Bianca Censori meztelen testével Kanye West és nem a nő üzen valamit

2025. február 4. – 21:27

frissítve

Bianca Censori meztelen testével Kanye West és nem a nő üzen valamit
Kanye West és Bianca Censori érkezik a fotózásra a Grammy-díjátadón – Fotó: Jeff Kravitz / FilmMagic / Getty Images

Másolás

Vágólapra másolva

474

Kanye West (régi-új nevén egyszerűen Ye) és felesége, Bianca Censori február 2-án este besétáltak a Grammy-gálára, aztán lekerült egy bunda, és megvillant több száz vaku, innentől pedig a tudósítások nem a nyertesekről, hanem a házaspár akciójáról szóltak. Mióta Bianca Censori szinte teljesen meztelenül állt ki a fotósok elé, újra előtérbe került a házaspár kapcsolata, amit két évvel ezelőtti házasságkötésük óta óriási médiafigyelem övez. A grammys alakítás viszont az ő történetükben is új szint, ami a testkultúra jelen állásán kívül sok más kérdést is felvet.

Guld Ádám médiakutató például performanszként jellemezte a látottakat, amelynek stílusa, megjelenése és megkomponálása tökéletesen illeszkedik ebbe a műfaji kategóriába. De van egy másik, ennél sokkal fontosabb szempont szerinte: a figyelemért folytatott folyamatos verseny mint jelenség, aminek kicsúcsosodása a Grammyn látott jelenet.

„Szorosan összefügg a jelenettel a figyelemgazdaság és a kortárs bulvármédia működési logikája. Azt látjuk, hogy a mai világban egyre nehezebb és problémásabb megragadni a fogyasztóknak vagy a média követőinek figyelmét, és az is látszik, hogy egyre extrémebb és egyre elkeseredettebb harc folyik a fogyasztók figyelméért. Valahol ezt az eseménysorozatot is ebbe tudnám elhelyezni.”

Ráadásul karakterhű eseményről van szó, ami nem áll távol a rapper világától. „Kanye West már nagyon régóta hasonló médiabotrányokkal üzemel” – mondja a jelenetről Hermann Veronika, az ELTE BTK média és kommunikáció tanszékének adjunktusa, aki szerint az akció nem forradalmi vagy meglepő a részéről, viszont azt mutatja, hogy a rapper jól ismeri az azonnaliságra és a szenzációkra épülő tudósítások működését. „A perszónájában mindig ott volt ez a fajta figyelemfelkeltés vagy botránycsinálás, akkor is, amikor az önálló akcióiról vagy a saját lemezeinek promotálásáról volt szó, és akkor is, amikor még Kim Kardashiannel voltak házasok.”

A West–Censori házaspár több éve rendszeresen előáll megosztó pillanatokkal, amelyek közül több már bőven súrolja a törvénysértés határait, és akár közszeméremsértésnek is tekinthető Guld szerint. Ha egy ideje követjük a szinte kibogozhatatlannak tűnő Kanye West-univerzumot, akkor a látottak tökéletesen illeszkednek az előadó infantilis húzásainak sorába.

Bianca Censori és Kanye West 2023-as januári privát menyegzőjük óta

Hogy minden egyes nyilvános megjelenésük előre megrendezett-e, szinte lehetetlen megmondani, de a paparazzifotókra nézve alapvetően egy civil pár képe jelenik meg. Az viszont Guld és Hermann szerint is kijelenthető, hogy a Grammyn látott jelenet egy „előre megtervezett, kitalált és megkomponált” akció része. Guld szerint viszont nem lehet megítélni, hogy megfélemlített, elnyomott nőt látunk-e a videókon, hiába pedzegeti ezt több bulvárcikk, amelyekhez még szájról olvasó szakértőket is bevetettek.

A felvételeken jól kivehetően látszik, ahogy a pár sugdolózik, mintha technikai megbeszélést folytattak volna, várva a megfelelő pillanatra, hogy mikor kerüljön le a bunda, ami után elhajtottak a helyszínről. „Ez szimbolikus értelemben akár egy Grammy-díj korábban bemutatott levizelésével is párhuzamba állítható. Ez is hasonló megsértése az elfogadott normáknak” – utal West korábbi húzására Guld, amikor a rapper egy WC-kagylóba dobta a díját, majd könnyített magán.

