Egyszer még a kormány is támogatta a filmklubot, ami felkerült a Szuverenitásvédelmi Hivatal feketelistájára

331

Nyomásgyakorló szervezetnek minősítette a Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZH) május 13-án a KineDok nevű filmklubot, amiről a szerveződés közleményben írt. A KineDok azért kerülhetett a listára, mert műsorára tűzte a Fanni kertje című, egy transznemű tinédzserről szóló filmet is – írja a 24.hu.

A hivatal május 13-i jelentésében arról ír többek között, hogy a szervező Anthropolis Antropológiai Közhasznú Egyesület uniós forrásokat kapott filmklubok szervezésére, de a KineDok projekt kiemelt célja a közösségépítés és a szemléletformálás is. A hivatal a Fanni kertje említése után arról ír, hogy a projekt feladatai közé tartozik a fiatalok iskolai érzékenyítése is.

A KineDok közleménye szerint a szövegben sok pontatlanság van. Például a Fanni kertjét sosem vetítették iskolákban. Arról is szót ejtenek, hogy a projektet a kezdetek óta támogatja a Nemzeti Kulturális Alap és egy alkalommal támogatta a Miniszterelnökség is, és fő céljuk, „hogy magas színvonalú, a filmes szakma által elismert alkotások kerüljenek a hazai és nemzetközi nézők elé”.

A nyilvánosságot és a civil szférát érintő, a finanszírozást potenciálisan nagyon megnehezítő és szervezeteket megbélyegző ellehetetlenítési törvényjavaslat általános vitája hétfőn zajlott az Országgyűlésben, a megszavazására várhatóan a június 10-i héten kerül sor. A törvény – aminek végrehajtásában az SZH-nak és listájának is fontos szerepe lehet – ellen számos érintett is szolidáris külföldi szerkesztőség tiltakozott, az Európai Parlament is sürgős vitát rendezhet róla szerdán. A Fidesz képviselői szerint viszont a tiltakozók félreértik az egészet, és nincs senkinek félnivalója, aki nem vétkes külföldi érdekek kiszolgálásában.

Azt, hogy miért veszélyezteti a névleg az átláthatóság érdekében benyújtott javaslat a hazai demokratikus nyilvánosságot, itt magyaráztuk el.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!