Kocsis Máté: A magyar elhárítás tudott azokról, akik Ukrajnából magyar politikusokkal és egy egykori katonai vezetővel voltak kapcsolatban

1589

​A magyar elhárítás tudott az Ukrajnában élő Tseber Rolandról, aki magyar kormányzati és ellenzéki politikusokkal, illetve a hazai katonai vezetés korábbi, magasabb rangú vezetőjével is találkozott, mondta Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülése után. A magyar elhárítás hosszú ideje tudott egy Holló István nevű ukrán állampolgárról is, aki az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarországon az ország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott. A Tisza Párt azt közölte: Ruszin-Szendi Romulusz nem találkozott Tseber Rolanddal, Magyar Pétert pedig nem figyelmeztették a szakszolgálatok ukrajnai látogatásán, ezért vizsgálatot kell indítani.

Kocsis a zárt ülés után azt mondta: múlt heti ülésükön kiderült, „az ukrán állam példátlan lejárató akciót kezdett Magyarország ellen”. Ezzel összefüggésben múlt héten két ukrán diplomatát kiutasítottak, emellett a „sajtóban megjelentek nevek”, akikről most információkat kértek.

Aktív kapcsolatépítés politikusokkal és katonai vezetővel

Egyikük Tseber Roland, aki Kocsis állítása szerint korábban ukrán-magyar kettős állampolgár volt, de 2017-ben lemondott a magyar állampolgárságáról. Kocsis szerint megalapozottan vélelmezhető, hogy „az ukrajnai politikai ambíciói” miatt döntött így.

Állítása szerint Tseber Ukrajnában politikai karriert futott be, jelenleg több más megbízatása mellett a kárpátaljai megyei tanács képviselője. „A magyar nemzetbiztonsági szervek éveken át tartó megfigyelő munkájuk nyomán az ukrán hírszerző szolgálat illegális tisztjeként azonosították”- mondta. Kocsis hangsúlyozta, hogy Tseber megfigyelése nem új, hanem hosszú évek óta fennáll.

„Vélhetően ebből fakadóan hosszú ideje aktívan épít kapcsolatot a hazai ellenzék tagjaival, ennek kapcsán több vezető politikussal és parlamenti párt vezető tisztségviselőivel is találkozott” – fogalmazott. Kocsis azt állította, hogy Tseber az érintett politikusokat ukrajnai látogatás megszervezésében is segítette. A frakcióvezető azt állította, hogy Tseber Roland tevékenysége elsősorban Magyarország Ukrajnával, illetve az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos álláspontjának megváltoztatását célozza.

„Az egyik korábbi ellenzéki képviselő közreműködésével találkozót kezdeményezett például Szijjártó Péter külügyminiszterrel is, aki maga helyett Magyar Levente miniszterhelyettest delegálta” – mondta Kocsis. Mivel az eset után a magyar elhárítás értesítette a kormányt Tseber hátteréről, további találkozók már nem valósultak meg.

Kocsis szerint ennél fontosabb és a „nemzeti biztonságára nagyobb kockázatot jelentő” információ, hogy Tseber Roland találkozót szervezett a hazai katonai vezetés korábbi, magasabb rangú vezetőjével, fegyvergyártásban érintett szereplők és külföldi befektetők között. Mindezek és a 2024-ben erősödő aktivitása miatt tavaly ősszel Tseber Rolanddal szemben beutazási és tartózkodási tilalmat rendeltek el, mondta Kocsis.

Aktív hírszerzői tevékenység

Kocsis beszámolója szerint tájékoztatást kaptak egy másik személyről, Holló Istvánról is, aki „színtiszta” ukrán állampolgár. A frakcióvezető azt mondta, hogy Holló nagyon hosszú ideje a magyar elhárítás látókörében van. A férfit a Terrorelhárítási Központ közreműködésével május 9-én az idegenrendészet előzetes letartóztatásba helyezte, az Alkotmányvédelmi Hivatal büntető feljelentése miatt már kémkedés gyanúja miatt folytatnak eljárást ellene.

Kocsis Máté arról beszélt, hogy Holló István magyarországi tevékenysége során az ukrán katonai hírszerzéssel együttműködve Magyarországon az ország hadseregének és energetikai rendszerének megismerésére vonatkozó aktív hírszerző tevékenységet folytatott.

„Kapcsolatrendszerében számos ukrán titkosszolgálati, illetve hazai honvédségi és energetikai szektorban releváns személy került azonosításra” – mondta. A Fidesz frakcióvezetője azt állította, hogy Holló ténykedése során közvetlenül tartott kapcsolatot a „honvédelmi terület egykori magasrangú vezetőjével”, akivel a magyarországi hadiparral, valamint a honvédség készleteivel kapcsolatban folytatott egyeztetéseket, „mindezt szoros összefüggésben tette az ukrán fegyver és lőszerigényekkel”.

Tisza Párt: Ruszin-Szendi Romulusz nem találkozott Tseber Rolanddal

„A fideszes elvtársak megint öngólt lőttek, hiszen a nemzetbiztonsági szolgálatoknak nem a kormány, vagy a Fideszt kell védeniük, hanem minden magyar embert. És ilyen információkról (amennyiben valósak), haladéktalanul tájékoztatni kell az EP-képviselőket” – válaszolta a Telex kérdésére a Tisza Párt.

