Trollharcosok klubja, vagy lelkes fideszesek magánakciója?
Nagy nap volt a vasárnap a Fidesznek, ekkor rendezték meg ugyanis a a Harcosok Klubja című eseményt a BOK sportcsarnokban. Hogy ennek a rendezvénynek pontosan mi volt a célja, az érkezéskor még a meghívottak számára is kicsit ködös volt. Orbán aztán kihirdette a LED-falakkal körbevett színpadon, hogy felveszik a harcot az internetes kommentszekciókban a tiszás, és más ellenük dolgozó erőkkel, és egy saját kommentelőhadsereget hoznak létre, a Harcosok Klubja pedig nem más, mint az ennek a hadseregnek az irányítására szolgáló csoport.
De az, hogy milyen csoportban, vagy csoportokban, vagy egyáltalán milyen platformon gyűlhetnek össze a „digitális szabadságharcosok”, egyáltalán nem egyértelmű, pedig maga a felület állítólag már a rendezvény előtt is létezett. A dolgon nem sokat segít, hogy Orbánék hasonlóan sejtelmesen promózták az egész hacacárét, mint WhisperTon az üdítőjét. A miniszterelnök oldaláról ugyan nem tűntek el a tartalmak, de egyre csak jöttek a sejtelmes, HK-posztok. A 444-hez aztán eljutott egy szórólap, amiről kiderült, miről is van szó.
A BOK-ban aztán beszédet mondott a kormányzati kommunikáció színe-java, többek között Menczer Tamás, Bohár Dániel és természetesen maga Orbán Viktor is. Az üzenet egyszerű: a Fidesznek harcosokra, digitális szabadságharcosokra van szüksége, akik kommentjeikkel kiállnak a kormánypárt igaza mellett. A Harcosok Klubja csoportban pedig valakik megmondják ezeknek a kommentelőknek, hogy mit és hogyan kell majd tenniük, melyik posztok alá mit kell majd kommentelni.
Ma aztán úgy tűnt, hogy kiszivárgott az első ilyen utasítás, vagy inkább kommentkézikönyv, melyben arról tájékoztatják a harcosokat, hogy mit kell írni akkor, ha Magyar Pétert akarják lejáratni, és mit, ha Orbán Viktort akarják éltetni. A dokumentum szerint a kommentekkel pontokat is lehet gyűjteni, amikkel egy nyereményjátékban lehet indulni.

Az Excel-tábla képernyőfotóját többen megosztották, azt azonban úgy tűnik, senki nem tudja, hogy az eredeti kép honnan származik, így abban sem lehetünk biztosak, hogy valós, és tényleg a hírhedt Harcosok Klubja csoportból származik. A Magyar Nemzet úgy tudja, hogy a Harcosok Klubja egy titkos Facebook-csoport, amit maga Orbán Viktor hozott létre, és több ezer tagot számlál. Így ha rákeresünk a névre Facebookon, akkor biztosan nem fogjuk megtalálni azt, hiszen a privát csoportokat csak a tagok láthatják, tag pedig csak úgy lehet valaki, ha egy másik tag meghívja.
Orbán Viktor vasárnap egyébként arról is beszélt a BOK-ban, ahová ezek szerint a már létező csoport tagjai (is) meghívást kaptak, hogy megkezdik a „következő lépést”. A miniszterelnök arra kérte a tagokat, hogy „hozzanak még egy harcost, egy héten belül keressenek meg és léptessenek be egy új klubtagot”, de figyelmeztette is őket, hogy akit hoznak, azért felelősséget kell vállalniuk. Azzal kapcsolatban, hogy mire való ez a csoport pontosan, ki és milyen utasításokat ad benne, illetve hogy a fenti kommentelési útmutató része-e a hivatalos kommunikációnak, kérdéseket küldtünk a Fidesznek, ha válaszolnak, cikkünket frissítjük.
