Megtagadták az információkat a kormány USAID-biztosától Trump emberei, mert attól tartanak, hogy azokat Orbán a független média és a civilek ellen használná fel

2762

Nem adták ki Donald Trump emberei a kért információkat a magyar kormány USAID-kormánybiztosának, László Andrásnak, mert attól tartanak, hogy Orbán Viktor azokat a független média és a civil szervezetek elleni támadásra használná fel, írja a Reuters a forrásaira hivatkozva.

László András fideszes EP-képviselő a kormánytól azt a feladatot kapta, vizsgálja ki a Magyarországra jutott USAID-támogatásokat. A korábban megafonos képzésen is részt vett kormánybiztos munkáját a külügyminisztériumtól kölcsön kapott nyolcfős csapat segíti. László és küldöttsége a USAID washingtoni székhelyén kért tájékoztatást a szervezet magyarországi partnereiről és alkalmazottairól.

Ez viszont aggodalmat keltett néhány amerikai tisztségviselőben, attól tartva, hogy a jövő évi országgyűlési választások előtt Orbán az amerikaiak segítségét kéri a vélt ellenségei elleni munkájához, ezért a Reuters szerint

megtagadták az információk átadását.

Helyette azt javasolták László Andrásnak, hogy inkább Szijjártó Péter külügyminiszter vegye fel a kapcsolatot az amerikai külügyminiszterrel, hogy hivatalos tárgyalásokat tartsanak.

Az amerikai külügyminisztérium megerősítette, hogy valóban volt találkozó László András és az amerikai tisztviselők között, köztük az USAID egyik vezető munkatársával, a találkozót pedig a magyar fél kezdeményezte.

László András minderről a Reutersnek úgy nyilatkozott, egyes magyarországi szervezetek, amik kaptak USAID-pénzt, „nagyon is politikai jellegűek, és nagy hatással vannak a magyar politikai életre”. Állítása szerint a vizsgálódása nem az ellenfeleik ellen irányul, csak „meg akarják tisztítani a magyar politikát a külföldi befolyásolástól”. Azt is mondta, a megbeszélések magánjellegűek voltak, de elismerte, hogy az amerikaiak „bizonytalanok és tétovák” voltak a magyar fél kérései hallatán.

Az Orbán-kormány régóta úgy tekint az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Hivatalára, a USAID-re, mint valamiféle mélyállami demokrata kémszervezetre, amely a magyar kormány megbuktatásában érdekelt. A szervezet Donald Trumpnak sem éppen szívügye, második ciklusa megkezdése óta szisztematikusan építik le az amerikai soft power korábbi eszközét.

Orbán Viktor mindezt úgy kommentálta az évértékelő beszédében, hogy az amerikaiak kidobálták a csontvázakat a szekrényből, leleplezték azt a hálózatot, amely szerinte civil szervezeteket, újságírókat pénzelt, és „liberális véleménydiktatúrát” működtetett. „Az amerikai nagykövet elment, kicsengettek, vége a nemzetközi védelemnek, legyen új törvény az amerikai Magnyickij-törvény mintájára, zárjuk el a Soros-hálózat pénzcsapjait” – mondta Orbán, majd mindehhez hozzátette, hogy „a birodalom budapesti lerakatával” húsvétig végezhetnek is.

A kormányfő akkor azt mondta: kormánymegbízottat küldenek az Egyesült Államokba, és begyűjtik az összes Magyarországra vonatkozó adatot és bizonyítékot. „Azután sürgősen megteremtjük az alkotmányos és jogi feltételeit annak, hogy ne kelljen tétlenül néznünk, amint álcivil közéleti szervezetek a szemünk láttára szolgálják ki a külföldi érdekeket, és szerveznek politikai akciókat.” Pár napja a fideszes Halász János be is nyújtotta a törvényjavaslatot, amivel ők a közélet átláthatóságáról beszélnek, a valóságban viszont ellehetetlenítenék azokat az újságokat és civil szervezeteket, amik nem tetszenek a Fidesznek.

A cikk megjelenése után a Külügyminisztérium László András sikertelen akciójára csak annyit reagált a Telexnek, hogy még továbbra is zajlik a USAID működésének vizsgálata, ők pedig várják az eredményét.

Kedvenceink
Partnereinktől
Kövess minket Facebookon is!
További élő árfolyamok!