Kiakadtak a diákok, miután mesterséges intelligenciával készült munka nyerte a MOME grafikai pályázatát

Kisebb botrányba fulladt a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem grafikai pályázata, miután kiderült, hogy a nyertes pályamunka mesterséges intelligencia használatával készült. A meghirdetett versenyre a MOME hallgatói nevezhettek, amiben a tavaszi egyetemi vásár arculatát kellett megtervezni. A zsűri által kiválasztott nyertes pályamunka kihirdetésénél azonban sokaknak feltűnt, hogy az valószínűleg nem a megszokott technikákkal készült, hanem mesterséges intelligencia segítségével lett generálva.

Az MI-plakátot több hallgató is kifogásolhatónak és etikátlannak tartotta, többen kiemelték, hogy egy kézműves dizájnvásár arculati elemében nincs helye a mesterséges intelligenciának, és hogy a többi pályamunkához képest igazságtalan előnyhöz jutott.

A vásár szervezői ezután egy nyilatkozatban számoltak be arról, hogy a nyertes pályamű kiválasztásakor nem volt tudomásuk arról, hogy MI-eszköz használatával készült, pedig több szűrőn is átment. Miután erre fény derült, az egyetemmel és a jogi osztállyal is egyeztetésekbe kezdtek, de „bizonyos jogi keretek miatt” a döntés nem vonható vissza. A közleményből nem derül ki, hogy ez pontosan milyen jogi problémába ütközik. Kitértek arra is, hogy a jövőben a pályázati felhívásaiknál sokkal pontosabb kritériumokat fognak megszabni.

Nem ez az első hazai eset, hogy titokban MI által generált tartalommal nevezzenek kreatív pályázatokra. Korábban például Novák Előd kismama-szépségversenyén lett különdíjas egy furcsa kép, A Litera kritikaíró pályázatára pedig két pályamű is beérkezett, ami mesterséges intelligencia segítségével készült.

Az üggyel kapcsolatban megkerestük az egyetemet is, ahonnan cikkünk megjelenése után kaptunk reakciót. A levélben azt írják, hogy a MOME Fair „egy a hallgatók által, hallgatók számára kiírt plakátpályázat” és nem szerepelt benne az, hogy tilos MI-t használni a pályázathoz.

„A szervezők ezzel a pályázati folyamattal kapcsolatban kértek és kaptak jogi állásfoglalást, amely kiemelte, hogy mivel a nyertesként kihirdetett pályázat mindenben megfelelt a pályázati feltételeknek, a pályázat eredményesen lezárult, ezért a pályázat érvénytelenítésére és a nyertesként kihirdetett pályázat kizárására jogi szempontból nincs lehetőség” – írja a MOME sajtóirodája, és hozzáteszik, hogy a jövőben a szervezői csoport mérlegelheti, hogy milyen megkötéseket alkalmaznak MI-használattal (a reakcióban AI-ként hivatkoznak a mesterséges intelligenciára) kapcsolatban.

„Világszinten eltérő eseteket látunk az AI alkotások értékelésére, de általánosságban kijelenthető az, hogy az AI használatával létrehozott alkotások megítélése tekintetében nagy jelentőséggel bír az, hogy az AI-t igénybe vevő személynek mekkora ráhatása volt az alkotói folyamatra, az AI tehát olyan új eszköz, amelyről egy design- és művészeti egyetemnek minden nézőpontot mérlegelve és megvizsgálva, összetetten kell gondolkodnia” – írják.

Cikkünk frissült!

Kedvenceink
Csatlakozz a csoportunkhoz!