
„A világ megváltozott, vele változott a politika is. Új terek nyíltak: elérte a politikát az online, a digitális világ. (...) Újítanunk kell, be kell költöznünk, fel kell költöznünk a virtuális térbe is. Ezért hoztuk létre a digitális Harcosok Klubját. Létrehoztátok a digitális honvédség belső magját. (...) A jövő hét végén húszezren leszünk, az ősszel megint duplázunk, januárra elérjük a százezret, százezer digitális szabadságharcossal fogjuk megvívni a választásokat. (...) Itt az idő, hogy meginduljunk. Régen a falakon, ma a Facebookon.”
Ezekkel a mondatokkal mutatta be Orbán Viktor a Fidesz 2026-os választási csodafegyverét a BOK csarnokban rendezett, kicsit MLM-csapatépítőre, kicsit motivációstréner-show-ra, kicsit az amerikai megachurchök prédikációira emlékeztető kampányeseményen. A dolog azért kicsit zavarba ejtő, mert ez a nagy ráeszmélés, hogy „be kell költöznünk a virtuális térbe is”, valójában már 2019-ben megtörtént a Fideszben, és be is költöztek, azóta is milliárdokat költve a közösségi médiás jelenlétre – de úgy tűnik, most egy még annál is nagyobb beköltözés és megindulás zajlik. A miniszterelnök szavai szerint tízezer „digitális honvéd” sorakozott fel a startra, és mivel a beszédben említett jövő hét vége már mögöttünk van, elvileg ma már húszezres fideszes seregnek kéne vitézkednie a közösségi médiában. Adódik a klasszikus kérdés: de sikerült?
Hol vannak a katonák?
Bár a zászlóbontás már másfél hete megtörtént, nem egyszerű dolog felmérni, mennyire vált be eddig a Harcosok Klubja, hiszen a feladatot – legalábbis kifelé – elég általánosan adták ki: harcolni kell, vagy inkább HARCOLNI, csupa nagybetűvel. Viszont meghatározták a csatateret (a közösségi média, azon belül is nevesítve a Facebook), és a célt (felhangosítani a fideszes narratívát), szóval kereshetünk mérőszámokat, amik ezt tükrözik, és megnézhetjük, van-e bennük bármi változás, trend, mióta elindult a harc.
A politikusok közösségi médiás aktivitását figyelő Lájkbajnokság sorozatunk egyik stabil tanulsága, hogy a fideszesek elég rosszul állnak az üzeneteik organikus terjedésével – magyarul a követőik nem túl lelkesen osztják meg a posztjaikat. Ezért is kényszerülnek arra, hogy hatalmas pénzeket költsenek hirdetésre, hiszen az nagyjából ugyanezt teszi, új emberekhez juttatja el a politikai üzenetet. De még így sem olyan értékes, mint egy valódi felhasználó megosztása, hiszen egészen más a hatás, ha egy ismerősünk ajánl valamilyen tartalmat, vagy az algoritmus teszi elénk, „szponzorált bejegyzés” felirattal. Egészen logikusan hangzik tehát, hogy a klub harcosainak egyik fő feladata a fideszes politikusok, influenszerek posztjainak terítése legyen, megosztásokkal a saját ismerőseik vagy Facebook-csoportok felé. Ennek pedig nyoma kell hogy legyen publikusan elérhető adatokban is.
Végignéztük hát a Fidesz, a Fidesz-frakció, a kormány hivatalos Facebook-oldala, a nyolc, Facebookon mostanában legjobban futó fideszes politikus (Orbán Viktor, Szijjártó Péter, Lázár János, Menczer Tamás, Kubatov Gábor, Kocsis Máté, Vitályos Eszter és Szentkirályi Alexandra), a Megafon két legnépszerűbb propagandistája (Deák Dániel, Bohár Dániel), a kormány első számú üzenőfüzetének számító Magyar Nemzet, illetve a szellemi hátország két gyöngyszeme, az Alapjogokért Központ és a Szuverenitásvédelmi Hivatal Facebook-oldalait, és összemértük a Harcosok Klubja elindítása előtti, illetve utáni kilenc-kilenc nap aktivitását. Mindkét periódusban benne volt másfél hétvége (a Harcosok Klubját elindító show napját már az „utána” részhez számoltuk), összességében közel 3000 posztról van szó, tehát a minta vélhetően elég nagy ahhoz, hogy egy-egy virális poszt érdemben ne torzítsa.
Lássuk a számokat!