Guld szerint a grammys performanszból hiányzott a valódi művészi érték és mélység, a test bemutatása öncélú, manipulatív eszköz maradt. „Én itt egy komplex folyamatot látok az elmúlt nagyjából hat-nyolc év során, ami a test teljes és utolsó leleplezéséről szól a közösségi médiában” – magyarázza Guld, aki szerint az OnlyFans-kultúra felfutása is ebbe a képletbe illeszkedik. Egyre nagyobb, durvább és megbotránkoztatóbb dolgot kell mutatni ahhoz, hogy az többet váltson ki a közönségből szimpla megrökönyödésnél vagy vállrándításnál. „Nagyon egyértelmű kulturális dinamikája van az egész eseménysorozatnak. Pusztán az erotika és a szexualitás már nem is annyira érdekes vagy izgalmas, az utolsó határok átlépése és áthágása zajlik, és ilyen módon válik egy bizonyos szempontból gusztustalan húspiaccá az online bulvárnyilvánosság.”

Guld a Golden Globe-on nagyot taroló A szer című testhorror filmet (The Substance) hozza fel példának, ami behatóan elemzi az ember – és főleg a nők – testtel való kapcsolatát. „A test kizsákmányolása, pellengérre állítása és áruba bocsátása mind-mind olyan problematikák, amit A szer elemez, és aminek a visszaköszönését ebben a Grammyn történt aktusban is viszontláthatjuk” – mondja Guld, hozzátéve, hogy tovább komplikálja az esetet, hogy egy nyilvános eseményről és nem privát, saját profiljukon bemutatott performanszról van szó.

A szakértő szerint az is problémás, hogy a leleplezés szigorúan a női testre vonatkozik. „Ők egy párt alkotnak, és itt a nő feladatának tűnik, hogy a test bemutatásán keresztül a figyelmet megragadja. Maga Kanye West nem provokálja a nyilvánosságot ilyen eszközökkel” – veti fel Guld. A bulvársajtót körbejáró fotókon West általában egyszínű, visszafogott ruházatban jelenik meg a felesége mellett, és a Grammyn is tetőtől talpig feketében lépett a vörös szőnyegre. Hermann Veronika szerint bár implicit módon, de ez is valamiféle hierarchiára mutat rá.

A házaspár a Párizsi Divathéten 2025-ben – Fotó: Lyvans Boolaky / 2024 Lyvans Boolaky / Getty Images
A házaspár a Párizsi Divathéten 2025-ben – Fotó: Lyvans Boolaky / 2024 Lyvans Boolaky / Getty Images

„Ha megnézzük a produkció vizuális felépítését, ott van egy átlátszó ruhában egy lényegében meztelen, közszemlére tett női test, mellette a férj egy kifejezetten zárt, fekete, majdnem egyenruha-szabású outfitben szerepel” – mondja az egyetemi oktató. Szerinte Censori személye jól idomul a Kanye West-féle hírességgépezethez, de annak kelléke és nem egyenértékű partnere marad:

„A szórakoztatóipar, illetve a női testpolitikákat kihasználó popkultúra működését nézve az látszik, hogy Bianca Censori lényegében egy kiegészítő.”

Kanye West láthatóan másképp feszegeti a határokat ebben a furcsa univerzumban. Levizeli a Grammy-díját, Hitler pozitív tulajdonságait sorolja Alex Jones műsorában, minden idők legnagyobb és legjobb előadójának kiáltja ki magát az Instagramon. Guld szerint felmerül emiatt a kérdés, hogy Censori ezt mennyire csinálja szándékosan, és mennyire teszi adott esetben valamiféle befolyás hatására.

Ez nem a divatról vagy az önkifejezésről szól

A sajtó sokféle módon reagált az esetre, az amerikai Glamour például közölte, hogy utólag eltávolították a Censoriról készült meztelen fotókat a cikkeikből, hogy ne erre irányítsák a figyelmet, míg a hazai és amerikai bulvár az utolsó bőrt is megpróbálja lehúzni az esetről. A kettő között lyuk tátong, mert arról kevés szó esik, hogy West felesége valóban akarta-e a performanszot, belekényszerítették-e, esetleg szívesen, saját víziók által vezérelve állt ki a kamerák elé. És főleg, hogy némasága a sorozatos performanszok tudatos része, vagy egy kényszerű állapot inkább.

