49 fehér afrikánernek adott menedékjogot Trump

49 dél-afrikai menekült érkezik hamarosan Washington repterére, miután Donald Trump amerikai kormányzata menekültstátuszt ajánlott fel nekik – írja a Guardian. Feltűnő lehet, hogy annak ellenére kapják meg ezt a státuszt, hogy Dél-Afrikában nincsen háború, se népirtás, ugyanakkor a Trump-kormányzat szerint a fekete többség üldözi a fehér kisebbséget – aminek ellentmond, hogy a jelentős részben fehér politikusok alkotta Demokratikus Szövetség is a kormánykoalíció tagja. A kormányzat vissza is utasítja az amerikai vádakat, „teljesen hamisnak” nevezve azokat.

Sok jogvédő szervezet kritizálja is az amerikai kormányzat hozzáállását a menekültstátusz megadásához. Miközben az dél-afrikai fehér afrikáner kisebbség nincs szisztematikusan üldözve, addig az olyan életveszélyes helyekről, mint Afganisztán, Irak vagy a szaharai Afrika nem fogad be az Egyesült Államok menedékkérelmeket.

A dél-afrikai viták kereszttüzében egy olyan jogszabály áll, ami Washington szerint lehetővé teszi a fehérek tulajdonolta földterületek kisajátítását és elosztását. Ugyanis az apartheid véget ért, de a gyarmatosítók által maguk közt szétosztott földek ügye nem rendeződött, a fekete többség 80 százalékos számarányához képest kevés területet birtokol. Ezt próbálná egy jogszabály orvosolni, de a kabinet szerint nincs szó erőszakos kisajátításról.

A Guardian felidézi a Financial Times korábbi publicisztikáját, amiben Simon Kuper arról írt, Trumpot több, az apartheid idején privilegizált helyzetben lévő fehér család sarja veszi körül. Elon Musk, David Sacks és Peter Thiel is dél-afrikai fehér gyökerekkel rendelkeznek.

Mindenesetre most közölte Pretoria, hogy nem gördít akadályt a kitelepülés elé, tisztviselőkkel segítette is a félszáz Amerikába repülő kivándorló útját. Washingtonban várhatóan kormányzati figurák fogadják majd a családokat. Stephen Miller, a Fehér Ház helyettes kabinetfőnöke azt mondta, ez csak a kezdet, és az afrikánerek helyzete „tankönyvi definíciója annak, amiért a menekültprogramot létrehozták”. Az érkezőknek egyébként segítenek lakhatást, bútorokat, élelmiszert is szerezni többek közt. Trump korábban felfüggesztette a Dél-Afrikának nyújtott amerikai támogatásokat, utalva a „fehérellenes” politikájukra, az Iránnal való szoros kapcsolataikra, valamint az Izrael gázai cselekedetei miatti nemzetközi bírósági keresetre.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!