A kormány USAID-biztosa is megszólalt a tőle megtagadott információk ügyében

László András, a magyar kormány USAID-biztosa is megszólalt szombaton, miután a Reuters a saját forrásaira hivatkozva arról írt, hogy Donald Trump emberei nem adták ki az általa kért információkat, mert attól tartanak, hogy Orbán Viktor azokat a független média és a civil szervezetek elleni támadásra használná fel. László a Mandinernek annyit reagált, szerinte a felek egyetértenek abban, hogy a USAID által finanszírozott magyar szervezetek politikai jellegűek.

A korábban megafonos képzésen is részt vett kormánybiztos, akinek munkáját egy nyolcfős csapat segíti, a USAID washingtoni székhelyén kért tájékoztatást a szervezet magyarországi partnereiről és alkalmazottairól. A Reuters szerint ez keltett némi aggodalmat több amerikai tisztviselőben, László pedig a lapnak beismerte, valóban bizonytalanok voltak a tárgyalópartnerei, de hozzátette,

  • egyes magyarországi szervezetek, amelyek pénzt kaptak a szervezettől, „nagyon is politikai jellegűek, és nagy hatással vannak a magyar politikai életre”,
  • és állította, a vizsgálódása nem az ellenfeleik ellen irányul.

Ehhez a Mandinernek most annyit tett hozzá, szerinte az amerikai féllel egyetértenek abban, hogy az említett szervezetek „nagyon is politikai jellegűek, és nagy hatással vannak a magyar politikai életre”. Ez amúgy nem újdonság, már azelőtt nyilvánvaló volt, hogy egyetértés van a felek között, hogy Lászlót kinevezték volna. A USAID szétbomlasztásának Orbán Viktor volt az egyik legnagyobb támogatója, amerikai vezetője már azelőtt felmondta az ügynökség magyar szerződéseit, hogy először találkozott volna a magyar kollégájával.

A kormánybiztos azt mondta, a USAID elleni amerikai vizsgálat még korántsem fejeződött be, ők is várják az eredményeket. A Külügyminisztérium egyébként ugyanezzel reagált László András sikertelen akciójára a Telexnek. László a Mandinernek azt is hozzátette, a magyar kormány folyamatos párbeszédben áll az amerikai féllel, ő maga pedig állítása szerint konkrét példákkal szolgált a USAID égisze alatt zajló nemzetközi korrupciós hálózat hazánkban tapasztalt működéséről.

László a Reuters állításait, azaz, hogy információkat tagadtak meg tőle, és ehelyett a külügyminiszterek találkozóját javasolták, konkrétan nem cáfolta.

Az Orbán-kormány régóta úgy tekint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatalára, a USAID-re, mint valamiféle mélyállami demokrata kémszervezetre, amely a magyar kormány megbuktatásában érdekelt. A szervezet Donald Trumpnak sem éppen szívügye, második ciklusa megkezdése óta szisztematikusan építik le az amerikai soft power korábbi eszközét.

Orbán Viktor mindezt úgy kommentálta az évértékelő beszédében, hogy az amerikaiak kidobálták a csontvázakat a szekrényből, leleplezték azt a hálózatot, amely szerinte civil szervezeteket, újságírókat pénzelt, és „liberális véleménydiktatúrát” működtetett. „Az amerikai nagykövet elment, kicsengettek, vége a nemzetközi védelemnek, legyen új törvény az amerikai Magnyickij-törvény mintájára, zárjuk el a Soros-hálózat pénzcsapjait” – mondta Orbán, majd mindehhez hozzátette, hogy „a birodalom budapesti lerakatával” húsvétig végezhetnek is.

A kormányfő akkor azt mondta: kormánymegbízottat küldenek az Egyesült Államokba, és begyűjtik az összes Magyarországra vonatkozó adatot és bizonyítékot. „Azután sürgősen megteremtjük az alkotmányos és jogi feltételeit annak, hogy ne kelljen tétlenül néznünk, amint álcivil közéleti szervezetek a szemünk láttára szolgálják ki a külföldi érdekeket, és szerveznek politikai akciókat.” Pár napja a fideszes Halász János be is nyújtotta a törvényjavaslatot, amivel ők a közélet átláthatóságáról beszélnek, a valóságban viszont ellehetetlenítenék azokat az újságokat és civil szervezeteket, amik nem tetszenek a Fidesznek.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!