Atlantic: A USAID szétbomlasztásának amerikai vezetője felbonthatta az ügynökség magyar szerződéseit

540

A magyar és az új amerikai kormány az utóbbi bő egy hónapban számos kérdésben egymásra talált, de akkora szinergiák talán egyikben sincsenek, mint a USAID szétverésének Elon Musk által beizzított, majd Donald Trump által olajjal alaposan meglocsolt ügyében. A Fidesz február közepén jelezte, hogy kormánybiztost nevez ki az ügy feltárására, a múlt héten pedig az is kiderült, hogy László Andrást küldik ki Washingtonba. László a héten már találkozott is az amerikai megfelelőjének is tekinthető Peter Maroccóval,

méghozzá az Atlantic forrásai szerint azután, hogy Marocco elrendelte a USAID összes magyarországi szerződésének felbontását.

A lap szerint a USAID lebontásával megbízott amerikai tisztviselő emellett évekre visszamenőleg kikérte a magyarországi programokra vonatkozó adatokat is. A találkozóról László posztolt is kedden a Facebook-oldalára, eszerint Peter Marocco, a külföldi segélyekért felelős igazgató elmondta, hogy a USAID teljes átvilágítására 90 napot kapott Donald Trump elnöktől, így április 20-ig minden dokumentumot nyilvánosságra fognak hozni. Teljes transzparenciát ígért nem csak a magyarországi, hanem minden USAID-es projekt ügyében – tette hozzá a kormánybiztos.

László hozzátette, azt mondta Maroccónak, hogy a jövő évi választásokra készülve mielőbb a végére akar járni a beavatkozásoknak, hogy „a szükséges intézkedéseket Magyarország szuverenitása érdekében meghozhassák”, és mint írta, „a baloldali korrupciós rendszer feltárása érdekében együttműködését kértem és együttműködést ajánlottam, amit üdvözölt”. László szerint „az amerikai fél számára is nyilvánvaló, hogy egy fontos szövetséges országban, mint Magyarország, a politikai beavatkozás méltatlan, annak véget kell vetni, és a választók akaratát tiszteletben kell tartani”.

A magyar kormánybiztos azzal zárta a posztját, hogy a „magyarországi korrupciós ügyek” kapcsán számos kérdést nyújtott át Maroccónak, amelyekről hamarosan újra tárgyalni fognak. Eközben az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága szoros szavazáson döntött arról, hogy nem engedi a Trump-kormányzatnak az összes USAID-támogatás befagyasztását. Így azoknak a külföldi segélyszervezeteknek mindenképpen utalnia kell a Trump-kormánynak, amik már elvégezték munkáikat a USAID-nek vagy az amerikai külügyminisztériumnak.

A Trump-adminisztráció február 27-én jelentette be, hogy a USAID-támogatások 90 százalékát, mintegy 54 milliárd dollárnyi támogatást vonnak vissza. Az 1961 óta működő USAID a világ legnagyobb állami donorszervezete, nemzetközi fejlesztési és humanitárius segélyprogramokat finanszíroz világszerte. Azóta, hogy Trump és egyik legközelebbi embere, Elon Musk harcot indítottak a USAID ellen, fertőző betegségek elleni programok álltak le, élelmezési segélyek szünetelnek, életmentő ellátásokat végző klinikák nem működnek a világ különböző pontjain.

Orbán Viktor viszont osztja a Trump-adminisztráció véleményét arról, hogy a USAID igazából nem több, mint egy liberális agendát erőltető szervezet. A miniszterelnök még február elején azt írta, hálás Trumpnak, hogy „megszüntette ezt a sötét összeesküvést”. Február 27-én aztán a magyar kormány külön kormánybiztost is kinevezett, aki azt a feladatot kapta, hogy feltárja, Magyarországon kik és milyen forrásokhoz jutottak hozzá a USAID segítségével, milyen befolyást szerzett ezzel a Donald Trump beiktatása előtt hatalmon levő demokrata párti amerikai kormány.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!