Tarlós István: Karácsonynak nem kellett tudnia arról a szerződésről
„Mikor én odakerültem a város élére 2010-ben, akkor Bolla Tibor már évek óta ott dolgozott, mint vezérigazgató-helyettes […], célszerű volt olyat kinevezni, akinek van helyismerete, és mivel Bolla Tibor nem sározódott be a korábbi BKV-ügyekkel, ezért történt, hogy őt neveztük ki vezérigazgatónak. És meg kell mondjam, hogy vele nem volt semmi bajunk. Egy kellemes ember volt, lojális, a napi munkában hatékony. Tehát amikor meghallottam most, hogy milyen a baráti köre – állítólag, mert ez persze bizonyításra szorul – akkor én is meglepődtem.”
Ezt mondta Tarlós István, Budapest volt főpolgármestere szerda este az ATV Egyenes Beszéd című műsorában. Az adásba a nemrég felmentett Bolla Tibor BKV-vezérigazgató ügyében hívták be.
A műsorban megkérdezték, hogy Tarlós mit szól az ő főpolgármestersége utolsó időszakában Bolla Tibor által kötött, most gyanúsnak tartott szerződéshez. Tarlós szerint arról se neki, se Karácsonynak nem kellett tudnia, mert az ehhez hasonló ügyekben a fővárosi cégek – itt például a BKV – saját hatáskörben, a tulajdonos megkérdezése nélkül köthettek szerződéseket.
A műsorban megkérdezték Tarlóst, hogy mit szól ahhoz, hogy Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakcióvezetője most Bolla Tibor miatt támadja Karácsonyt. Tarlós szerint Vitézy és Bolla soha nem kedvelték egymást, és nem tudja, Vitézy tudhatott-e valamit a háttérben. Azt viszont biztosan ki meri jelenteni, hogy Karácsonynak hivatalból nem kellett tudnia a BKV által kötött szerződésről. Tarlós szerint a fővárosnak akkor több mint tíz saját tulajdonú cége volt, amik „tucatjával kötik az ilyen szerződéseket”.
Tarlós azt mondta, hogy 2021-ben, amikor ő először hallott erről a szerződésről, felhívta Bollát, aki azt mondta, hogy ezt saját hatáskörben intézte, a főpolgármesternek nem szólt róla. Tarlós azt mondja: ennek ellenére megérti, hogy Karácsony felmentette Bollát, mert ha nem tette volna, most őt támadnák.
Tarlóst arról is megkérdezték, hogy a Kúria szabálytalannak nyilvánította a Főváros költségvetését, mert az nem tartalmazta a szolidaritási adó 89 milliárdos tételét. Tarlós szerint „a jogszabályokat elvileg minden kurzusban be kell tartani. Ez a szolidaritási adó egy nagyon régi jogszabály, az én időmben is volt már. Nem tudom, miért kommunikálnak hamis adatokat, mert az én utolsó évemben az általunk befizetendő szolidaritási adó pont a duplája volt annak, mint amit mindig kommunikálnak.”
Tarlós ezután tisztázta, hogy 2019-ben Karácsonyék állításával szemben nem ötmilliárd forint volt a főváros szolidaritásiadó-terhe, hanem 10 milliárd. Ehhez képest a mostani 89 milliárd nem 18-szoros, csak 9-szeres növekedés. Tarlós szerint már az ő főpolgármestersége alatt jelezte Varga Mihály, hogy a jövőben nőni fog a szolidaritási adó. Szerinte azt kellene megnézni, hogy a Fővárosi Önkormányzat iparűzésiadó-bevétele mennyivel nőtt ebben az időszakban és ebből kellene levonni a szolidaritásiadó-növekményt.
Tarlós szerint Karácsony 2019-ben és 2020-ban felégette a kormány felé vezető hidakat, de a jövőben jobban együtt kellene működnie a kormánnyal. Ő lát is némi közeledést, és sok olyan témát lát Budapesten, ahol el tud képzelni együttműködést Karácsonyék és a kormány között.
Tarlós azt is elmondta, hogy szerinte Vitézy egyértelműen Karácsony pozíciójára pályázik, a főpolgármesternek ő így soha nem lesz egy megbízható partner. Szerinte Vitézy ambícióját „csak a vak nem látja és a hülye.” Tarlós szerint „Karácsony elég jól tartja magát ahhoz képest, amit előre lehetett kalkulálni”, ő csak a kormánnyal való együttműködés hiányát tartja problémásnak, de szerinte Karácsony a jövőben majd a kormánnyal kialakítandó jobb viszonyon fog dolgozni.
„Csodálkozom, hogy a város a működési kiadási mellett ekkora kiadásba verte magát, mint a Rákosrendező” – mondta Tarlós az erre vonatkozó kérdésre. Szerinte nem elképzelhető, hogy ebből a ciklus végére komoly eredmény legyen, és ez attól is függ, milyen új befektetőt talál majd a Főváros.
Az országos politikáról és a Tisza Pártról szóló kérdésre Tarlós azt mondta: ő nem hisz a közvélemény-kutatóknak, mert a 2019-es választás előtt nem sokkal az egyik közvélemény-kutató 15 százalékpontos előnyt mért neki Karácsonyhoz képest, végül viszont 6 százalékponttal kikapott. Ez egy 21 százalékpontos különbség, amit sehogy nem lehet megmagyarázni. Tarlós ezért nem ad sokat a közvélemény-kutatásokra.
„Mi lesz a választás után egy nappal?” – tette fel a kérdést Tarlós. Szerinte a Tisza szavazói nem a Tiszát szereti, csak sok helyen – főleg Budapesten – kialakult egy protesthangulat, ami veszélyes. Szerinte a Tiszának nincsen programja és nincsen szakembergárdája sem. Szerinte nem látszik a Tisza vezetéséről, hogy alkalmasak lennének a kormányzásra.
Tarlós szerint ha mindenki csak indulatból szavaz, és megszavazzák esetleg Magyar Pétert, akkor fel fognak kelni a választás másnapján, és felteszik majd a kérdést, hogy hogyan tovább. Akkor majd felmerül a kérdés, hogy mi lesz a szuverenitással, a nemzetállamisággal, a gender- és LMBTQ-nyomulással, belesodródunk-e a háborúba. Szerinte fennáll a veszélye, hogy Magyar Péter esetleges megválasztása esetén az országot nem a magyar miniszterelnök, hanem az EU vezetői fogják irányítani.
Arra a kérdésre, hogy miért alakult ki az országban protesthangulat, Tarlós azt mondta: „Nyilván vannak hibák. Nekem is vannak észrevételeim, de ezeket nem fogom most felsorolni. Ezeken az észrevételeken – amelyek egy része jogos is lehet – ezeken a magyar jövő érdekében mérlegelni kell, hogy nem érdemes-e túllépni, és inkább egy esetleg nem kétharmad esetén rászorítani a hatalmat, hogy ezeket megfelelő erővel csiszolja le, mert ha nem, akkor nem zárható ki, hogy egy nagyobb rossz következhet.”