Egyszerűbb lesz a brit utazás – fontos egyezségre jutott az Európai Unió és az Egyesült Királyság

Fontos és széles körű együttműködési csomagot jelentett be Nagy-Britannia és az Európai Unió. Az egyezség számos területre kiterjed, köztük a halászatra, az utazásra, valamint a két fél közti vámok ügyére is.

Az egyezség 12 évre megnyitja a szigetország tengereit az EU-s halászhajóknak. A Skót Halászok Szövetségének elnöke, Elspeth Macdonald egyenesen katasztrofálisnak nevezte a döntést. Ezzel szemben az Egyesült Királyság közleménye szerint az új együttműködések „csökkenteni fogják az élelmiszerárakat, valamint a bürokráciát, és megnyitják a hozzáférést az uniós piachoz is”.

Az egyezség egy másik eleme lehetővé teszi majd az EU-s, valamint brit állampolgároknak, hogy a két terület közötti utazáskor úgynevezett e-útlevél kapukat használjanak, jelentősen meggyorsítva az útlevélellenőrzési folyamatot.

Egy biztonsági és védelmi partnerséget is kötöttek. Rendszeresített találkozókon túl ez azt jelenti, hogy a britek csatlakozhatnak az uniós védelmi beszerzésekhez, amikre a tervek szerint a tagállamok legfeljebb 150 milliárd eurós hitelt vesznek fel, és a brit hadiipartól is vásárolhatnak a leendő programban.

A fiatalok mobilitásának segítésénél viszont egyelőre csak arra jutottak, hogy tovább tárgyalnak. Ez az Európai Bizottság tájékoztatása alapján időben korlátozott és feltételekhez kötött lehetőséget jelentene, valamint biztosítanák, hogy a résztvevők száma „mindkét félnek elfogadható legyen”. Keir Starmer brit miniszterelnök korábban jelezte, hogy még a fiataloknál sem térnének vissza a szabad mozgás uniós elvéhez, kölcsönös rendszerben gondolkodnak.

Tervben maradt az is, hogy az Egyesült Királyság társulással részt vehetne az Erasmus+ oktatási csereprogramban. A részleteket a „kölcsönösen elfogadható pénzügyi feltételekkel” majd később tisztázzák, hogy biztosítsák a „méltányos egyensúlyt”. (Uniós tagként a brit egyetemek jellemzően több diákot fogadtak, mint küldtek.)

A tervasztalon maradt egy egészségügyi egyezmény is az állatokra, növényekre és élelmiszerekre. Ennek azért lenne nagy jelentősége, mert a brexit utáni brit-uniós egyezség egyik legnehezebb dilemmájává az vált, hogy az Egyesült Királysághoz tartozó Észak-Írország és az EU-tag Írország közötti határon szabad az átjárás, de mivel a britek a vámunióból is kiléptek és az uniós szabályokat sem veszik át, ellenőrzéseket kellene bevezetni. A helyzetet egy 2023-as egyezséggel igyekeztek kezelni, ezt egészítené ki az új megállapodás. A bizottsági tájékoztató alapján a brit szabályoknak dinamikusan igazodnia kellene az uniósakhoz, de az ellenzéki konzervatívok szerint így megadnák magukat az EU-nak.

A tárgyalásokat követő sajtótájékoztatón az Európai Bizottság elnöke, Ursula von der Leyen történelmi pillanatnak nevezte az egyezséget, amely „új fejezetet nyit majd a két fél kapcsolatában.” A brit miniszterelnök, Keir Starmer azt mondta, „hölgyeim és uraim, Nagy-Britannia visszatért a világ színpadára és olyan üzleteket köt, melyek növelik a gazdaságot, és több pénzt juttatnak a dolgozó emberek zsebébe”.

Cikkünkben korábban tévesen szerepelt, hogy útlevél nélkül lehet utazni Nagy-Britannia és az EU-tagországok között, a hibát javítottuk.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!