Szijjártó mellett legördült egy milliomodik Audi, ő már az autóipar Bajnokok Ligájában látja az országot
A kormány új stratégiai együttműködési megállapodást kötött az Audival, ami a hazai autóipar egyik legstabilabb tartóoszlopaként nem csupán a magyar gazdaság jelenét, hanem a jövőjét is jelenti – közölte az MTI szerint Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter pénteken Győrben, ahol legördült az egymilliomodik Q3-as modell is a gyártósorról.
Szijjártó az Audi Hungária ünnepségén arról számolt be, hogy az új stratégiai együttműködési megállapodás legfőbb célja, hogy a német autógyártó újabb beruházások helyszínéül válassza Győrt, hogy növelje ezzel Magyarország erejét, segítve a gazdaság gyors és sikeres dimenzióváltását. Felsorolta ezek után, hogy mire szövetkezett a kormány az Audival:
- „hogy egyszerre leszünk sikeresek az elektromobilitás által dominált új autóipari korszakban”;
- „hogy itt, Győrben, a vezető szerepet játsszák önök az ipari modernizációs folyamatokban, legyen szó a robotizálásról, az automatizálásról, a digitalizációról”;
- „hogy korunk egyik legfontosabb kihívását, ami az energiaellátást illeti, minél hatékonyabban együtt tudjuk legyőzni”;
- „hogy az Audi Győrött a termelés mellett új szegmensekben, a szolgáltatásban és a kutatás-fejlesztésben is erősítse a jelenlétét”;
- „hogy legyen egyre szorosabb az együttműködés az Audi és az egyetem, valamint az Audi és a győri szakképző iskolák között”.
A mostani gazdasági folyamatok – értsd: az iparág hazai mélyrepülése, amit a trumpi vámok is veszélyeztetnek – dacára Szijjártó azt mondta, ugyan az utóbbi évek válságai során többször is teljesen a feje tetejére állt a világgazdaság, az nem változott, hogy a globális gazdaság gerincoszlopa továbbra is az autóipar, amely technológiai forradalmon megy keresztül. Hozzátette, az is világos lett, hogy az az ország tud gazdaságilag sikeres lenni, ami sikeres az autóiparban, és ezért Magyarország stratégiailag az európai autógyártás központja akar lenni. Sikerült:
„Örömmel és talán mindenfajta túlzás nélkül (...) tudom azt mondani, hogy ez a gazdaságstratégiai célkitűzésünk sikeres lett: Magyarország az autóipar technológiai forradalmának globális éllovasa.”
A miniszter szerint az utóbbi 15 évben a négyszeresére nőtt a hazai autóipari termelés értéke, tavaly elérte a 13 ezer milliárd forintot, az ágazatban pedig több mint 160 ezren dolgoznak. Magyarország szerint a világ azon három országa közé fog tartozni, ahol „mindhárom német prémium autómárka működő gyárral fog rendelkezni”, ráadásul mindhárom idehozta „elektromobilitási stratégiájának a szívét”. Hozzátette még, a kormány az elmúlt tíz évben 244 nagy autóipari beruházáshoz nyújtott támogatást, amelyek összesen 6100 milliárd forintos értéket képviselnek, és 61 ezer új munkahelyet hoztak létre.
Ha az összes gyár termelésbe áll majd, akkor – focis hasonlat következett – „Magyarország egyből a globális autóipar Bajnokok Ligájában selejtező nélkül a csoportkörbe jut”.
Szijjártó lefordította ezt számokra is, szerinte a gyárak egyszerre fognak termelni „több mint egymillió autót, több mint kétmillió motort, és miénk lesz a világon a második legnagyobb kapacitás az elektromos akkumulátorok gyártása tekintetében”. Ez persze szerinte nem lenne lehetséges Győr és az Audi nélkül. A cég három évtized alatt 5200 milliárd forint beruházást hajtott végre a városban, több mint 12 ezren dolgoznak a gyárában, aminek termelése „a magyar exportteljesítmény egyik legfontosabb összetevője”.
Épp előző nap jelentette be a kormány, hogy együttműködési megállapodást köt a kínai autógyártó BYD-vel, ami Szegeden épít óriásgyárat. Másnap, pénteken az is kiderült, a cég Újbudára költözteti Hollandiából az európai központját.