Teljesen megszüntetné az orosz energiafüggést az Európai Bizottság

486

Az Európai Bizottság kedden bemutatta a javaslatot, amivel az EU teljesen leválna az orosz energiaforrásokról. A REPowerEU ütemterve fokozatosan kivonná az orosz olaj-, gáz- és atomenergiát az uniós piacokról. (A 2022-ben indított REPowerEU volt az egyik ok, ami miatt 2023-ban a magyar kormány is kiegészítette a helyreállítási alap elköltéséről szóló tervét.)

A testület szerint az eddigi szankciókkal jelentős lépéseket tettek, például az orosz gázimport aránya 45 százalékról 19-re csökkent. Szankciókkal betiltották az orosz szén behozatalát, az olajimport pedig a 2022 eleji 27 százalékról mostanra háromra csökkent. Ugyanakkor elismeri, hogy 2024-ben fellendült az orosz gázimport, ezért összehangoltabb intézkedésekre van szükség, mert a túlzott orosz függőség „biztonsági fenyegetést jelent”.

A tagállamokat felkérik, hogy év végéig készítsenek olyan nemzeti terveket, amelyekben meghatározzák, hogyan járulnak hozzá az orosz gáz, atomenergia és olaj behozatalának fokozatos megszüntetéséhez. Többek között a gázkereslet összevonásával és az infrastruktúra jobb kihasználásával felgyorsítanák az energetikai átállást és több forrást vonnak be. Javítani fogják az orosz gáz nyomon követését az uniós piacokon.

Az orosz gázt (vezetékes gázt vagy LNG-t) szállító szolgáltatókkal új szerződést nem lehet kötni, a meglévő azonnali (spot) szerződéseket pedig 2025 végéig meg kell szüntetni.” Az Európai Bizottság 2027 végére teljesen leállítaná az orosz gáz behozatalát.

Fokoznák a fellépést az orosz olajat szállító árnyékflotta ellen. Korlátoznák az új szállítási szerződéseket az Oroszországból származó uránra, dúsított uránra és egyéb nukleáris anyagokra.

Az Európai Bizottság szerint úgy alakították ki az intézkedéseket, hogy megőrizzék az EU energiaellátásának biztonságát, ugyanakkor korlátozzák a hatásukat az árakra és a piacokra.

A mostani bejelentést júniusban jogalkotási javaslatok követik, ígérte a testület. Dan Jørgensen biztos a Népszava kérdésére közölte: a jogszabályokba a társdöntéshozóknak, azaz az Európai Parlamentnek, valamint a miniszteri Tanácsnak is bele kell egyezniük. A terv „egy részénél” elég lesz a minősített többség. (Az alapesetben használt szavazási módszernél egyetlen kormány önmagában nem vétózhat, legalább négy nagyobbra vagy több kisebbre van ehhez szükség a lakosságuk számától függően.) Hangsúlyozta, hogy az egyhangúlag elfogadott szankciókkal szemben ezeket a jogszabályokat nem kell meghosszabbítgatni, és

ha valahol nem alkalmazzák, „természetesen megvannak a normális eljárásaink”.

(A testület ilyenkor kötelezettségszegési eljárást indíthat, ami ugyan akár évekig is tarthat, de a vége pénzbüntetés lehet.)

Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök a tavalyi budapesti EU-csúcs után vetette fel, hogy – az árukereskedelmi többlet csökkentésére, amit Donald Trump elnök szokott emlegetni – több LNG-t vehetnének az Egyesült Államoktól, ezt az USA kormányából is szorgalmazzák.

A magyar kormány korábban többször jelezte: szerinte az orosz energiahordozók nélkül nem lehetne ellátni az országot. „Ez fizika és matematika kérdése” – jelentette ki tavaly Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. A kormány elégedett az energetikai együttműködéssel Oroszországgal, még ha „ennek kimondásához kell is ma némi bátorság Európában”.

A Politico hétfőn arról írt, hogy az Európai Bizottság magyar tagja, az egészségügyért és állatjólétért felelős Várhelyi Olivér kifogásolta az energiaügyi tervezetet. A biztosok nem fogadhatnak el utasításokat a küldő kormányaiktól.

Frissítés: Szijjártó a terv bejelentése után arról beszélt egy Facebook-bejegyzésben, hogy

a javaslat „erőszakos, mesterséges, ideológiai alapú”,

és súlyosan sértené a tagállamok önrendelkezését, mert minden ország maga dönthet arról, honnan vásárol energiát. Az ellátás nem politikai ügy, hanem „kőkemény fizikai kérdés”: onnan lehet földgázt és kőolajat venni, ahonnan vezetékek jönnek. Szerinte „többek között Magyarországgal” fizettetnék meg „Ukrajna esztelen és mérhetetlen támogatásának az árát”, veszélybe sodornák az energiabiztonságot és áremelési veszélyt okoznának.

Kapcsolódó
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!