Censori csak a férjével párban jelenik meg, megismerkedésük előtt nem mutatkozott ilyen ruhákban, és ami a legfontosabb, sosem nyilatkozott a motivációiról. Ráadásul a pár nem is cserél szerepeket, a performansz és a kritika egyoldalú kiállásnak tűnik, ahol a két fél közül Censori motivációi máig ismeretlenek.

Bianca Censori meztelenségével nem ő, hanem Kanye West próbál üzenni valamit.

„A meztelenség máig a társadalmunk egyik legnagyobb tabuja. Ez egyrészt egy tabudöntögető vagy direkt tabusértő performansz, másrészt viszont egy nagyon kiszolgáltató és felfedő pozíció. De hogy pontosan mi van mögötte, azt nem tudjuk” – mondja Hermann Veronika.

Pedig a fedetlen test a kiállás eszköze is lehet. Jó példa lehet Rose McGowan színésznő (Marilyn Manson exmenyasszonya) korábbi áttetsző öltözéke, ami több olvasat szerint épp a teste feletti kontroll visszaszerzését reprezentálta, és erős Hollywood-kritikával volt keverve, amit ő maga is többször hangsúlyozott. Ezzel szemben Censori a kezdetek óta néma figura, és még soha nem cáfolt vagy erősített meg semmilyen rájuk vonatkozó állítást. Hermann szerint ez az eset is tökéletesen illeszkedik a férfiközpontú szórakoztatóipari logikába, amikor egy dekoratív, meztelen női test közszemlére van téve a lehető legnagyobb nyilvánosság előtt egy olyan férfitest mellett, ami mellette dominánsnak tűnik, és teljesen fel van öltözve.

West és Censori performanszát Tóth Melinda divattervező, a Daige márka alapítója szerint nem lehet a divat szűrőjén keresztül értelmezni, és az egész kiállásnak sem tekinthető. Szerinte a divattörténelem során máskor is láttunk már áttetsző ruhákat vörös szőnyegen, például Jane Birkin, Cher, Rihanna és Kate Moss is viselt ilyeneket, csak fehérneművel. „Ráadásul ezek a nők saját jogon alkottak valamit, és úgy viseltek ilyen ruhákat, nem pedig tárgyiasított kellékként mutatkoztak teljesen meztelenül. Nem kelt jó érzést bennem a meztelenség ilyen kontextusban, ez így számomra nem a divatról vagy az önkifejezésről szó” – fejti ki véleményét Tóth.

Kanye West és Bianca Censori a Milánói Divathéten 2024 februárjában – Fotó: Wwd / 2024 Penske Media / Getty Images
Kanye West és Bianca Censori a Milánói Divathéten 2024 februárjában – Fotó: Wwd / 2024 Penske Media / Getty Images

Miközben sokan nyilvános szeméremsértésre hivatkoznak, és egy abuzív kapcsolat kiteljesedését látják az akcióban, Ye fanatikus rajongóit – akiket az antiszemita kirohanások és több szexuális zaklatási per híre sem ingatott meg – annyit mondanak, hogy

ez csak Kanye West, semmi új nincs ebben.

Guld Ádám szerint ez több problémát is felvet, és adja magát a kérdés, hogy egy ilyen eset milyen irányba formálja a fiatal generáció (akik Ye hallgatóinak nagy hányadát teszik ki és támogatják őt) normarendszerét. Szerinte épp őket lehet a legkönnyebben manipulálni ilyen megmozdulásokkal, emiatt pedig „részben felelőtlen, részben pedig problémás és káros magatartásformának” tekinthető Kanye West és Bianca Censori mutatványa. „Felnőtt az az alapvetően digitális médiakultúrában szocializálódott generáció, akik már mindent láttak, hardcore pornót fogyasztanak, OnlyFans-influenszereket követnek. Ehhez képest az, hogy valaki egy láthatatlan fátyolban jelenik meg egy nyilvános rendezvényen, az a »semmi új« kategóriája.”

