Megkapta a tagállami többséget az uniós haderőhitel, amit a magyar parlament nyilatkozatban ellenzett
Megállapodtak a SAFE-ről, közölte szerdán az Európai Unió miniszteri Tanácsának soros lengyel elnöksége X-en. A javaslat a REARM nevű uniós haderőfejlesztési kezdeményezés része.
A SAFE-fel 150 milliárd eurós hitelkeretet nyújtanának a tagállamoknak védelmi beruházásokra. Ezt többek között terület- és rakétavédelemre, tüzérségre, drónokra és ellenük bevethető rendszerekre, kibervédelemre költhetnék. Ha akarnak, ebből Ukrajnának is adhatnak kétoldalú támogatást, de ez nem kötelező.
A kezdeményezés segíthet a NATO-tagoknak abban, hogy elérjék a magasabb kiadási célt, amit Donald Trump szeretne, de ami Orbán Viktor szerint tüdőn lőné a magyar gazdaságot. Közösen elvben olcsóbban vehetnek fel hitelt, miközben Magyarország aránytalanul sokat költ kamatkiadásokra és a kormány „ütőképes, harcképes” haderőt akar építeni.
A magyar Parlament ugyanakkor márciusban elfogadott egy határozatot a REARM „új uniós finanszírozási eszköz hitelfelvételi eleméről”. Ez „ellenzi az Európai Bizottság elnöke által javasolt, maximum 150 milliárd eurós eszközhöz szükséges közös európai adósságfelvételt”. A döntést „az európai adósságunióval szembeni elvi fenntartásaival”, valamint az egyszeri helyreállítási alap mögötti hitel tanulságaival indokolta. (Utóbbiból jogállamisági feltételek miatt még mindig nem kérhet rendes kifizetést, pedig az alap jövőre lejár, a Népszava szerint korábbi cikke szerint a SAFE nem végleges szövege alapján a jogállamisági szabályokat is be kellene tartani.) A határozat felszólította a kormányt, hogy ezt az álláspontot képviselje az uniós intézményekben is. A szövegre a Fidesz-KDNP-ből, a Jobbikból, a Mi Hazánkból és a függetlenektől mondtak igent.
Az uniós javaslat elfogadásához viszont a jogalapja miatt elég volt az általában használt minősített többség, vagyis egy kormány egyedül nem tudott vétózni. Lakosságszámtól függően legalább négy kellett volna egy blokkoló kisebbséghez.
Az állandó képviseleti szintű szerdai ülés jegyzőkönyve cikkünk megjelenésekor nem volt elérhető, de a Politico két forrásra hivatkozva arról írt, hogy Magyarország képviselője tartózkodott, ami minősített többségnél gyakorlatilag egy udvarias nemnek számít.
Hivatalosan a miniszterek döntenek a tanácsi álláspontról. A lengyel elnökség szerint ez május 27-én várható. A javaslat jogalapja miatt nem csak az összes tagállam, de az Európai Parlament beleegyezése sem kell. Az Euractiv szerint emiatt a képviselő-testület perre készül.
A kialkudott szöveget még nem tették nyilvánossá, de a Politico úgy értesült, hogy ebben az eredeti javaslathoz képest könnyebbé tették a nem uniós alvállalkozók részvételét. A programba nem csak uniós országok szállhatnak be, ehhez például védelmi partnerséget kell kötniük az EU-val. Az Egyesült Királyság épp hétfőn egyezett meg egy ilyen partnerségről.
A REARM másik részével, a költségvetési szigor lazításával többek között a magyar kormány is élni szeretne.