Szájkarate: „Vége van, kicsi!” vs. „A Gyurcsány-szál”

Ez itt a Szájkarate, a Telex cikksorozata, amiben az olvasók szavazhatják meg a NER tizenöt évének ikonikus mondatát. Arról, hogy miért és hogyan működik ez, itt írtunk.
Lassan a végjátékban vagyunk, hétfőtől csütörtökig most arról dönthetnek a Telex-olvasók, hogy melyik négy idézet jut az elődöntőbe. Itt más csak nagyon ismert, ezer százalékos mémpotenciállal bíró, a magyar közbeszédbe bekerült és ott megkövesedett, közmondássá vált idézetek játszanak. Fussunk is neki a mai meccsnek!
„Vége van, kicsi” – Menczer Tamás, 2024
Amikor egy ország megtudta, hogy a „kicsi”, az lehet politikailag célzott sértés is. Lehet, hogy egyszerűbb lenne a teljes kontextus ismertetése helyett csak belinkelni egy vicsorgó vérebet, de nekifutok: amikor már úgy sejtettük, hogy a TV2 péniszriportjánál úgysem lesz súlyosabb semmi, felbukkant Menczer Tamás, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója és a pécsi gyerekotthon előtt úgy kezdte cukkolni Magyar Pétert, hogy az minimum beletunkolja a fejét a betonba. Ismétlem, a Fidesz-KDNP kommunikációs igazgatója tuskó módon viselkedett, hogy a legnagyobb ellenzéki párt vezéregyénisége megverje. Magyar az első percekben rájött, hogy provokálják, és nem lehetett megzavarni az egyensúlyát, Menczer viszont azóta az agyvérzéses állapotra emlékeztető hírleveleiben rajta maradt a Magyar-ellenes dilivonaton, és örökre megváltoztatta a „kicsi” jelentését.
A végevankicsizés az első fordulóban Orbán emlékezetes, kínos kampányvideójának tételmondatát („Na helló, röfik”) nyomta le, meggyőző 75 százalékos szavazataránnyal, a másodikban egy másik állatos szállóigét, a hírhedt vak komondort győzte le, ezúttal 68 százaléknyi szavazatot begyűjtve.
„Ami azonban sokkal lényegesebb, az a történetben meghúzódó Gyurcsány-szál” – Sümeghi Lóránt, 2016
Orbán és Gyurcsány olyan, mint Batman és Joker: ugyanannak az éremnek a két oldala, egymás tükörképei, ősellenségek, akiknek szükségük van egymásra, de annyira, hogy egymás nélkül nem is igazán értelmezhető a létezésük. Ennek megfelelően a gyurcsányozás nagyjából olyan alapvető eleme a fideszességnek, mint a lélegzés. Az igazán gyakorlottak bármilyen élethelyzetben és bármilyen témáról képesek egyetlen asszociációs triplaszaltóval átkötni Gyurcsányra, ahogyan ezt idézetünk forrása is mutatja. Ami amúgy egy másik Fidesz-ősellenségről, Soros Györgyről szól, de a szerző ebben is, rutinból megtalálta Gyurcsányt. Biztos, hogy nem Sümeghi Lóránt cikke volt az első ilyen mutatvány, és még csak nem is a legbravúrosabb, valamiért mégis ebből a megfogalmazásból lett internetszerte idézett mém.
Ja, és hogy kicsoda Sümeghi Lóránt? Ez jó kérdés, az idézet a méltán elfeledett 888.hu egyik cikkéből való, de van neki szerzői oldala az Origón, a Mandineren és a Magyar Nemzeten is, néha a Századvég vezető elemzőjeként hivatkoznak rá, de erről meg a Századvég oldala nem tud. Mindenesetre jó eséllyel ez a mondat a karrierje csúcspontja, bármelyik propagandista megirigyelhetné.
A biturbó gyurcsányozának az első fordulóban a kormány általános lepattintó szövege („Reménytelen helyzetben lévő emberek kétségbeesett próbálkozásával a kormány nem foglalkozik”) volt az ellenfele, és szoros meccsen, a szavazatok 50,9 százalékával nyert; a második menetben pedig Rogán Antal legendás mantrája, a keményen dolgozó kisemberek ellen nyert, 57,8 százaléknyi szavazattal.