Orbán szerint elkerülhetetlen, hogy az európai vezetők is tárgyaljanak az oroszokkal
Orbán Viktor szerint Ukrajnában akkor lesz béke, ha Donald Trump folytatja a békekezdeményezését, és Volodimir Zelenszkij után Vlagyimir Putyinnal is találkozik. A magyar kormányfő szerint az is elkerülhetetlen lesz, hogy az európai vezetők is tárgyaljanak Putyinnal, a kérdés csak az, hogy a Trump-Putyin találkozó előtt, vagy utána akarják megtenni ezt – nyilatkozta Orbán a TV2-nek.
Gönczi Gábor, a csatorna munkatársa (és a kormánypárti propagandagépezet egyik legismertebb arca) konkrétan együtt repült Orbánnal Tiranába, így csinálhatott vele „exkluzív interjút”, ahol Orbán főként az ukrán helyzetről beszélt. Szerinte ő már négy hónapja csalódott, de lehet, hogy már három éve, mert ez egy olyan háború, aminek nem szabadott volna elkezdődnie. „De a nemzetközi helyzet, leginkább az, hogy Trump elnök ellenzékben volt akkor, ezt nem tette lehetővé. Ha Trump lett volna az elnök Amerikában, ez a háború, akármit is akarnak az Európaiak, ez a háború sohasem tört volna ki” – sajnálkozott Orbán.
Szerinte ha valaki azt hiszi, hogy az oroszok és az ukránok meg fognak egyezni, az téved, hiszen ez megtörténhetett volna az elmúlt három év bármelyik napján is, de egyszer sem történt meg. „Egyetlen módon lesz itt béke, hogyha Trump elnök folytatja a békekezdeményezését. Zelenszkijjel már tárgyalt, eljött az ideje, hogy leüljön az oroszok elnökével is. Ha az orosz elnökkel Trump elnök tárgyal, akkor teszünk egy nagy lépést, vagy talán meg is érkezünk a békéhez, anélkül nem fog menni” – mondta a miniszterelnök.
Ez egybevág azzal, amit Trump mondott a napokban, az amerikai elnök szerint nem is lehet érdemi előrelépés addig, amíg ő maga nem találkozik az orosz elnökkel – mondjuk korábban már belengette, hogy felhagy a közvetítéssel, Zelenszkijre mutogatott, mint a béke kerékkötője és olyan megállapodást kötött az ukránokkal az ásványkincsek kitermeléséről, amely az eredeti feltételekhez képest kedvezőbb volt Kijev számára, de az ukrán vezetés továbbra sem kapott érte konkrét biztonsági garanciákat. Trump amúgy a beiktatása előtt egy napon belül békét ígért, márciusban már úgy fogalmazott, „kicsit szarkasztikus volt”, mikor ezt mondta.
Orbán arról is beszélt, hogy az európaiak számára elkerülhetetlen, hogy előbb vagy utóbb, de tárgyaljanak az orosz elnökkel is. Ez sem újdonság, Orbán korábban is javasolta, hogy az EU az USA-hoz (és az ő saját, a tagállamok túlnyomó részét felhúzó „békemissziójához”) hasonlóan lépjen közvetlen kapcsolatba Oroszországgal. Szerinte a kérdés az, hogy az európai vezetők a Trump-Putyin találkozó előtt, vagy csak utána akarják ezt megtenni. Szerinte ma az európai vezetők egy része ezt nem látja be, azt gondolja, hogy egy orosz-ukrán megállapodás hozza el a békét – de ez szerinte illúzió, az orosz elnökkel tárgyalni kell.
Szerinte itt „a nagykutyákon, a nagy államok vezetőin van a világ szeme”, a németeknek és a franciáknak kellene magukat elszánni. Ráadásul, tette hozzá, az ukrán helyzet bonyolult, mert „Magyarországgal szemben is, aki egy NATO-tagállam, titkosszolgálati akciókat hajtanak végre, meg akarják akadályozni, hogy a magyarok véleményt mondjanak Ukrajna eurós tagságáról”, és „mindenképp be akarják magukat erőszakolni az unióba, mert ettől remélik a túlélésüket”. Szerinte ez egy bonyolult helyzet, mind az oroszok, mind az ukránok szempontjait össze kell valahogy hangolni.
Orbán aztán elfogadhatatlannak nevezte, hogy a NATO-val állítólag jó viszonyra törekedő, de a szövetséghez nem tartozó Ukrajna „titkosszolgálati akciókat hajt végre, és egy jól koordinált, megszervezett, pénzelt dezinformációs lejárató kampányt folytat egy NATO-tagállam (azaz Magyarország) ellen”. A miniszterelnök arra a kérdésre válaszolva mondta ezt, hogy miről fog tárgyalni Mark Ruttével, a NATO főtitkárával az Európai Politikai Közösség csúcstalálkozóján Tiranában. Erről, illetve arról, hogy Orbán az Ukrajnában elfogott állítólagos magyar ügynökökről viszont nem beszélt, ebben a cikkben írtunk bővebben.