
„Több ezer olyan történetünk van, amikről szó van most. Kapcsoljátok le a lámpákat, és rakjátok be!” – szólította fel Donald Trump amerikai elnök a Fehér Ház alkalmazottjait szerdán, majd elindítottak egy ötperces videót. Egy olyan videót, aminek a célja gyaníthatóan az Ovális Iroda aktuális vendége, Cyril Ramaphosa dél-afrikai elnök sarokba szorítása volt.
A felvételen többek között a radikális Julius Malema, a dél-afrikai feketék szabadságharcát az elnyomó apartheid rendszer bukása után is folytató kis párt vezetője hőbörgött a parlamentben. A videón mutattak képeket egy gyűlésükről, ahol Malema a „Lődd le a búrt!” kezdetű dal refrénjét skandálta. Ez képletesen arra utal, hogy a dél-afrikai földek zöme még mindig a fehér gyarmatosítók leszármazottjainak kezében van, és azokat egy új törvény szerint idővel ki kellene sajátítania a fekete többségnek. Komoly jogi viták vannak arról Dél-Afrikában, hogy a dal kimeríti-e a gyűlöletbeszéd fogalmát. Mindenesetre Trump erre és kinyomtatott, szó szerint lobogtatott újságcikkekre hivatkozva szembesítette Ramaphosa elnököt azzal, hogy állítása szerint Dél-Afrikában halomra ölik a fehér farmereket.
A BBC leellenőrizte Trump és a bemutatott videója állításait, és többet falsnak talált. Így a vidéki útszakasz mentén felállított keresztek nem ezer fehér farmer sírhelyét jelzik, bár egy gyilkosság miatti tiltakozás során állították fel őket, emlékezve a sok – fehéreket és feketéket is sújtó – emberölés áldozataira. A rettentő rossz közbiztonságú országban tavaly 26 232 embert öltek meg, közülük 44 volt gazda vagy mezőgazdasági dolgozó. Azt a BBC-nek nem sikerült nyilvános adatokból kiderítenie, hogy közülük mennyien voltak fehérek, és mennyien feketék. A cikkből az is kiderült, hogy a Trump által lobogtatott egyik cikk fotója egy kongói nemi erőszakról szóló riport része volt.
A két elnök találkozójának legfontosabb pillanatai videón:
Több tudósítás is azt emelte ki, hogy Ramaphosa nyugodt és higgadt tudott maradni, miközben Trump a „népirtás” és a „halál” szót ismételgette újra meg újra. A dél-afrikai elnök tisztelettel és megfontoltan érvelt amellett, hogy Malema mondásai és a „Lődd le a búrt!” nem a kormányzati politika, hanem az egyik radikális párt hergelésének részei. Azt is mondta, nem véletlenül jött el a dél-afrikai delegációval több fehér afrikáner sportoló, üzletember és egy miniszter is – a harminckét fős kabinetből egyébként heten fehérek –, ők nem lennének ott, ha népirtás zajlana a holland és részben német származású fehérek ellen.
A mai Dél-Afrikában körülbelül 2,7 millió búr él, akik a 4,5 milliós dél-afrikai fehér lakosság jelentős hányadát teszik ki. Trump azzal is érvelt, hogy nemrég 49 fehér afrikánert menekültként az Egyesült Államokba szállíttatott és befogadott – dacára kormányzata iszonyúan szigorú bevándorlási politikájának. Emellett felfüggesztette a Dél-Afrikának juttatott segélyeket, és a dél-afrikai nagykövetet is nem kívánatos személynek nyilvánította – kedvezve a fehérek elnyomásáról szóló narratíváját képviselő szélsőjobbos támogatóinak. Ebbe a Foxból kirúgott trumpista műsorvezető, Tucker Carlson is beszállt a YouTube-csatornáján.
Patrick Gaspard, az Egyesült Államok korábbi, Pretoriába akkreditált nagykövete azt mondta, Trump „szégyenletes látványosságot” csinált a találkozóból.
A most a washingtoni Center for American Progress agytröszt vezetőjeként dolgozó Gaspard szerint senki sem jár jól, ha ilyenkor Trump szabályai szerint viselkedik. Vincent Magwenya dél-afrikai elnöki szóvivő úgy értékelt a helyi sajtónak, hogy látható volt, hogy Ramaphosát „provokálták”, de „nem sétált bele a csapdába”. Cameron Hudson elemző is azt mondta, tévés cirkusz volt az egész találkozó, ami azonban nem lépte át a düh vagy a gúny vörös vonalát.
