A Fidesz megakadályozta, hogy az ellenzék parlamenti obstrukcióval tiltakozzon az ellehetetlenítési törvény ellen
Kocsis Máté kezdeményezésére Kövér László hétfő 12:32-kor összehívta a parlament házbizottságának ülését 12:40-re, hogy a frakciókkal közösen módosítsák a 13 órakor kezdődő országgyűlési ülés napirendjét, osztotta meg Facebook-oldalán Tordai Bence, a Párbeszéd-Zöldek frakcióvezetője.
A Fidesz azt kérte, hogy 4 órás időkeretben tárgyalják a keddi plenáris ülésen „a közélet átláthatóságáról” címet viselő törvényjavaslatot, amelynek segítségével a kormány ellehetetlenítheti azokat az újságokat és civil szervezeteket, amelyek szerintük veszélyeztetik az ország szuverenitását. Később a plenáris ülésen elfogadták a kezdeményezést, a vita kedd délután lesz.
A cél, hogy megakadályozzák a parlamenti obstrukció lehetőségét, azaz ne lehessen éjszakába nyúló vita Halász János javaslatáról.
A Fidesz el akarta kerülni a kezdeményezéssel, hogy olyan hosszú vita legyen, mint például a szociális törvény megszavazása előtt 2022-ben. Akkor az ellenzéki képviselők több mint 22 órán nem engedték lezárni a vitát.
„Igen, azt terveztem, hogy ameddig csak lehet, elhúzzuk az ellehetetlenítési törvény vitáját. Ha kell, napokig. A Fidesz az utolsó pillanatban módosította a napirendet, hogy ezt megakadályozza, és időkeretessé tette a vitát!” – reagált a döntésre Jámbor András, a Szikra Mozgalom képviselője. Azt ígérte: más eszközt választanak, hogy szembeszálljanak „a gyalázattal, mert a nép tiltakozását nem lehet megakadályozni.”
Információink szerint a házbizottság hétfői ülésén az is eldőlt, hogy DK kezdeményezésére mégis uniós napirend lesz az ellehetetlenítési törvény, ami azt jelenti, hogy az EP-képviselők – például Dobrev Klára vagy Magyar Péter – is felszólalhatnak a keddi vitán.
Az pedig mostanra biztossá vált, hogy a Fidesz nem akarja kivételes eljárásban, már a héten átnyomni a javaslatot a parlamenten.
A parlament igazságügyi bizottsága 8 igen és 3 nem szavazattal vette tárgysorozatba hétfő délelőtt a javaslatot, aminek az volt a jelentősége, hogy a parlament plenáris ülése elé kerülhet a törvény. Az előzetes napirendi tervezet szerint kedd este lesz a törvényjavaslat általános vitája, és a június 10-i hét elején szavazhat az Országgyűlés róla.
Az igazságügyi bizottság ülése után arról próbáltuk kérdezni Halász Jánost, hogy szerinte mely szervezetek veszélyeztetik az ország szuverenitását.