Fontos kiemelni, hogy nem egy friss, formálódó jelenségről van szó, elég ha arra gondolunk, hogy tíz éve Ye volt felesége, Kim Kardashian robbantotta fel az internetet („break the internet” – hangzott a konkrét szlogen) a Paper magazin borítójával, amin a fenekét mutatta meg. Ez tekinthető a kezdőpontnak, ahonnan eljutottunk a Grammy vörös szőnyegéig. „A break the internet ugyanerről szólt: egy nagyon tudatos, manipulatív médiahekkel sikerült óriási láthatóságot szerezni. Megjegyezném, hogy itt is a női test, illetve annak lecsupaszítása, és piacra vitele volt a háttérben” – mutat rá a párhuzamra Guld Ádám.

Jason Lee, egy Kanye Westhez korábban közel álló forrás pedig azzal állt elő, hogy a rapper a saját képére formálta Censorit, ami egy visszatérő mintázat nála. Éveken át ő volt Kim Kardashian személyes stylistja, és barátnőire egyfajta dizájnelemként (is) tekintett, akik sétáló hirdetőtáblaként a márkáját is el tudták adni. Ehhez érdemes felidézni azt a fotózást, ahol Kim Kardashian Yeezy-ruhákat viselt olyan fotókon, amiket úgy állítottak be, mintha egy lesifotós készítette volna őket. Censori pedig gyakran mutatkozott WET feliratos atlétákban, ami a Mowalola márka és a Yeezy közös terméke, de a Vultures-lemez merchandise termékeiben is boldogan fotózta őt West. És ha már mintázatok, Kanye Westet fura fétis fűzheti a meztelen, robotikusan merev, szinte kiszolgáltatott női testekhez. Elég, ha arra gondolunk, hogy a rapper 46. szülinapjára szervezett partin japán hagyományokra alapozva mereven fekvő, meztelen nők testéről kínáltak fel szusit a látogatóknak.

Fontos hangsúlyozni, hogy Censori nyilvánosan viselt ruhakölteményei közel sem merülnek ki az áttetsző miniruhákban, szívesen használja a másik végletet, egyszer egy fekete, óriási fejdísszel tarkított furcsa ruhát viselt, máskor pedig pólót csavart az arcára, és olyan is volt, hogy hosszú, fényes bőrkabátban jelent meg.

Ha félretesszük a Grammyt, és a pár Instagram-jelenlétére fókuszálunk, egy boldog pár képe elevenedik meg előttünk, akik széles mosollyal az arcukon pózolnak a tükörben, és boldogan, nevetve buliznak együtt a Grammy utáni afterpartin, amit West maga szervezett a saját köreinek, és inkább itt töltötte az idejét a gála helyett. Ye korábban sokszor hangot adott már annak a közösségi médiában, hogy mennyire őrülten szerelmes a feleségébe. Ráadásul amikor reagált a vádakra, hogy miért posztol explicit képeket a párjáról, annyit mondott, hogy Censori nagyon boldoggá teszi, ezért meg szeretné mutatni őt a világnak. Egyike volt az ilyen gesztusoknak az a poszt is, amit Censori szülinapján rakott ki, ahol múzsának, inspiráló, ikonikus, tehetséges, gyönyörűszép művésznek nevezve a feleségét.

„Hiányzol, amikor előbb ébredek fel, mint te” – posztolta coelhói költőiséggel egy másik alkalommal, és volt, hogy azt hangsúlyozta büszkén, hogy Censorinak mesterdiplomája van építészetből, és 140 az IQ-ja. West továbbá amiatt is köszönetet mondott, hogy Censori kiállt mellette, amikor botrányba keveredett antiszemita kijelentései miatt, és számos korábbi partnere szerződést bontott vele. Annak az esélyét sem zárhatjuk ki, hogy ez a megszállott rajongás ölt testet egy-egy ilyen performansz képében: Kanye West mutogatni akarja a feleségét, büszkélkedik azzal, amije (és akije) van. Csak mindezt erkölcsi határokat átlépve teszi, úgy, hogy Censori kvalitásairól (és IQ-járól) is csak a rapper kommunikációjából értesülünk. A nő véleménye, személyisége egyelőre rejtve maradt.