Később maga Ramaphosa arról beszélt, sokan drámát vártak a találkozótól, majd elnézést kért, hogy ez nem történt meg. Hozzátette, a cseppfolyós gáz és a kritikus ásványkincsek ügyében „nagyon biztató” tárgyalások zajlottak – bár a Dél-Afrikára is kiszabott magas vámokat (31 százalék) nem sikerült enyhíteni.
A CNN szerint a Trump-kormányzat szándékosan állított csapdát Ramaphosának, ezt jelzik a kinyomtatott újságcikkek és az Ovális Irodába betolt tévék is. A bemutatott videót és cikkeket Trump emberei a találkozó után széles körben elkezdték terjeszteni az interneten. Így hát Ramaphosának alig volt esélye, hogy arról beszéljen, amiért jött: kereskedelemről, vámokról, kritikus nyersanyagokról. Ami még érdekes, hogy a két elnök találkozóján a fehérekkel szembeni bánásmód miatt sokat panaszkodó Elon Musk is ott állt, de Trump jelezte egy mondattal, nem oszt neki lapot: „Elon Dél-Afrikából jött, és nem akarok beszélni vele erről, nem lenne méltányos vele szemben.”
A Zelenszkij-példázat
Ramaphosa szeme előtt ott lebeghetett Volodimir Zelenszkij ukrán elnök február végi látogatása az Ovális Irodában, amit az egész világ döbbenten figyelt. Trump és a szintén jelen lévő J. D. Vance alelnök emelt hangon oktatta ki az illő tiszteletről, holott csak azt próbálta elmagyarázni, hogy az oroszok folyamatosan támadják őket. A helyzet annyiban hasonló volt, hogy az ukrán államfő éles kritikákat és támadásokat kapott Washingtonból, Trump a találkozó előtt diktátornak is nevezte őt – miközben a két ország épp aláírni készült az ukrajnai ásványkincsek közös kitermeléséről szóló megállapodást.
Ilyen előzmények után szinte borítékolható volt, hogy valamennyi feszültség lesz a megállapodás miatt Washingtonba látogató Zelenszkij és Trump között. Trump jelezte a tárgyalás sajtónyilvános részén, hogy tudja, Ukrajna nem fog győzni, és Zelenszkij a harmadik világháborúval játszik. Vance pedig agresszívan felkérdezte az ukrán elnököt, hogy egyáltalán köszönetet mondott-e már az amerikai támogatásokért:
Zelenszkij erre azt mondta, „azt hiszi, hogy ha hangosan beszél a háborúról…”, de ekkor Trump közbevágott, és Vance-re mutatva közölte: „nem beszélt hangosan”. „Válaszolhatok?” – kérdezte Zelenszkij, de Trump újra a szavába vágott: „Nem, már eleget beszélt!” Aztán megint egyszerre kezdtek el beszélni. Trump ezt végül azzal zárta le, hogy „nehéz lesz így üzletelni”. Később, egy újabb szócsata után kijelentette Zelenszkijnek, hogy „kemény lesz így üzletet kötni, mert a modorának változnia kell”.
Zelenszkijnek végül megállapodás nélkül kellett elhagynia a Fehér Házat, az ukrán ásványkincsekről végül csak egy sokadik körben, április 30-án állapodtak meg. A fehér házi vitát a demokraták gyalázatosnak, a republikánusok és az oroszok pedig követendőnek és dicséretesnek állították be.
Valóságshow-s veszélyzóna
Zelenszkij esetéhez képest tehát Ramaphosa higgadtabb maradt, de az Axios így is levonta a következtetést: „Trump Ovális Irodája veszélyzóna a világ vezetőinek”. Szerintük Ramaphosa látogatása után sok vezető újra fogja gondolni, hogyan viselkedjen majd a Fehér Házban, ha Trump fogadja az irodájában.
Emlékezetes volt, amikor a Trump-szövetséges izraeli kormányfőt, Benjámin Netanjahut az elnök azzal lepte meg, hogy bejelentette, Izrael kihagyásával közvetlen nukleáris tárgyalásokat kezdett Iránnal. De persze bőven találni ellenpéldákat is: a kanadai–amerikai vámháború és az amerikai elnök bekebelezési vágyainak árnyékában látogatott Trumphoz Kanada új miniszterelnöke. Mark Carney az előjelek ellenére több kisebb sikert is elért, és mindkét vezető pozitívnak értékelte a találkozót. Nayib Bukele salvadori, Emmanuel Macron francia és Keir Starmer brit vezető a hízelgéshez nyúlva szintén jól jött ki a látogatásából.
