Orbán Viktor: Nem éreztem biztonságban a hadsereget, ezért váltottam le Ruszin-Szendi Romuluszt

Orbán Viktor: Nem éreztem biztonságban a hadsereget, ezért váltottam le Ruszin-Szendi Romuluszt
Orbán Viktor a Jó reggelt, Magyarország! című műsorban a Kossuth Rádió stúdiójában 2025. május 9-én – Fotó: Benko Vivien Cher / Miniszterelnöki Kommunikációs Főosztály / MTI

360

Ezt a közvetítést már lezártuk.

Nagy dilemmában vagyunk már évek óta, mert végül is egy óriási háborús inflációs sokk érte Magyarországot. A háború miatt sújtott le a családokra és a vállalkozásokra az infláció – mondta.

Elfogadhatatlan árak vannak, ezzel kizsebelik a magyar családokat, elveszik a pénzüket a magas árakon keresztül, ezt nem lehet megengedni, a magyar kormánynak ezért be kell avatkozni az árrendszerbe. Optimális esetben nem kell beavatkozni, de Európában számos országban bele kellett avatkozni, dacára annak, hogy ez egészséges, vagy sem.

Nehéz jól beavatkozni, „ezért mi hosszabb kísérletezés után az árrésszabályozás mellett döntöttünk”. Azt tapasztaltuk, hogy a családokat nemcsak a magas élelmiszerárak gyötrik, hanem más árucikkek is, a háztartási termékek ára is, ezért vezetnek be 30-féle termékre árrésstopot.

„Nem kommentáltam hosszabban a vezérkari főnök leváltását, de tegnap nyilvánosságra kerültek olyan adatok, amik megvilágítják ennek a hátterét” – mondta Orbán Viktor, reagálva arra, hogy Ruszin-Szendi Romulusz volt vezérkari főnök kommunikációjáról vizsgálat indult a Honvédelmi Minisztériumban. Orbán azt mondta, azért váltotta le Ruszin-Szendit, mert nem érezte biztonságban a hadsereget, mert úgy érezte, hogy annak vezetése ukránpárti, nem pedig magyarpárti. „Tehát nem éreztem biztonságban a magyar hadsereget, mert úgy láttam, hogy a vezetése az ukrán párti, ahelyett, hogy magyar párti lenne. Úgyhogy legyünk méltányosak, úgy fogta föl a magyar érdeket, hogy azt leginkább az ukrán pártiságon keresztül lehet szolgálni” – mondta.

Ráadásul, mondta, azt hitte, a tábornok majd elbujdosik szégyenében, amikor kiderült róla, hogy a Honvédkórházban közpénzen szívatta le a zsírját, hogy jobban fessen, ehhez képest nem ez történt, sőt.

A miniszterelnök a fenti mondattal is reagált a honvédelmi miniszterről kikerült hangfelvételre. Szerinte nincs mit leleplezni, mert ez egy vállalt tény, hogy erős hadsereg kell, de békepárti álláspontot képviselnek.

„A felvételen, ha az úgy van, ahogy írott formában én olvastam, a kormány hivatalos álláspontja hallható. Tehát a kormánynak az álláspontja, hogy a békéhez erő kell, a békéhez hadsereg kell. Tehát nem szabad összekeverni a Magyar Honvédséget az Üdvhadsereggel. Az Üdvhadsereg az egy civil békés hadtest, ami béketevékenységet folytat. A Magyar Honvédség meg arra való, hogy baj esetén, támadás esetén megvédjék a hazát, ahova harcosok kellenek. És nekünk olyan hadsereg kell, amely kész és képes harcolni Magyarország szabadságáért és függetlenségéért, a támadásért bennünket.”

Nehéz komolyan venni bárkinek a véleményét, ha előzőleg eljátszotta a szavahihetőségét – mondta Orbán, amikor arról kérdezték, miért állítja a kormány, hogy Magyar Péterék támogatják Ukrajna felvételét, miközben Magyar Péter nyílt levelet küldött az Európai Néppártnak arról, hogy nem támogatják Ukrajna gyorsított felvételét. Orbán szerint ő ismeri szegről-végről az Európai Néppártot.

„Más dolgával nem ildomos foglalkozni, jobb, ha az ember a saját háza táján söpröget.” A DK élet-halál harcot vív a Tiszával, nem a kormánnyal – itt a küzdelem valójában az ellenzéki vezető szerepért zajlik, Tisza–DK-meccset látunk, a DK-sok úgy gondolták, hogy jobb esélyeik vannak.

Ez a téma magánéletbeli üggyel keveredett össze, Gyurcsány Ferenc és Dobrev Klára válásával. „Erre meg csak azt tudom mondani, hogy együtt érzek velük, nem lehet könnyű sok év házasság után úgy dönteni, hogy külön folytatja az ember az életét a korábbi feleségétől vagy férjétől, ez magánügy, ezt a politikában semmiképpen nem szabad beemelni. Itt csak annyit tudunk mondani, hogy együtt érzek velük.”

Orbán szerint az, hogy az Európai Unió többsége Ukrajna gyorsított felvételét támogatja, szemben a magyar kormány álláspontjával, a belpolitikai vitákat is kiélezi, mert szerinte van a kormány álláspontja, mely szerint ez nem jó Magyarországnak, Orbán szerint drágább lesz például a rezsi. A Fideszre, a Mi Hazánkra és a KDNP-re lehet számítani Magyarországon a rezsitámogatás megvédésében, a DK, a Tisza Pártra nem Orbán szerint.