Az egy posztra jutó megosztások átlagos számát néztük mindenkinél. Vajon mekkora érték számít itt jónak, mi lehet a cél, az elvárás, amivel már elégedett lehet a Harcosok Klubja vezetése? Logikusan azt a nagyságrendet, vagy legalábbis annak a megközelítését tűzhették ki, ahol a legnépszerűbb ellenzéki figurák járnak. A Lájkbajnokság adatai szerint Magyar Péter áprilisban 3261, márciusban 2625 megosztásos átlagot hozott, Hadházy Ákos 1590-et, illetve 1474-et. De nézzünk egy alsóbb polcos ellenzéki arcot is: Márki-Zay Péter stabilan hozza a posztonként 450 körüli átlagos megosztást.
Ezek tükrében az azért a minimumelvárás lenne a Fidesz top arcaitól, hogy MZP-t bőven nyomják le, és ha Magyart–Hadházyt nem is érik utol, azért az ezres átlagot érjék el. Tíz-húszezer „digitális szabadságharcos” rásegítésével meg pláne. Ehhez képest az eredmények egészen meghökkentőek.
A sötétkék csíkok az egyes oldalak posztjain a Harcosok Klubja indulás előtti kilenc nap átlagos megosztásszámát mutatják, a világoskékek ugyanezt a bejelentés utáni kilenc napon.
A Harcosok Klubja aktiválása jellemzően csak pár százalékot, legfeljebb néhány tucat megosztást emelt a fideszes csúcsinfluenszer-politikusok átlagain, sőt vannak, akiknél még csökkentett is. Az egyetlen, ahol látványos ugrást látunk, Szentkirályi Alexandra, de hát nála még a duplázás után is mindössze 128 megosztás jut egy-egy posztra, amit azért semmiképpen nem lehet büszkén kitenni a kirakatba. (És itt jegyezzük meg, hogy mennyire nehéz műfaj megosztásokat szerezni: ezeket a számokat több százezres, Orbánnál egyenesen 1,3 milliós követőtábor hozza össze.)
Na de akkor kinek az üzeneteit hangosítják ki a harcosok? Talán a megafonos propagandistákét? Hát, nem, bár itt azért látni valamennyi növekedést: Deák Dániel a Harcosok Klubja előtti kilenc napban 147 megosztásos átlagot hozott, azóta 197-eset, Bohár Dániel 235-ről 287-re emelte az átlagát. Ami százalékban mérve akár jól is nézhet ki, de egy tíz- vagy húszezer fős kommentelőseregtől édeskevés. Akkor a Fidesz hivatalos és félhivatalos csatornáinál vitézkednének a harcosok? Ott sem, sőt!
Megdöbbentően alacsony számokat látunk, és néhol még erről az alapról indulva is konkrét összeomlást. Főleg, ha mellétesszük, hogy nagyon durva hirdetési pénzekkel megtolt oldalak szerepelnek, a kormány Facebook-csatornájára 835 millió forint ment el eddig, a Fideszére 921 millió, a Magyar Nemzetére 344 millió – az ember azt gondolná, hogy ennyi pénzből azért nagyobb és aktívabb közösséget lehet építeni. Nehéz hova tenni a Szuverenitásvédelmi Hivatal 15 ezer követős oldalának, írd és mondd, NYOLC megosztásos átlagos teljesítményét is, főleg, ha tudjuk, hogy a hivatalnál 120 ember dolgozik évi több mint 6 milliárd forintból. Ha csak minden tizedik saját alkalmazottjuk megosztaná egy-egy posztjukat, már ennek a másfélszeresénél tartanának, és akkor hol van még Orbán 20 ezer fős digitális hadserege.
Ellenséges terepen?
Ha nem a saját oldal hangját erősítik fel megosztásokkal, akkor lehet, hogy a harcosok még veszélyesebb küldetésen vannak, és az ellenséges vonalak mögött bocsátkoznak véres kommentcsatákba? Ezt adatalapon nehéz kimutatni, szóval a tapasztalatokról kérdezősködtünk néhány potenciálisan Harcosok Klubja-célpont oldalnál.
A 38 ezer követős, felvállaltan Tisza-szimpatizáns KARD Facebook-oldal a Harcosok Klubja indulásának napján azt írta, rengeteg új kommentelő szabadult rájuk, akik mind a kormány propagandáját ismételgetik. Amikor rákérdeztünk, azóta mi a helyzet, az egyik admin azt mondta, tulajdonképpen jól jöttek ki az egészből, nőtt az elérésük, majdnem kétezer új követőjük lett pár nap alatt. „Szerintem főleg azt érték el, hogy a saját ismerőseik (fideszes buborék...) látták a posztjainkat. És mivel ahhoz nem volt eszük, hogy egymást lájkolják, nem kerültek be igazán a látható zónába, a zaj fölé.”
