
Kedden a parlament már tárgyalja a Fidesz ellehetetlenítési törvényét, aminél a kormánypárt a közélet átláthatóságáról beszél, a valóságban viszont jegyzékre venné és ellehetetlenítené azokat az újságokat vagy civil szervezeteket, amik bármilyen külföldi támogatást kapnak. A Fidesz honlapján közben most is várják a pénzbeli támogatásokat külföldről az ott megadott számlaszámon. Míg a jegyzékre vett hazai médiumok vagy civil szervezetek esetében egy pár ezer forintos hazai adomány eredetét is igazolni kellene, a Fidesznél nem tudni, hogyan ellenőrzik a külföldi pénzeket.
A Fidesz képviselője, Halász János által benyújtott törvényjavaslat alapja, hogy aki külföldi támogatást kap és a közélet befolyásolására irányuló tevékenységet végez, az jegyzékre kerül és rendkívül komoly szankciókra számíthat. A Szuverenitásvédelmi Hivatal elemzésnek semmiképpen nem nevezhető közleményeiből már most az olvasható ki, hogy ha szerintük valakit külföldről támogatnak, az biztos külföldi érdekeket is képvisel. Ha a javaslatot elfogadják, az ilyen újságok vagy civil szervezetek nem fogadhatnának el felajánlásokat az adó 1 százalékából. Sőt, ha valaki egy jegyzékre vett szervezetet Magyarországról akarna támogatni, annak is „bizonyító erejű magánokiratba foglalt nyilatkozattal” kellene bizonyítania, hogy a pénzt sem közvetlenül, sem közvetett módon nem külfölditől kapta.
Mindeközben a törvény kiagyalója, a Fidesz a saját oldalán hirdeti, hogy ők külföldről is várják a pénzbeli adományokat a „támogató magyar állampolgároktól”, ehhez pedig egy IBAN, tehát külföldi utalásokhoz szükséges számlaszámot adtak meg. A közleményben a leírás szerint nem kell mást feltüntetni, csak a támogató címét és a támogatás szót.

Az persze lehet egy magyarázat, hogy ők csak külföldön élő magyar állampolgároktól várnak pénzt, mivel a párttörvény szerint erre megvan a jogi lehetőség. A fideszes Halász János által benyújtott ellehetetlenítési javaslat szerint azonban külföldinek minősülnek azok is, akik kettős állampolgárok, tehát a magyar mellett más állampolgárságuk is van.
Így aztán felmerül a kérdés, hogy a Fidesz vajon hogyan ellenőrzi, hogy a külföldről kapott pénzét tényleg magyar állampolgártól, és csak és kizárólag magyar állampolgártól kapta.
A támogatási oldaluk leírása szerint az adakozónak semmi ilyesmit nem kell feltüntetni az utalásnál, tehát senkinek sem kell bizonyítania az állampolgárságát. Az pedig kérdés, hogy a párt milyen módon tudja ellenőrizni, hogy az adakozó valóban csak magyar állampolgár-e. És azt vajon hogyan ellenőrzik, hogy a külföldről küldött pénz közvetve vagy közvetlenül nem valamilyen külfölditől érkezett-e?
Így aztán kérdéseket küldtünk a Fidesznek:
- A Fidesz miért adott meg IBAN-számlaszámot a külföldi támogatásokhoz, miért várja a Fidesz a külföldi támogatásokat?
- Mennyi pénzt kapott a Fidesz eddig külföldről?
- Ezeket a külföldről kapott pénzeket a Fidesz mire használta, használja fel?
- Hogyan ellenőrzik, hogy a külföldről utaló személy magyar állampolgár-e, adott esetben csak magyar állampolgár-e?
- Tartanak attól, hogy emiatt rákerülnek a Szuverenitásvédelmi Hivatal jegyzékére?
Ezt a témát egyébként 2023 novemberében a volt ellenzéki miniszterelnök-jelölt, Márki-Zay Péter is felhozta Lánczi Tamásnak, akit azóta már a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnökének tettek meg – és aki most azt a hatalmat kapja a Fidesztől, hogy kedve szerint dönthet arról, kit bélyegezzenek meg az ellehetetlenítési törvénnyel. Akkor Lánczi úgy reagált: szerinte azzal semmi baj sincs, ha egy magánszemély átutal 10 eurót, az viszont gond, hogy az akkori ellenzéki összefogás kampányához milliárdok érkeztek külföldről.
A Fidesz elnöke, Orbán Viktor mindenesetre a vasárnapi Harcosok Klubja eseményén is kifejtette: „Aki politikával foglalkozik, ne kaphasson pénzt külföldről. Nem nagy kérés, inkább szerény és egyszerű.”
Az Állami Számvevőszék 2024-ben közzétett egy dokumentumot arról, hogy az egyes pártok szerintük jogszerűen költötték-e el a 2022-es kampánypénzeiket. A korábbi hatpárti ellenzéki összefogás 520 millió forintos büntetést kapott, de az ÁSZ a Fidesz-KDNP-nél mindent rendben talált. Jelentésükben azt írták, hogy a Fidesz-KDNP a költségvetési támogatást szabályszerűen használta fel. „A tiltott támogatásra vonatkozó finanszírozási tilalmakat betartotta, jogi személytől, jogi személyiséggel nem rendelkező szervezettől, más államtól, külföldi szervezettől és nem magyar állampolgár természetes személytől vagyoni hozzájárulást nem fogadott el”, ahogy névtelen adományt sem fogadott el.
Az az ÁSZ összefoglaló jelentéséből nem derül ki, mennyire vizsgálták meg a külföldi magyar állampolgároktól érkezett pénzek hátterét. A részletes jelentésből is csak az látható, hogy az „értékelt mintatételek alapján” ilyet nem találtak.
A Fidesz a cikk megjelenéséig nem válaszolt a kérdéseinkre.