Kallas: 27-ből 26 külügyminiszter üdvözölte az EU függetlenedési tervét az orosz energiától

Kallas: 27-ből 26 külügyminiszter üdvözölte az EU függetlenedési tervét az orosz energiától
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter az Európai Unió Tanácsának 2025. május 7-8-i informális találkozóján Varsóban – Fotó: Szijjártó Péter Facebook-oldala

876

Háborús hangulat uralkodott az uniós külügyminiszterek informális ülésén, jelentette ki csütörtökön Szijjártó Péter. A külgazdasági és külügyminiszter szerdán utazott Varsóba, hogy részt vegyen a miniszteri Tanács soros lengyel elnöksége alatt rendezett kétnapos „Gymnichen”. (Az előző ilyen találkozó volt az, amit a magyar elnökség alatt több kormány tiltakozása miatt gyakorlatilag Brüsszelbe tettek át Budapestről.)

A külgazdasági és külügyminiszter közölte: „Brüsszel” még több fegyvert és pénzt akar küldeni Ukrajnába, „mindennek a rendkívül magas árát a magyar emberekkel akarják megfizettetni”. Bejelentette, hogy a lengyel elnökség egy új pénzügyi eszközt tervez „Ukrajna fegyverkezésének támogatására”, de ezt a magyar kormány nem támogatja.

A miniszter szerint „világossá vált” az is, hogy „Brüsszel szándéka szerint” a 2028-ban induló többéves költségvetésben több százmilliárd eurót szánnak Ukrajna finanszírozására, még mielőtt csatlakozna. (Nem részletezte, kit vagy mit ért Belgium fővárosa alatt. A büdzsére még nincs hivatalos javaslat, bár az Európai Bizottság a nyárra várható bejelentés előtt egy rövid februári vázlatban számok nélkül Ukrajnát is emlegette. A költségvetésről az Európai Parlamentnek és egyhangúlag a tagállamoknak kell majd megegyezniük, előbbi épp szerdán fogadott el egy előzetes állásfoglalást Strasbourgban.)

Szijjártó emlékeztetett az Ukrajna EU-tagságáról indított nemzeti konzultációra, és arra, hogy a csatlakozáshoz egyhangú jóváhagyás kell a tagállamok vezetésétől. Nem csak ehhez, hanem a csatlakozási folyamat minden fontos lépéséhez, köztük a 35 tárgyalási fejezet csoportjainak megnyitásához és lezárásához is egyhangúság kell. Még egyet sem tudtak megnyitni, és Radosław Sikorski lengyel külügyminiszter az ülés végén közölte, hogy a magyar kormány ezt továbbra is blokkolja.

Május végén új szankciók jöhetnek

Szijjártó szégyennek nevezte, hogy „éppen szétverik az európai demokráciát” szerinte kötelezően egyhangú területeken keresett kerülőutakkal. A miniszter nem részletezte, mire gondolt, de arra az ütemtervre utalhatott, amit az Európai Bizottság a héten mutatott be, hogy teljesen megszüntesse az orosz energiafüggőséget. A részletes jogszabályokat júniusban nyújtják be, és a testület előre jelezte, hogy a terv egy részét az alapesetben használt minősített többséggel fogadnák el, azaz egy-két tagállam kormánya nem tudná vétózni.

Kaja Kallas uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő az ülés végén elmondta, hogy ez a terv is szóba került. Szerinte a 27-ből 26-an üdvözölték, csak egyvalaki nem. „Mindig ugyanaz” – tette hozzá Sikorski.

Szijjártó már a terv nyilvánosságra hozásakor közölte, hogy az ötlet „erőszakos, mesterséges, ideológiai alapú”, és súlyosan sértené a tagállamok önrendelkezését, mert minden ország maga dönthet arról, honnan vásárol energiát, de Robert Fico szlovák kormányfő is elfogadhatatlannak nevezte a tervet.

Dolgoznak a következő szankciós csomagon is, amit Kallas reményei szerint a következő külügyminiszteri ülésen, május végén elfogadhatnak, mert szerinte a békéhez nagyobb nyomás kell.

Pénteken Ukrajnába utaznak (nem részletezte, kikkel), és egy nemzetközi büntetőbíróságról kötnek egy politikai megállapodást. „Akik valóban a békét támogatják, nem állhatnak Putyin mellett”, nekik „inkább Ukrajnában kellene lenniük, mint Moszkvában” – üzent többek között Ficónak és Aleksandar Vučić szerb elnöknek, akik az orosz fővárosba utaztak az ottani éves katonai parádéra, amivel a második világháborús győzelemre emlékeznek.

Kallas: Nem titok, hogy vannak nehézségek az USA-val

Szijjártó „nevetséges panaszáradatot” hallgatott végig arról, hogy az Egyesült Államok hogyan avatkozik bele különböző országok belügyeibe, holott elzárta a USAID-forrásokat, miközben senki nem panaszkodott, amikor például 2022-ben az USA-ból támogatták az ellenzéki összefogást.

„Nem titok, hogy vannak… nehézségek” a kapcsolatokban az Egyesült Államokkal – ismerte el egy hosszú szünettel Kallas, de szerinte „pozitív úton” járnak.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!