt is, Szerhij Alekszandronovot.
Kocsis Máté elmondta, hogy ötven évre minősítés alá került, ami az ülésen elhangzott. Kocsis közölte, hogy egy ideje intenzív ellentevékenységet érzékelnek az ukrán fél részéről, de nem akartak aktív ellenlépéseket tenni, mert nem szerették volna rontani a két ország viszonyát.
Kocsis Máté közölte, hogy az ukránok múlt hét pénteken lejáratás céljából léptek, amikor bejelentették, hogy egy magyar ügynökhálózat tagjait vették őrizetbe Ukrajnában kémkedés gyanújával. Kocsis elmondta, hogy erről nem egyeztettek a szokásos titkosszolgálati csatornákon, és ezzel válaszlépésre kényszerítették Magyarországot.
Kocsis szerint kérdéseket vet fel, hogy az ukránok egy nappal azután jelentették be az elfogást, és tettek közzé egy bő egy hónappal korábban készített videót arról, hogy a Tisza Párt közzétette hangfelvételét, amin a honvédelmi miniszter arról beszél, hogy szakítanak az eddigi béketevékenységgel. Kocsis közölte, hogy ezzel Ruszin-Szendi az ukránok kezére játszott. Hozzátette, hogy ebben a világban véletlenek nem történnek.
Ruszin ukrán kapcsolatrendszerének értékelése most is zajlik, tevékenysége az ukrán szolgálatok kezére játszik, az időzítések miatt ez mindenképpen kijelenthető – közölte Kocsis.
A Telex kérdésére, hogy milyen egyértelmű bizonyítékok vannak az összehangoltságra az ukránok és a Tisza Párt között, Kocsis közölte, hogy a nemzetközi titkosszolgálati/kémelhárító világban létezik olyan, hogy elfognak kémeket, de azt nem a nyilvánosság előtt teszik.
„Ha a nyilvánosság előtt teszik, azt már politikai céllal teszik” – mondta Kocsis, hozzátéve, hogy ha a nyilvánosság előtt teszik, és semmiféle bizonyítékot nem csatolnak a vádakhoz, az annyira protokollidegen, hogy fel sem merül annak a lehetősége, hogy ez egy szakmai eljárás volt.
Kocsis szerint arra lehet következtetni ezekből, hogy politikai támadás áldozata volt Magyarország.
A Telex kérdésére, hogy van-e olyan bizonyíték, hogy valaki a Tisza Pártból ukrán megbízást teljesített, Kocsis kijelentette, hogy „ismert a szolgálatok előtt a Tisza Párt bizonyos tagjainak az ukrán kapcsolatrendszere”, hozzátéve, hogy van ilyen bizonyíték.
Lázár meglepetést ígért
Lázár János egy nappal korábban egy szentendrei lakossági fórumon meglepetést ígért a nemzetbiztonsági bizottság szerdai ülésére a kémüggyel és a Tisza Párttal kapcsolatban. A miniszter arról beszélt, hogy az ukránok és Brüsszel is azt akarja elérni, hogy 2026-ban ukránbarát kormány alakuljon Budapesten. Megismételte Orbán Viktor állítását, miszerint az ukránok a Tisza Párt segítségével akarják ellehetetleníteni a Voks2025 szavazást.
Lázár közölte, hogy az elmúlt napok, az elmúlt órák eseményei nem véletlenek. „Olvassák el a híreket, és gondoljanak bele, mi és miért jelenik meg. Meg fognak lepődni. Holnap össze fog ülni a nemzetbiztonsági bizottság, és meglepetés lesz” – mondta.
Aznap Orbán Viktor a Védelmi Tanács ülése után kijelentette, hogy az ukránok a Tisza Párt segítségével akarják ellehetetleníteni a Voks2025 szavazást, és „az akció végrehajtása érdekében felélesztették magyarországi kapcsolataikat is, és egy magyar párt segítségével támadást indítottak a Magyar Honvédség ellen”.
Kocsis Máté három nappal korábban pedig arról beszélt, hogy érdemes lenne megnézni, vannak-e ukrán titkosszolgálati kapcsolatai Ruszin-Szendi Romulusznak. A Tisza Párt jelenlegi honvédelmi szakértője pár órával a nemzetbiztonsági bizottság ülése előtt nyílt levélben reagált arra a vádra is, hogy köze lehet az ukrán titkosszolgálathoz és így akár a kémügyhöz is, közölve, hogy „kikérem magamnak azt a sok gyalázatot, amit rám hordanak”.
Magyar Péter oda próbált ütni a békepárti Fidesznek, ahol a legjobban fájhat
Az Ukrajnával, az oroszokkal és a háborúval kapcsolatos kérdésekben a Tisza Párt jellemzően igyekszik óvatosan kommunikálni, valószínűleg azért, mert a 2022-es példából tudják, hogy ez egy olyan terep, ahol a kormánypárt lépéselőnyben van. Múlt héten mégis ezen a fronton kezdte el a kormányt támadni a Tisza, amikor nyilvánosságra hoztak egy hangfelvételt. Ezen Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2023 áprilisában, vagyis bő egy évvel a háború kezdete után arról beszél, hogy a magyar kormány döntése értelmében szakítanak a békementalitással, és átállnak „a háború felé vezető út nulladik fázisára”.
Azonban túl azon, hogy a hangfelvétel nyilvánosságra kerülése napján Gyurcsány Ferenc visszavonulása és az új pápa megválasztása is elvitte a show-t, történt még valami, ami egyfelől rendkívül kínos a kormánynak, másrészt akár muníciót is adhat a Tisza Párt ellen: az ukrán titkosszolgálat elfogott két személyt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a magyar államnak kémkedtek, azon belül is olyan katonai művelet előkészítésében vehettek részt, amely Kárpátalja magyar katonai megszállásáról szól.
Orbán lejárató kampányról beszélt
Orbán Viktor kormányfő „lejárató akcióként” jellemezte az ukrán titkosszolgálat bejelentését, közölve, hogy „a magyarok most döntenek Ukrajna uniós tagságáról. Ez nem tetszik sem Brüsszelnek, sem Kijevnek.”
Szijjártó Péter külügyminiszter pedig óvatossággal kezelendő propagandának nevezte a kémkedés miatt letartóztatott magyar ügynökök ügyét, jelezve, hogy „Ukrajnában gyakran alkalmaznak magyarellenes propagandát”. Majd bejelentette, hogy Magyarország kiutasított két, diplomáciai fedésben dolgozó ukrán kémet. Ennek része volt a belvárosban történt TEK-es akció. A kiutasított ukránokról ide kattintva tudhat meg többet.
Ukrajna pedig pár órával később közölte, hogy válaszlépésként kiutasítottak két magyar diplomatát, miközben két hónapra előzetes letartóztatásba helyezték azt a két személyt, akiket a gyanú szerint a magyar titkosszolgálat szervezett be, és akiket az őrizetbe vételük után hazaárulással vádolnak.