Nem indokolt a „piperék” árrésstopja a kereskedők szerint

A kereskedelem szerint nem indokolt a háztartási szerek árrésstopja, válaszolta a Telex kérdésére az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ). Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter már áprilisban is beszélt a „piperék” árrésének stopjáról, végül egy keddi Facebook-videóban bejelentette, hogy árréskorlátozást vezetne be a kormány a háztartási cikkeket árusító boltok termékeire május közepétől szeptember elejéig. Az erről szóló előterjesztést szerdán tárgyalhatja a kormány, csütörtökön pedig el is fogadhatja.

Az OKSZ megismételte korábbi álláspontját, miszerint az árrésstop csak rövid távon fojtja le az inflációt, közben visszafordíthatatlan károkat okoz a nemzetgazdaságnak. Kozák Tamás főtitkár szerint az infláció csökkent, az árrésstop elérte a hatását, így a káros hatások elkerülése érdekében a kormány érveivel összhangban az árrésstop kivezetését javasolják.

Az OKSZ a „piperék” árrésstopjáról nem volt szakmai egyeztetés.

A szervezet álláspontja szerint az árrésstop meghosszabbítása és kiterjesztése „teljesen ellentétes a piacgazdaság működési logikájával, hosszú évekre tönkreteszi a hazai kiskereskedelem működését, aminek végső soron a magyar családok és nyugdíjasok isszák meg a levét”.

Ami a háztartási szereket illeti, az OKSZ szerint rövid távon sem indokolt, hogy a kormány ezekre is kiterjessze a stopot. „Ebben a termékkörben az elmúlt egy évben regisztrált áremelkedés minimális volt, a háztartási szerek pillanatnyilag lefelé húzzák az inflációt, azaz nem volt az elmúlt hónapokban jelentős áremelkedés. A termékkör súlya a fogyasztói kosárban az élelmiszerek 25–30 százalékával szemben 2–3 százalék, ami miatt egy esetleges jelentős árcsökkenés sem hat érdemben az inflációra. Az élelmiszerekkel ellentétben ebben a termékcsoportban a forgalmazott márkákat döntően globális multinacionális cégek birtokolják, a saját márkás termékek súlya pedig elenyésző. Míg az élelmiszereknél a kiskereskedelem élénk és előremutató párbeszédet folytat a jórészt hazai beszállítókkal, ebben a termékkörben erre korlátozottak a lehetőségek.”

Az OKSZ azt is hozzáteszi, hogy bár nem ismerik az árréskorlátozás mértékét és a konkrét cikkelemek listáját, de annyit már most meg lehet becsülni, hogy a kozmetikai, testápolási és háztartási cikkek forgalma nem több mint 3 százaléka a teljes lakossági fogyasztásnak, ezért a várt makroszintű inflációs hatás nem jelentős, főleg, hogy kis árrugalmasságú cikkekről van szó. (Az árrugalmasság azt méri, hogy hogyan változik egy adott termék kereslete vagy kínálata, ha 1 százalékkal növekszik az ár.) Vállalati szinten viszont egy ilyen intézkedés nyereségcsökkenést, veszteséget okoz. „Minden 1 forint vállalati szintű hozzáadottérték-csökkenés 1 forint GDP-csökkenést jelent.”

Nagy Márton április végén arról beszélt, hogy akár nyár végéig is velünk maradhat az árrésstop, a bevezetés idején a kormány azt mondta, először május végén vezethetik ki a korlátozást. A kereskedők az elmúlt hetekben több alkalommal is kérlelték a kormányt, hogy szüntesse meg a korlátozást.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!