Ilyen tájékoztatást Magyar Péter sohasem kapott. Hivatalosan máig nem

– olvasható levelükben. Pedig a fideszes nyilatkozatokból kiderül, hogy Magyar Levente már 2 éve kapott ilyen információt a szolgálatoktól.

A Tisza Párt szerint ha a fentiek igazak, akkor haladéktalanul vizsgálatot kell indítani a szakszolgálatok felelősségének tisztázására, illetve azt is ki kell deríteni, hogy miért csak a közelmúltban tiltották ki hazánkból az illető.

Ruszin-Szendi Romulusz nem találkozott Tseber (Czeber) Rolanddal.

Arról nem tud, hogy a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat (KNBSZ) vezetőjének volt-e ilyen találkozója, mert az a miniszter fennhatósága alá tartozik.

Egy hangfelvétel és annak következményei

A Tisza Párt május 9-én nyilvánosságra hozott egy hangfelvételt, amin Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter 2023 áprilisában, vagyis bő egy évvel a háború kezdete után arról beszél, hogy a magyar kormány döntése értelmében szakítanak a békementalitással, és átállnak „a háború felé vezető út nulladik fázisára”. A miniszter erre úgy reagált, hogy ő egy „Magyarország fegyveres védelmére kész és alkalmas hadsereget épít, mert a békéhez erő kell”.

Ezután kiderült, hogy az ukrán titkosszolgálat elfogott két személyt, akiket azzal gyanúsítanak, hogy a magyar államnak kémkedtek, azon belül is olyan katonai művelet előkészítésében vehettek részt, amely Kárpátalja magyar katonai megszállásáról szól. A kémügy egy olyan kémháború része, ami már hónapok óta zajlik. Kommunikációs fronton a kormány nem egyértelmű tagadással, hanem válaszcsapással reagált, ukrán diplomaták kiutasításával és egy állítólagos illegális ukrán hírszerző elfogásával, majd kiutasításával. Orbán Viktor lejárató kampányról beszélt.

A Fidesz frakcióvezetője, Kocsis Máté egészen odáig ment, hogy sokat sejtetően azt pedzegette: vizsgálni kellene, van-e kapcsolat az ukrán titkosszolgálat és a tiszás Ruszin-Szendi Romulusz között. A volt vezérkari főnök visszautasította a vádakat: „Hirtelen kém lettem. Két év után kitalálták, hogy ukránbarát vagyok, jelentést hamisítottam. Helló! Akkor a kirúgásom után miért nem indult eljárás ellenem? Miért dicsért meg a miniszter a kormánypropagandában?”

Akkor vajon nem volt ukrán titkosszolgálati tiszt, amikor Szijjártó helyettesével tárgyalt?

Orbán Viktor a végletekig felkorbácsolt hangulatban még a védelmi tanácsot is összehívta, majd azt mondta: „az összehangolt lejárató akciót Ukrajna indította Magyarország ellen azért, hogy ellehetetlenítse az uniós tagságról szóló szavazási kezdeményezésünket”. Ebben pedig a miniszterelnök szerint a Tisza Párt segít az ukránoknak. Magyar Péter erre akkor úgy reagált, hogy feljelenti a miniszterelnököt.

A Telex Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi minisztert pápai fórumán arról kérdezte, milyen hivatalos információik vannak a Kárpátalján elfogott állítólagos magyar kémekről. Arról is kérdeztük a minisztert, hogy miért most állnak elő Ruszin-Szendi Romulusz állítólagos ukránbarátságával, ha már 2023-ban is problémájuk volt ezzel.

Az ügy itt nem állt meg. A kormánymédia ezután arról cikkezett, hogy Magyar tavalyi ukrajnai útját állítólag az ukrán titkosszolgálat szervezhette, a pártelnök ukrán kapcsolatait pedig egy Magyarországról kitiltott ukrán ügynök (Tseber Roland) segíthette.

Magyar Péter erre úgy reagált, hogy a kormány hazudik. Az utat ők maguk szervezték, hogy adományokat vigyenek a lebombázott kijevi gyermekkórházba, de ott valóban találkoztak ezzel a férfival. Majd egy fotót posztolt arról, hogy a kormánymédiában ukrán ügynöknek nevezett férfinak közös képe van Szijjártó Péter külügyminiszter helyettesével, Magyar Leventével is. „Akkor vajon nem volt ukrán titkosszolgálati tiszt, amikor Szijjártó helyettesével tárgyalt?” – tette fel a kérdést a Tisza Párt elnöke. Magyar Levente erre úgy válaszolt: a közös fotó elkészülte után figyelmeztették őt a nemzetbiztonsági szolgálatok, hogy a férfi „egy idegen állam titkosszolgálatának megbízottja, aki befolyásszerzési céllal épít ki kapcsolatot közéleti szereplőkkel”.

A sajtóban megjelent újabb információk után Kocsis Máté azt írta: az ukrán befolyásolási tevékenységek és a Tisza Párt kapcsolatának tisztázása elengedhetetlen, emiatt hívta össze ismét a Fidesz a mai napra az országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának zárt ülését.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!