Ha rákeresünk a Harcosok Klubjára, több Facebook-csoportot is találunk ilyen névvel. Ezek nem különösen nagy csoportok, ráadásul az sem egyértelmű, hogy milyen szándékkal jöttek létre. A Fidesz ugyanis nem számolt azzal, hogy az irányított trollhadserege létrehozásának hírére önjelölt ellentrollok gerillacsapatai jelennek majd meg, akiknek célja a zavarkeltés. Kamu Harcosok Klubja csoportok létrehozása, vicces, érezhetően ironikus, de olykor mégis hátborzongatóan valóságos tartalmak gyártása és a jóhiszemű Fideszesek összezavarása? Vagy éppen ellenkezőleg, lelkes, az igazi csoportból kihagyott Fidesz-pártiak, akik elkötelezetten segítik Orbán Viktor célját? Ember legyen a talpán, aki el tudja dönteni.
A Facebookon a Harcosok Klubjára keresve két nagyobb csoportot is találhatunk, az egyik egy privát csoport 3 ezer, a másik pedig egy nyílt csoport több mint 9 ezer taggal. Utóbbihoz bárki gombnyomásra csatlakozhat, de még csak erre is sincs szükség, hiszen egy nyilvános csoportról van szó, aminek bejegyzéseit az is láthatja, aki nem tagja a csoportnak. A csoportot március elején hozták létre, az egyik moderátor pedig Szakács István, az a megafonos influenszer, aki Karsai Dánielnek azt javasolta, vegyen be két doboz Xanaxot. Szakács aktívan posztol is a csoportba, igaz, többnyire saját oldalának bejegyzéseit osztja meg.
Ez a csoport szemmel láthatólag a lelkes fideszeseké, akik egymást biztatják például arra, hogy segítsék Lázár Jánost és kommentelnek valamelyik posztja alá, ahol túlerőben vannak a tiszások. De olyan posztot is találni, ami egy profil kitiltásáról szól, aminek profilképe egy szivárványos hátterű, kisminkelt Orbán Viktor.
A másik csoport már egyel nehezebben megfejthető, annál is inkább, mivel ez éppen cikkünk készülte közben lett rejtett, tehát külsősök számára megtalálhatatlan, egy ponton pedig a posztolást és a kommentelést is letiltotta a csoportot létrehozó admin. Mindenesetre ebben a csoportban jelent meg az a Harcosok Kódexe című dokumentum, melyet több olvasónk is elküldött nekünk, és amiben további útmutatásokat találni azzal kapcsolatban, hogy hogyan is kell megvívni az Orbán Viktor által emlegetett digitális szabadságharcot. Ennek a Harcosok Klubja csoportnak az egyik korábbi bejegyzéséből egyébként az derült ki, hogy a fenti Excel-útmutató kamu volt, ami viszont további kérdéseket vet fel, hiszen a Harcosok Kódexe pont ugyanennyire átverésnek tűnik.
A csoportot még szintén március elején létrehozó, valamint a kódexet posztoló, vélhetően hamis profilú admint megkérdeztük arról, hogy miért hozta létre a csoportot, van-e kapcsolata az igazi Harcosok Klubja csoporttal, illetve hogy honnan származik a kódex, választ azonban egyelőre tőle sem kaptunk.
Egy másik admin korábbi posztja egyébként arról szólt, trollokat, profilkép nélküli felhasználókat nem engednek a csoportba, „de természetesen elkerülhetetlen, hogy korpa keveredjék a búza közé”, ezért a nevető fejjel reagáló felhasználókat is törlik a csoportból. Borzasztó helyesírású posztokból és kommentekből, gyanúsan mesterséges intelligenciával létrehozott profilokból, valamint ránézésre a valóság és az irónia határán billegő megnyilvánulásokból mindkét csoportban akad, illetve akadt bőven, az viszont nem tiszta, hogy a zárt csoportból miért tűnt el minden, és miért tiltották a posztolást, kommentelést.
Az viszont biztos, hogy ezek közül egyik sem az a csoport, amiről Orbán Viktor beszélt vasárnap, annak tartalmával, illetve a valódi utasításokkal kapcsolatban pedig egyelőre csak találgatni tudunk.