Magyarország ellenében született meg ez a döntés, mert mi nem támogatjuk Ukrajna csatlakozását, a gyorsított csatlakozást pedig végképp nem. Az Európai Parlamentben elhangzott Ursula von der Leyen és az Európai Néppárt beszéde, amiből kiderült, hogy támogatják Ukrajna gyorsított felvételét. Orbán szerint főleg az Európai Néppárt döntésén alapul ez az irány, de ez a magyar döntéssel szembemegy.

Sajnos az unió úgy döntött, a magyarral szemben ellenkező irányba halad az EU.

„Most az európai vezetők úgy döntöttek a Néppárttal elsősorban, mert az itt a vezető erő, hogy akkor folytatni kell a háborút, a szankciókat fenn kell tartani, az orosz energiát teljesen ki kell szorítani Európából, aztán az európai gazdasággal lesz, ami lesz. A mi reményünk az ellenkező irányba mutatott. Mi abban reménykedünk, azért is dolgozunk, nemcsak reménykedünk, hanem dolgozunk is, hogy legyen béke, ha béke van, ki lehet dobni végre a szankciókat. Ha kidobtuk a szankciókat, akkor olcsóbb lesz az energia, és ha olcsóbb lesz az energia, akkor lendületet kap a gazdaság, és könnyebb lesz a családoknak is” – sorolta Orbán.

Szerintem a pápa nem észak-amerikai, mert ha jól érti, ő Peruból jött, és ilyen értelemben folytatója lesz annak, amit Ferenc pápa elkezdett. „Nagy változásokra nem számítok.”

Orbán azt mondta, Magyarországon vannak a katolikusok és a reformátusok, és szükség van a lelki vezetőkre, mert bár ezt próbálják pszichológusokkal helyettesíteni a modern világban, a lelki vezetés mégiscsak más, nem kezelés. Szerinte kell valaki, akire lehet hallgatni, és erkölcsi és hitbéli támpontot jelent minden keresztény számára.

„Azt gondolom, hogy mindannyiunknak saját egyházán belül szüksége van valamilyen lelki vezetőre. A modern világ ezt próbálja pótolni pszichológusokkal, de valójában amire igazán szükségünk van, az nem az, hogy kezeljen bennünket valaki, hanem arra, hogy legyen lelki vezetőnk, és a katolikusok biztosan így is tekintenek a Szentatyára. De a reformátusoknak sem mindegy, hogy ki a pápa, mit mond a pápa, mit üzen, milyen hitelveket erősít meg, mert nekünk meg szükségünk van erkölcsi és hitbéli biztos támpontra a világban, és egy ilyen zavaros világban, ahol a keresztény értékek folyamatosan támadás alatt állnak. Tehát szerintem a kálvinista testvéreknek is szükségük van arra, hogy legyen valaki, akire lehet hallgatni, akihez lehet viszonyulni, aki egyfajta, még ezt mondom, erkölcsi és hitbéli támpontot jelent minden keresztény számára. Azt remélem, hogy ez így lesz ezután is” – mondta.

Közleményt adott ki a Honvédelmi Minisztérium Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkarfőnökről csütörtökön. A minisztérium MTI-nek megküldött közleménye azt írja, befejeződött a vizsgálata Ruszin-Szendi NATO-tárgyalásokon való megnyilvánulásairól, és készek nyilvánosságra hozni a jelentést.

„Megállapítottuk, hogy az akkor a kormány békepárti álláspontját képviselni hivatott Ruszin-Szendi Romulusz a hivatalos tárgyalásokon szisztematikusan eltért a magyar kormány hivatalos, háborúellenes álláspontjától, és Ukrajna-barát narratívát képviselt” – közölték.

Csütörtökön bemutatta Magyar Péter a Fidesz őszödi beszédének nevezett dokumentumot. A 2023-as felvételen Szalay-Bobrovniczky Kristóf arról beszél, hogy a kormány döntése értelmében átállunk a háború felé vezető út nulladik fázisára. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter erre a kormányinfón úgy reagált: ez egy lepkefing.


Szerdán döntött a kormány, az árrésstopot kiterjesztik több kozmetikai és háztartási cikkre is, ezeknél 15 százalékban maximálja a kormány a drogériák által alkalmazható árrést. A döntés nem volt váratlan, Nagy Márton már az április 17-i kormányinfón belengette, hogy ezt fogja tanácsolni a kormánynak, azóta pedig gyakorlatilag mindegyik sajtóeseményen erről beszélt a nemzetgazdasági miniszter.

Bővebben erről itt.

Gyurcsány Ferenc lemondott a Demokratikus Koalíció (DK) elnöki posztjáról és minden további posztjáról, a közélettől pedig visszavonult.

A Kormányzati Tájékoztatási Központ (KTK) azt írta a Telexnek, hogy „semmi sem változik! A DK Dobrev Klárával az élen ugyanúgy ukránbarát és Brüsszel utasításait követi, mint a Tisza Párt.”

Csütörtök este, a negyedik körös szavazással megválasztotta a konklávé Ferenc pápa utódját, Robert Prevost amerikai bíborost. Prevost XIV. Leó néven lett pápa.

A beszédéről itt olvashatnak részletesebben.

A miniszterelnök visszatérő vendég péntek reggelente a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország c. műsorában, ahol fél órában szokta ismertetni a kormány álláspontját a bel- és külpolitikáról, a gazdasági eseményekről, Brüsszelről és az ellenzékről.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!