„Bármelyikünk célpont lehet” – mondta Tompos Márton a Szuverenitásvédelmi Hivatalhoz szervezett tüntetésen

Az ellehetetlenítési törvénytervezet ellen hirdetett tüntetést péntek délután öt órára a Momentum Mozgalom. Az esemény leírásában azt írták, „Putyin legjobb tanítványa, valamint az általa vezetett orosz bábkormány az éj leple alatt újabb támadást indított egy újabb alapvető szabadságjoggal szemben. A gyülekezés joga után most a sajtó szabadságát támadják, hogy előkészítsék a jövő évi választások manipulálását.”
A hivatalos kezdés előtt nagyjából 150 érdeklődő gyűlt össze a Szuverenitásvédelmi Hivatal Sánc utcai épületénél. Az utcát lezárták, a helyszínt több mint 20 rendőr biztosította. Lánczi Tamás nevének említésekor fújolni, árulózni kezdtek a demonstrálók, a momentumosok pedig vörös festékkel öntötték le a hivatal előtti kerítést. Bedő Dávid, a Momentum frakcióvezetője azt mondta, ezres nagyságrendű részvételre számítanak a rendezvényen. Bedő arról beszélt, hogy a vasárnapi tüntetésre készülnek nagyobb jelenléttel.
Először Tompos Márton, a Momentum elnöke szólalt fel demonstráción. Miután felsorolta azokat a médiumokat és civil szervezeteket, amelyek veszélybe kerülhetnek az átláthatósági törvénytervezet miatt, azt mondta, „bármelyikünk célpont lehet”. Szerinte „ha külföldön dolgozó családtagod hazautalt neked, külföldi ügynöknek bélyegezhetnek”. Tompos azt mondta, erről szól ez a törvény. A Momentum elnöke szerint a hatalom titkolózik, és e szervezetek nélkül sosem derült volna ki, hogy az oroszok feltörték a magyar külügy szervereit. Megemlítette azt is, hogy a kegyelmi botrányt is a sajtó tárta a magyar emberek elé, és emiatt mondott le Novák Katalin a köztársasági elnöki posztról.
Tompos szerint „ez nem csak a Pride-ról, nem csak a gyülekezési törvényről, de még csak nem is a sajtóról vagy a civilekről, ez a jövőnkről szól”. „Találkozzunk vasárnap is a Kossuth téren, állítsuk meg együtt ezt az őrületet” – zárta beszédét a Momentum elnöke.
Bodnár Zsuzsa, az Átlátszó újságírója azt mondta, hogy a Transparency Internationallel együtt őket támadta először a Szuverenitásvédelmi Hivatal. Szerinte a hivatal azzal vádolta az Átlátszót, hogy újságírói külföldi érdekekért dolgoznak, és megrendelésre írják a cikkeket. Bodnár szerint a jelentésben azt írták róluk, hogy kémek, dezinformációt terjesztenek, és veszélyesek a hatalomra. Azt mondta, az Átlátszó egy műhely, ami hangot akar adni a civilek küzdelmének. Bodnár azzal zárta beszédét: nem fogják abbahagyni, mert tartoznak az embereknek azzal, hogy folytatják ezt a munkát.
Lőcsei Lajos, a Momentum alelnöke szerint ez a rendszer nem fog itt megállni. Arról is beszélt, hogy pártjával nem fogják meggátolni a kormányváltást. „Mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek egyet velünk” – idézte a miniszterelnököt a következő felszólaló, Bedő Dávid. A Momentum frakcióvezetője szerint a kormány mindenkit el akar hallgattatni, aki nem ért egyet a Fidesszel. Azt mondta, Orbánék látják azt, hogy elveszítették a társadalom többségének a támogatását. „Mi Európához tartozunk”- tette hozzá a politikus.
A Hír TV stábját ezalatt néhányan körülvették. Nem engedték őket forgatni, a tüntetők azt kiabálták nekik, hogy hazudik a tévé. Bedő beszéde után „ruszkik haza” rigmust skandálták a tüntetők, de a rendezvényt péntek délután hat óra előtt lezárták a szervezők.
Halász János fideszes országgyűlési képviselő keddről szerdára virradó éjszaka nyújtotta be „a közélet átláthatóságáról” szóló javaslatát, ami putyini módszerekkel lehetetlenítené el a civil szervezetek és a független szerkesztőségek munkáját, és iktatná ki a valódi, szabad közéleti vita lehetőségét.



A törvényjavaslat szerint jegyzékbe vehetik azokat a szervezeteket, melyeknek van bevétele külföldről, ha a Szuverenitásvédelmi Hivatal úgy ítéli meg, hogy veszélyeztetik az ország szuverenitását. A listázott szervezetekre és azoknak vezetőire egy sor szankció vonatkozhat, ha megszegik a törvényt. Az új törvényjavaslatot és annak gyakorlati részeit Hüttl Tivadarral, a Telex egyik ügyvédjének segítségével értelmeztük. Az ellehetetlenítési törvénytervezetről ebben a cikkben írtunk bővebben, a Szuverenitásvédelmi Hivatalról pedig itt olvashat.
Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke csütörtökön azt mondta, nem Moszkvában, hanem Washingtonban kell keresni az átláthatósági törvény mintáját. Ebben a cikkben részletesen írtunk az amerikai törvényről.