Korábban a Page Six bulvárlapnak többen is nyilatkoztak Censori baráti köréből, akik szerint Ye „drámai művészeti installációként” kezeli a feleségét, és megváltoztatta a nő öltözködését és viselkedését. A történetük szerint West felesége egy alkalommal visszatért Ausztráliába, ahol párja nélkül a régi önmaga volt és kirívó ruhák helyett pulóvert és visszafogottabb darabokat viselt. Egy barátja megjegyezte: „úgy viselkedett, mintha szabadságon lenne a munkájától”, utalva ezzel arra, hogy Censori West mellett egy karakterré alakul át, és a rapper melletti megjelenés egyfajta munka lett számára.

Ye mint korábban máskor, most is uralni próbálja a narratívát, és teszteli, hogyan tudja meghekkelni a rendszert. Február 4-én a rapper három fotót posztolt az Instagramra, ami teljesen új megvilágításba helyezi azt, hogy milyen motivációk állhattak a húzás mögött. Ebből kettő kép egy Google-adatsort mutat, a harmadik pedig egy polaroidfotó az áttetsző ruhát viselő Censoriról. A Ye által posztolt Google-adatok azt mutatják, hogy több mint 5 millió kereséssel a „Bianca Censori Grammys” kifejezésre kerestek rá a legtöbben az elmúlt másfél napban. Mintha a rapper a maga elborult módján így próbálná trónra ültetni a feleségét, akivel utána az új ruháit promótálta. „A legtöbbet guglizott személy a Földön Yeezy női darabjait viseli” – írta a rapper Instagram-történetben, amihez egy linket is mellékelt, ami a webáruházára vezet.

A rapper a Grammy-performansszal szinte párhuzamosan vasárnap este bemutatott egy új Yeezy-reklámot, és kedden újabb képet posztolt a feleségéről, amin Censori a márka egyik új felsőjét viseli. Ez Ye korábbi reklámtaktikáihoz is hasonlítható: a rapper korábban egy vagyont fizetett azért, hogy egy telefonnal felvett, magáról készített videót bejuttasson a Super Bowl szünetében futó hirdetések közé. Az alig fél perces, 0 forintból készült felvétel végül 19 millió dolláros forgalmat hozott a Yeezy.com oldalon.

Tanulságos megnézni a Google-adatokkal vagánykodó poszt alá érkezett kommenteket. „Klasszik: Ye lép valamit, és az internet figyel” – méltatta Daf Orlovsky, a Siberia Hills nevű Los Angeles-i márka alapítója a rappert. Egy ismert fotós, Dillon Dreiling egy sakkbábú emojit kommentelt, bújtatottan utalva a Ye általi játszmára. Mások arról írnak, hogy a rapper három lépéssel a többiek előtt jár, megint mások innovátornak kiáltották ki. Mások kijózanítóbb, kritikusabb hangnemet ütöttek meg: „Ez nem akkora flex, aminek azt te hiszed. Olyan, mint amikor emberek egy repülőbalesetre keresnek rá. Jobban is megbecsülhetnétek magatokat ennél.” Más azt írta, hogy várják, mikor lép színre Kanye hasonló, nemlétező szerelésben.

A Grammyn történt esetnek már most konkrét következményei is vannak. Kanye West a minap 20 millió dolláros üzletet bukott el, miután Japánból rászóltak, hogy mégsem tarthatja meg ott a tavaszra tervezett nagykoncertjét. A Yeezy eladásait látva ez a kiesés nem okoz majd komoly gondot, és sok, a tortából részt kérő külső fél húzhat még hasznot a botrányból.

Hermann Veronika szerint az ilyen eseteknél érdemes tenni egy lépést hátra, és kellő kritikával kezelni azt, amit a képernyőkön látunk. „Én mindig óva intek bárkit attól, hogy ilyen esetben a valóságról beszéljen. Ez az egész nemcsak egyszerűen médiareprezentáció, hanem egy olyan szórakoztatóipari, globális gépezet reprezentációja, ami önmagában is egy termék, aminek a célja, hogy kiszolgálja a társadalom fogyasztói igényeit.”

Vágólapra másolva
Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!