Hasonló választ kaptunk a Partizántól is. „Nálunk nem látszik semmi egyelőre. A sima kommentjeink között több a szexi robot, mint a hivatásos HK-s. Az élő csetben markánsabban érzékelhető, de ott sem nevezném jelentős változásnak ezt, mert egyrészt azok a felületek eddig is tele voltak fideszes trollal, másrészt nehéz eldönteni, hogy ki használja dupla idézőjelesen, és ki az, aki a valódi briefre dolgozik.”
És mivel a fideszes kommunikációban a Telexet is a legelvetemültebb ellenségek között szokták emlegetni, megkérdeztem a közösségi felületeinket kezelő egyik kollégánkat, Egyed Annát, hogy nálunk mi a helyzet, megérkeztek-e már a Harcosok. Át is adom neki a szót.
„Facebookon a számok szintjén minimális változást tapasztalunk, pár százalékos interakciószám-növekedést lehet látni, ami összefügghet a Harcosok Klubja megjelenésével. Az nem új jelenség, hogy egy-egy közélettel, politikával foglalkozó posztunk alatt feltűnnek trollok, akár százas nagyságrendben, láthatóan vezényszóra, egyszerre, kb. ugyanazt kommentelni, de ebben érezhető most egy új lendület. Tipikusan az történik, hogy a politikai témájú posztok alatt megjelenik hirtelen, egyszerre sok új kommentelő, nem frissen létrehozott botprofilok, hanem név, profil, fotó, íráskép alapján inkább idősebb, a digitális világban kevésbé jártas felhasználók, ugyanazokkal a kulcsszavakkal, hasonló stílusban fogalmazott, jellegzetesen sok emojival megszórt hozzászólásokkal. A fogalmazás mindig a »mi« és a »ti« kibékíthetetlen ellentétére épül, megy a poloskázás, messiásozás, függetlenobjektívezés, libernyákok, hazaárulók, ügynökfirkászok, zsoldosok, csürhe, csőcselék, dollárcsicskák, hiszti, ajvékolás, nyüszítés, vinnyogás, tüncikézés, hazudtok, pánikoltok, satöbbi.
A többi kommentelő általában reagál rájuk, kinevetik őket, vannak, akik próbálnak érvelni, de megesik, hogy hasonló színvonalon szólnak vissza nekik. Az utóbbi napokban megjelentek a mémek, rengeteg olyan komment érkezik, ami kifigurázza a harcosokat, a kommentelők valósággal tobzódnak ebben. Néha összefolyik már, ki mondja komolyan, ki ironikusan, ki parodizál, ki trollkodik.”
Ez a harc lesz a végső?
Bár már másfél hete zászlót bontottak, és elvileg ezalatt meg is kellett hogy duplázódjon a létszámuk, egyelőre különösebb jelét nem láttuk Facebookon a Harcosok Klubja ténykedésének. Az ellenreakció viszont megérkezett, óriási mém lett abból, hogy zászló, zászló, szív, vagy abból, hogy hazaáruló (egy szó) – ezek egészen ironikus módon nem a valódi Harcosok Klubja kommentelési útmutatóiból származnak, hanem azok paródiáiból, de hát a mémek már csak ilyenek. Úgy néz ki, a digitális szabadságharcosok egyelőre nem nagyon mutatnak fel semmit, viszont cserébe kiröhögik őket – ilyen értelemben egyelőre hatalmas öngól ez az akció a Fidesztől. Annyira, hogy Orbán Viktornak kellett magára húznia azt, hogy zászló, zászló, szív.
Na de így mi értelme az egésznek? Az egyik rejtett cél az lehet, hogy bármi áron is, de próbáljanak erőt mutatni, felszítani a tüzet a fideszes kemény magban. Ez létkérdés most számukra, hiszen egymást érik a botrányok, a gazdaság döcög, Trump nem hozta el a békét, egyre durvább mentális gimnasztikával kell a propagandának minden rossz mögé valahogy Brüsszelt és Ukrajnát beállítani, és közben az istennek se sikerül fogást találniuk Magyar Péteren, és a Tisza simán vezet a közvélemény-kutatásokban. Ebben a helyzetben már az is valami, ha azzal lelkesítik a híveiket, hogy ők mostantól Harcosok Klubja. Orbán mondatait pedig lehet akár úgy is értelmezni, hogy ha nem történik semmi, az a terv része, hiszen januárig csak a toborzás meg a kiképzés zajlik a „hadseregben” (ennek persze sok értelme nincs, de időhúzásnak megfelel).
A hazai közélet hisztérikus állapotát jól mutatja, hogy felmerült már az a teória is, hogy a román példát követve a magyar választásra is élesítenének egy orosz stílusú közösségi médiás, dezinformációs botfarmot, és az egész Harcosok Klubja csak ehhez szolgáltat fedősztorit.