Trump rendelete miatt a CIA titkosítatlan emailben küldte el a Fehér Háznak az alkalmazottai nevét
A CIA-t is elérték a szövetségi munkaerő megvágására irányuló, Donald Trump által aláírt elnöki rendelet hullámai, az ügynökségnek egy titkosítatlan, teljesen hétköznapi emailben kellett elküldenie számos alkalmazott nevét a Fehér Háznak. Erre azért volt szükség, hogy megfeleljenek a rendeletben foglaltaknak. A CIA jelenlegi tisztviselői szerint nincs is ezzel semmi baj, volt ügynökök szerint azonban óriási biztonsági kockázatot vállaltak be ezzel – írja a New York Times.
Az ügynökségnek az elmúlt két évben felvett, egyelőre próbaidős alkalmazottak neveit kellett átküldenie, egészen pontosan a keresztneveiket, és a vezetékneveik kezdőbetűit. Az érintettek között számos olyan elemző és ügynök van, akik kifejezetten Kínával foglalkoznak – az ő neveiket általában lakat alatt őrzik a CIA-nél, mert a kínai hekkerek folyamatosan dolgoznak az azonosításukon. De általánosan is igaz, hogy ezeket a neveket nem szokták titkosítatlan rendszereken tárolni.
A CIA jelenlegi tisztviselői a New York Timesnak megerősítették a küldés tényét, de szerintük elegendő óvintézkedés volt az, hogy a vezetéknevüket nem tették bele a listába. Az ügynökség volt alkalmazottai szerint viszont nyilvánvaló, hogy ha ezek az adatok illetéktelenek kezébe kerülnek, akkor más, nyilvánosan elérhető információkkal összevetve be lehet azonosítani az ügynököket. Amiatt is többen aggódnak, hogy a nevek végül Elon Musk szövetségi költségcsökkentő csapatánál kötnek ki,
ahol szintén sok, frissen felvett szoftvermérnök dolgozik, és innen még könnyebben tudnák megszerezni őket a külföldi hírszerzők.
Azt nem tudni, hogy hány ember nevét kellett elküldenie a CIA-nek, mert ez továbbra is titkosított adat, de tavaly az ügynökség több embert vett fel, mint a 2001-es terrortámadásokat követő időszak óta bármikor. A CIA előző igazgatója jelentősen növelte a Kínára fókuszáló alkalmazottakra költött pénz arányát, azaz ha a leépítések az előző két évben felvettekre vonatkoznak, az aránytalanul érintené a kínaiul beszélőket és ebbe az etnikai csoportba tartozókat.
Ez ellen szól ugyanakkor, hogy a CIA új igazgatója, John Ratcliffe már jelezte, hogy Kínát kiemelten akarja kezelni, és eddig úgy tűnt, hogy inkább a régebb óta ott dolgozókat szeretné korábban nyugdíjba küldeni. A szövetségi költségcsökkentés ötlete alapvetően Elon Musktól származik, aki a DOGE nevű pszeudo-minisztériumnál ügyködik a kormányzati bürokrácia racionalizálásán.
Ennek a folyamatnak a része például az USAID nevű segélyszervezet vegzálása, és a home office beszüntetése is. A pénzügyminisztériumot egyébként már be is perelték azért, mert a DOGE számára elérhetővé tette a szövetségi állam fizetési rendszereit. A pert indító Public Citizen szerint Elon Musk és a hivatalos kormányzati szervnek nem számító DOGE jogtalanul fér hozzá az állami dolgozók személyes pénzügyi adataihoz, a szövetségi pénzügyminisztérium pedig jogtalanul adott hozzáférést ezekhez a rendszerekhez, ezért a bíróságnak ezt meg kell gátolnia.