A rendőri erőszak és az ellehetetlenítési törvény ellen tüntettek a Széchenyi téren

Szombat délután hat órára tüntetést szervezett egy magánszemély a budapesti Széchenyi István térre. Rutz Tamás, a demonstráció szervezője azt mondta a Telexnek, hogy a szegedi kábítószeres eset miatt hirdette meg az eseményt. A rendőrök még márciusban testi kényszert alkalmaztak egy kunszentmártoni férfi ellen, akinél több csomag szintetikus kábítószert találtak. A férfi rosszul lett, később pedig meghalt a kórházban.
Mivel időközben Halász János beterjesztette a civil szervezetek és a független sajtó működését ellehetetlenítő törvényjavaslatát is, Rutz az ez elleni tiltakozást is felvette a demonstrációja témái közé. Szombat kora este viszonylag kevesen gyűltek össze a Lánchíd pesti hídfőjénél, a Széchenyi téren. A rendezvényen felszólalt Iváncsik Fanni, a Roma Női Hálózat aktivistája. Azt mondta, hogy Magyarországon nőnek, roma nőnek, fiatalnak és gyerektelennek lenni harc, bűn, „rendszerkritikusnak lenni pedig hazaárulás”. Egy másik felszólaló arról beszélt, hogy „ez a rendszer, ahol a férfiuralom kezet fog a hatalmi arroganciával”. Szerinte „a nők nem a rendőrséghez fordulnak segítségért, hanem inkább hallgatnak”. Majd hozzátette,
„minket nem lehet többé megfélemlíteni, nem lehet többé elhallgattatni, nem lehet többé szétverni”.
Lőcsei Lajos, a Momentum alelnöke szerint „elég intenzív utcai jelenlét van ma Magyarországon”. Megköszönte az embereknek, hogy itt vannak, és nem hagyják abba. Lőcsei azt mondta, azért jönnek ki tüntetni, mert elegük van a rendszerből és a jogfosztásból. Szerinte a rendszer mindent el fog követni, hogy szétszakítsa az embereket, de összefogva a hatalom is megállítható.
Szabó Bence pedig azt mondta, „ki nem szarja le, hogy nem tudnak átmenni az emberek a hídon, sokkal fontosabb dolgokért vagyunk kint az utcán”. Az egyik hídfoglalós tüntetésen fellökött momentumos arra kérte a demonstrálókat, hogy hétről hétre menjenek ki az utcára, és mutassák meg, senki nincs egyedül. A szervezők nem sokkal szombat este hét óra előtt lezárták a tüntetést.
Az esemény leírása szerint a dílerek elleni hajtóvadászatnak már halálos áldozata is van, miközben a kormány megpróbál felszámolni minden „másképp gondolkodó szervezetet” az ellehetetlenítési törvénytervezettel. A szervezők egyebek mellett követelték Horváth László drogügyi kormánybiztos lemondását, Halász János fideszes országgyűlési képviselő távozását a közéletből, a rendőri túlkapások kivizsgálását, valamint azt is, hogy az állam biztosítsa a gyülekezési, egyesülési jogot, illetve a szólásszabadságot.



A kormány 2013-as drogstratégiájának már öt éve drogmentessé kellett volna tennie Magyarországot, ez nem sikerült. Mi több, a kormány szerint 2025 elejére akkora lett a drogprobléma Magyarországon, különösen a dizájnerdrogok miatt, hogy maga Orbán Viktor szólította fel évértékelő beszédében Pintér Sándor belügyminisztert a dílerek elleni hajtóvadászat elrendelésére. Erre külön kormánybiztost is kineveztek, Horváth László azt a nem túl könnyű feladatot kapta, hogy számolja fel a kábítószer-kereskedelmet Magyarországon.
Arról korábban élő adásban is beszéltünk, mit jelent az ellehetetlenítési törvény, és mi lesz a hatása. Független szerkesztőségek – a Telex, a 444, a HVG, a 24.hu és a Partizán – közös rendkívüli élő műsorral reagáltak a javaslatra, ebben a cikkben pedig arról írtunk, mivel járhat a gyakorlatban az ellehetetlenítési törvény.