Az ellehetetlenítési törvény miatt megszűnhet a gyerekjogokkal foglalkozó Hintalovon Alapítvány
Gyurkó Szilvia gyermekvédelmi szakértő arról beszélt az Indexnek, hogy az ellehetetlenítési törvény miatt megszűnhet a gyerekjogokkal foglalkozó Hintalovon Alapítvány.
Az alapítvány vezetője szerint az évek alatt nagyjából 100 millió forintnyi uniós vagy más európai pályázati forrást kaptak, amit aztán magyar gyerekekkel kapcsolatos tanácsadásra, felmérésekre, támogató szakmai munkára fordítottak. Ha ebben a formában lép életbe június 1-jétől a kormány által átláthatósági törvényként emlegetett szabályozás, akkor az a Hintalovon Alapítvány működését is ellehetetlenítheti, hacsak nem kapnak hazai adományokat – mondta a szakértő.
Gyurkó szerint az is lehet, hogy a nemrég kiadott gyermekjogi jelentésük lesz az utolsó.
A magyar gyermekjogi helyzetet vizsgáló jelentést 2016 óta minden évben elkészíti az alapítvány szakértői csapata. Az előző év vízválasztó volt a gyermekvédelemben, ehhez a kegyelmi ügy társadalmi és politikai következményei, a szakemberhiány és a gyerekek mentális állapotának romlása is hozzájárult. Az idén kiadott legfrissebb gyermekjogi jelentést bővebben itt szemléztük.
A tervezet ellen több tüntetés is zajlott már, a különböző pártokon kívül többek közt a bírók és a reklámszakemberek is kiálltak ellene.
Arról korábban élő adásban is beszéltünk, mit jelent az ellehetetlenítési törvény, és mi lesz a hatása. Azt, hogy miért veszélyezteti a névleg az átláthatóság érdekében benyújtott javaslat a hazai demokratikus nyilvánosságot, itt magyaráztuk el.
Független szerkesztőségek – a Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán – közös rendkívüli élő műsorral reagáltak a javaslatra. A törvény ellen számos érintett is szolidáris külföldi szerkesztőség tiltakozott. A Fidesz képviselői szerint viszont a tiltakozók félreértik az egészet, és nincs senkinek félnivalója, aki nem vétkes külföldi érdekek kiszolgálásában.
A nyilvánosságot és a civil szférát érintő, a finanszírozást potenciálisan nagyon megnehezítő és szervezeteket megbélyegző törvényjavaslat általános vitája hétfőn zajlott az Országgyűlésben, a megszavazására várhatóan a június 10-i héten kerül sor.