A CNN az Axiosnál is sarkosabban fogalmazott, az amerikai portál szerint „az új világpolitikai Éhezők viadala” zajlik az Ovális Irodában az utóbbi hónapokban. Az említett találkozókon kívül felidézték II. Abdullah jordán király látogatását is, akivel ugyan nem beszélt emelt hangon Trump, de lesöpörte az uralkodó ellenérzéseit a Gázai övezetben lakók kitelepítése ügyében.
Sok vezető kétszer is meggondolja majd, hogy besétáljon-e a Fehér Ház „csapdájába”, és esetleg más irányban kezd el szövetségest keresni – írták.
Dél-Afrika maga is egyre inkább Kína felé nyit, ami a legjelentősebb kereskedelmi partnere, megelőzve az Egyesült Államokat.
Ahogy a Spectator cikke fogalmazott: az elnöki fogadások szabálykönyvét kidobták az ablakon a Fehér Ház rózsakertjébe, és fel is gyújtották – képletesen persze. „Ez a politika új vadnyugata”, ahol nincsenek előre lefektetett szabályok, ahol bármi megtörténhet. Szerintük ezért a Trump által belengetett kétoldalú kereskedelmi megállapodásokat is nehezebb lesz összehozni majd.
Sokkal nagyobb lett a tétje
A Trump-kormányzat előtt az volt az alapvetés az elnökök többségénél, hogy az újságírók és a fotósok beszaladtak az Ovális Irodába meghallgatni, ahogy az amerikai vezető és aktuális vendége körbeudvarolja egymást, néha még pár kérdést is feltehettek, majd kiterelték őket. A kemény pillanatok nem itt jöttek el, hanem legfeljebb az utána következő hivatalos tárgyalásokon. Ezek után pedig a felek egy sajtótájékoztatón számoltak be az elért eredményekről. Trump második elnöksége alatt aztán felborult ez a protokoll.

Trump ezeken a fehér házi alkalmakon azt mutatja a MAGA-bázisnak (Make America Great Again, Trump szlogenje), hogy Amerika az első, őket szolgálja ki akkor is, amikor túráztatja a külföldi vezetőket. Ebben partnerei a kabinet tagjai is, a politikából épp hátrébb lépdelő, dél-afrikai származású Elon Musk is ott volt Ramaphosa kioktatásakor. Keir Starmer brit kormányfőt pedig szintén Vance alelnök kérdezte arról, van-e még véleményszabadság az Egyesült Királyságban az amerikai techcégekkel kapcsolatban.
A CNN szerint a világ vezetőinek egyensúlyt kell találniuk, ha Trumphoz látogatnak. Nem tűnhetnek gyengének, mert az otthon, a belpolitikai térben is meggyengítheti őket. Ám ha túl agilisak, kihúzhatják a gyufát Trumpnál, ami belföldön erőt mutathat, de ennek megihatják a levét. Starmer többek között azzal tudta lekenyerezni Trumpot, hogy a sajtótájékoztatón váratlanul előrántott egy borítékot III. Károly király levelével, amiben meghívta Trumpot az Egyesült Királyságba:
Az Ovális Iroda átalakulása világszerte feltűnt az elemzőknek. A Times of India arról írt, hogy a helyiség már nem annyira a diplomácia szobája, mintsem egy stúdió díszlete. A trumpi diplomácia inkább elrettentő erejűvé vált, elbizonytalanítja a szövetségeseket, az elnöki pozíciót belpolitikai, önigazoló fegyverré alakítja, elszigeteli az Egyesült Államokat, és végső soron megalázáson keresztül akar dominálni. Eddig egyfajta „áhított kitüntetés” volt a világ vezetőinek, ha fogadta őket az amerikai elnök, de ez mostanra „brutális politikai rajtaütés” lett – vélte a Japan Times.
Vagy épp egy valóságshow, amiben egykori szereplőként Trump is otthon van. Ahogy tanácsadója, Jason Miller fogalmazott az X-en Ramaphosa és Trump találkozójáról:
„Ezt szó szerint az egész világon nézték most. ARANY értékelés!”
A CNN már felvetette, hogy különleges lehetne XIV. Leó pápa látogatása is, hisz a két legnagyobb hatalommal bíró amerikai ülhetne egymás mellé az Ovális Irodában. A meghívást már megkapta az új katolikus egyházfő, de a látogatást valószínűleg intenzív vatikáni–amerikai tárgyalások előzik majd meg arról, ki milyen protokoll szerint viselkedjen a rettegett helyiségben.