Visszautasítja a korrupciógyanút a BKV
A BKV közleményben utasította vissza a napokban a sajtóban megjelent korrupciós vádakat, amelyek a közlekedési vállalat egyik informatikai közbeszerzéséhez kötődnek. Mint írták, a 2019-ben lezajlott eljárás mindenben megfelelt a jogszabályoknak, a döntéseket nemzetközileg elismert tanácsadó cégek – a PwC és később az Ernst & Young – szakmai támogatásával hozták meg. A vállalat szerint a későbbi büntetőeljárás nem őket érinti, a gyanú alá került céggel már nem állnak kapcsolatban.
A BKV 2019-ben írt ki nyílt, uniós közbeszerzési eljárást informatikai és üzemeltetési feladatokra. Az eljárás lebonyolításában a PwC segítette a céget, amely részt vett a műszaki kiírásban, a pályázat értékelésében és a szerződés előkészítésében is. Végül csak egy cég, a Sys IT Services Kft. nyújtott be ajánlatot, alvállalkozóként a T-Systems és a 4iG bevonásával.
A BKV állítása szerint a verseny hiánya gyengítette a tárgyalási pozícióját, de az ajánlati ár nem volt túlzó.
A szerződést öt plusz öt évre kötötték meg, és 2024-ben meg is hosszabbították. Ezt megelőzően az Ernst & Young is vizsgálta a konstrukciót, és arra jutottak, hogy az ár piaci viszonylatban nem volt kiugró, sőt, házon belül drágábban tudta volna a BKV elvégezni a feladatokat.
A 2019-es tenderen győztes Sys IT Services Kft. ellen időközben nyomozás indult, és vádemelés is történt fiktív számlázás gyanújával. A BKV azonban hangsúlyozza, hogy a hatóságok velük szemben nem állapítottak meg semmilyen visszaélést, sem a céggel, sem Bolla Tibor akkori vezérigazgatóval kapcsolatban nem merült fel büntetőjogi felelősség.
A Sys IT Services körüli ügyekben több százmilliós fiktív számlázási láncot tárt fel a NAV, ennek során került elő a BKV neve is, de konkrét gyanú a közlekedési vállalatot nem érintette. A BKV most kiemelte: már 2020 óta nem állnak kapcsolatban a büntetőeljárással érintett céggel, hanem annak utódjával, a Sys IT Network Zrt.-vel (új nevén PRO-IT Solutions Zrt.) szerződtek, amelynek tulajdonosi köre és vezetése is teljesen különbözik az eredeti cégtől.
A Telex korábban részletesen foglalkozott a BKV kiszervezett informatikai rendszereinek működésével és a közpénzfelhasználás átláthatóságával, a 444 pedig nemrég írt arról, hogy a cikkük után pozíciójából azonnal felmentett Bolla Tibor vezérigazgató szoros kapcsolatot ápol a Nagymester becenéven ismert F. Zsolttal, akit bűnszervezetben elkövetett csalással gyanúsítanak.